ORÇEV ” 5 HAZİRAN EKOLOJİK YIKIMA KARŞI MÜCADELE GÜNÜDÜR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ORÇEV ” 5 HAZİRAN EKOLOJİK YIKIMA KARŞI MÜCADELE GÜNÜDÜR”

Bu haber 04 Haziran 2023 - 15:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ORÇEV ” 5 HAZİRAN EKOLOJİK YIKIMA KARŞI MÜCADELE GÜNÜDÜR”

Ordu Çevre Derneği “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, “Ekoloji alanında yaşanan sorunların birinci sorumlusu iktidardır.” denildi.

HABER- COŞKUN ÖZBUCAK

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Yönetim Kurulu olarak yapılan yazılı açıklamada, “5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak adlandırılsa da yaşanılmışlar ve yaşanacaklar dikkate alındığında ekoloji mücadelesinin öne çıktığını görüyoruz. Bu nedenle “kutlanacak” bir durum kalmadığı için 5 Haziran’ı çevre haftasını kutlamıyoruz. Ekokırım Haftası olarak görüyoruz. Bu nedenle “Ekolojik Yıkıma Karşı Mücadele Günü” olarak değerlendirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.

Böyle diyoruz çünkü, şehirler, dereler, denizler, ovalar, ormanlar, tarım alanları tehdit altında; her gün tehdit büyümektedir. Halkın fiili ve meşru mücadelesi ve hukuksal kazanımları arttıkça, iktidar doğanın ve yaşam alanlarının maden, enerji ve inşaat şirketleri için yol temizliği yapmaktadır. Yasalar, yönetmelikler değiştiriliyor; şirketlerin önündeki engeller ortadan kaldırılıyor. Böyle bir tehlike karşısında toprağını, suyunu; geleceğini savunanlara yani halka mücadeleden başka seçenek kalmıyor.” denildi.

KURUMLAR GÖZ BOYUYORLAR

Açıklamada devlet kurumlarının ve belediyelerin yaptıkları etkinliklerin göz boyama olarak değerlendirilen açıklamada, “İktidar, çeşitli kuruluşlar ve bazı yerel yönetimler “Çevre Günü” kapsamında “yaptık oldu” mantığıyla etkinlikler düzenlemekteler. Hatta bu etkinlikler sokakta çöp toplamaya kadar indirgenebilmektedir. Bunlar göz boyama etkinlikleridir. Oysa gerçek başka. Dereler, ormanlar, tarım arazileri maden ve enerji şirketlerine devrediliyor, yıkımlar iklim değişikliğine neden oluyor. Günümüzde her yönüyle hissettiğimiz iklim değişikliği, evreni yaşanmaz yapıyor, yok ediyor. Dengesiz yağışlar ve seller, kuraklık sonucunda tarım yok oluyor.

Maden çalışmalarında kullanılan kimyasallar nedeniyle toprak, su, hava kirleniyor. Yeraltı suları yok oluyor. Nükleer ve termik santrallerle hava da kirleniyor. Tarımda kullanılan kimyasallar toprak ve suyu zehirliyor; insan ve hayvanların yaşamını tehdit ediyor. Halk, toprağını, suyunu yani geleceğini kaybederken yerli ve yabancı şirketler kazanmaya devam ediyor.” vurgusu yapıldı.

SORUMLU İKTİDARDIR

Yaşanan sorunların kolaylaştırıcısının iktidarlar olduğu da vurgulanarak, “Bu durumdan sorumlu olanların başında iktidar gelmektedir. Yasa ve yönetmelikleri iktidar hazırlıyor. Yaşam alanlarını yok eden maden ve enerji şirketlerine kolaylık sağlayanlar yasaları çıkaranlar; projelere onay verenler devlet kurumları olduğuna göre birinci sorumlular bunlardadır. Şirketlerin talanına, yağmasına karşı mücadele ederken bu gerçeği göz ardı etmemek zorundayız.

Kapitalist sistem gölgesi olmayan ağacı kesmeyi kendisine görev edinmiş. Denizi doldurarak kendilerine rant alanı açmaktadır. Şehir denizden uzaklaştırılıp halkın denize ulaşımı engellenmektedir. Kıyı balıkçılığı yok edilmekte Yani sorunu yaratanlar sorunu çözemezler.” denildi.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Açıklamada, “Bu nedenle 5 Haziran günü bir kez daha vurguluyoruz ki, tarım arazilerini, dereleri, gölleri, denizleri, ormanları, dağları korumak geleceğimize sahip çıkmaktır. Ordu Çevre Derneği olarak yaşanabilir bir şehir; geleceğimiz için iklim değişikliğine neden olan talan ve yağma politikalarına karşı toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.” denilerek, mücadele vurgusu yapıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş