Orçev dava açtı mahkeme Ordu belediyesine dur dedi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Orçev dava açtı mahkeme Ordu belediyesine dur dedi

Bu haber 19 Şubat 2023 - 11:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Orçev dava açtı mahkeme Ordu belediyesine dur dedi

ORDU BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNİN MELET IRMAĞINA YAPMAK İSTEDİĞİ BALIKÇI BARINAĞINA ORDU İDARE MAHKEMESİ 2.KEZ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ.

COŞKUN ÖZBUCAK

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen Melet Irmağı Balıkçı Barınağı için başlattığı Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) için Ordu İdare Mahkemesi  “Telafisi güç zararlar doğuracağı” gerekçesiyle 2. kez Yürütmeyi Durdurma kararı verdi.

“ORDU ÇEVRE DERNEĞİ DAVA AÇMIŞTI”

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararıyla yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali davası Danıştay tarafından itiraz yolu kapalı olarak Ordu Çevre Derneği’nin lehine sonuçlandırılmıştı. Ordu Büyükşehir Belediyesi barınak çalışmalarını sürdürürken ikinci kez ÇED süreci başlatmıştı. Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı 2. ÇED için de Ordu İdare Mahkemesi’ne yeniden dava açtı. Bu dava için de Ordu İdare Mahkemesi “telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği” gerekçesiyle çalışmanın durdurulması için Yürütmeyi Durdurma kararı verdi.

“EKOLOJİK YAPIYI KORUMAK İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Ordu İdare Mahkemesi’nin Yürütmeyi Durdurma kararı nedeniyle açıklama yayımlayan Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği zararları önlemeye çalıştıklarını vurguladı. Açıklamada mahkeme kararıyla ilgili bilgi verildi. “Ordu Çevre Derneği olarak ilimizin doğal yapısını korumak, resmi kurumların ya da özel kuruluşların yaptıkları çalışmalarla yaşanabilir şehir olmayı engelleyen girişimleri önlemek, ekolojik yapıyı korumak için çabamız sürüyor. Bu kapsamda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle deniz dolgusu kapsamındaki tüm çalışmalarının ekolojik dengeyi yok etmesi nedeniyle yargı süreçleri Ordu halkının lehine sonuçlandı.” denildi.

“TELAFİSİ GÜÇ ZARARLARA SEBEP OLACAK”

ORÇEV’in açıklamasında mahkeme kararı için de, “Şimdi de Melet Balıkçı Barınağı projesi için 2. kez açılan davamız sonuçlanıyor. Ara karar lehimize sonuçlandı ve Ordu İdare Mahkemesi telafisi zor zararlar vereceği gerekçesiyle çalışmanın durdurulması yönünde karar verdi. Yani Yürütmeyi Durdurma kararı verdi. Yakın zamanda mahkemenin lehimize sonuçlanacağını umuyoruz. Kararın gerekçesi olarak da ‘Öte yandan, hukuka açıkça aykırı olduğu tespit edilen dava konusu işlemin yürütülmeye devam edilmesi halinde proje faaliyetlerinin (inşa vb.) devam ettirileceği ve bunun da çevresel ve ekonomik zararlara neden olacağından, uygulaması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği de açıktır. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemim; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı Kanun’un 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, İtiraz yolu kapalı olmak üzere… Oybirliğiyle kesin olarak karar verildi.’ vurgusu yapılmaktadır. Bu karar nedeniyle barınaktaki çalışmalar derhal durdurulmalıdır.” denildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA