Ordu Ulubey halkının bentonit madenine karşı toprağını koruma mücadelesi sürüyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Ordu Ulubey halkının bentonit madenine karşı toprağını koruma mücadelesi sürüyor

Bu haber 12 Eylül 2023 - 16:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ordu Ulubey halkının bentonit madenine karşı toprağını koruma mücadelesi sürüyor

Ordu’nun Ulubey ilçesi Yeni Sayaca ve Çatallı mahallelerini kapsayan bentonit madeni işletmeciliğine karşı ormanlarını ve tarım arazilerini savunan halkın tepkisi sürüyor.

Fındık hasat dönemi olmasına karşın toplantılarına devam eden Yeni Sayaca ve Çatallı halkı, Sayaca Çevre Platformu ve Yeni Sayaca Köyü Derneği öncülüğünde Yeni Sayaca Mahallesi Sosyal Tesislerinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Ordu Çevre Derneği ile birlikte açılan dava süreci hakkında bilgilendirmede bulunuldu, bundan sonra ne yapılacağına dair konuşuldu.

“BİRLİK VE BERABERLİK ÖNEMLİ”

Toplantıda İstanbul’a giden köylülerin kurduğu Yeni Sayaca Köyü Derneğinin Başkanı Muaammer Özcan, “Bizler bu mücadeleye başlarken birlik ve beraberlik içerisinde adım adım ilerlemeyi kendimize pusula edindik. İstanbul’dan köyümüze kurulan bu gönül köprüsünde dün olduğu gibi bugün de üzerimize düşen ne varsa yapmaya ant içtik ve gereğini yerine getirmek için harekete geçtik. Mahkeme ve diğer süreçler için arkadaşlarımız gerekli bilgileri vereceklerdir ancak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki gurbetteki bir köylümüzün yüreği de kalbi de her an burada atmaktadır ve atmaya devam edecektir. Bizler bu yola çıkarken verdiğimiz sözün büyüklüğüne uygun bir mücadele veriyoruz, karşımıza çıkacak her türlü engeli aşacak imkan ve inanç bizlerde mevcuttur.” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

“BİLİRKİŞİ HEYETİNİ BEKLİYORUZ”

Platform Sözcüleri Resul Ses ve Emre Ayaz da madene karşı mücadelede gelinen süreç hakkında bilgi vererek şunları ifade etti:

“Artık toplantılarımızı düzenli olarak yapıyoruz. Toplantılarımıza halkımızın katılımı olduğu için herkes süreci yakından öğrendi, bilgi sahibi oldu. Dava süreci devam ediyor. Bilirkişi heyetini bekliyoruz, heyet geldiğinde de bu birliğimizi göstereceğiz. Bu zamana kadar imza topladık, Ulubey meydanında basın açıklaması, yürüyüş yaptık, mahalle mahalle toplantılar yaptık. Bentonit madeninin vereceği zararları ve ÇED dosyasındaki usulsüzlükleri Ordu Çevre Derneğinin katkılarıyla belirledik ve davamızı açtık. Köyde muazzam bir istihbarat ağı oluşturduk. Kazancı’da yaprak oynasa Bolhayır’da duyuyoruz. Bolhayır’da dal kırılsa Sayacabaşı’nda görüyoruz. Şimdi ne alaka diyeceksiniz, şöyle açıklayayım hangi araba hangi kapıda frene basıyor onu bile biliyoruz.” diyerek şirketin köye sondaj için geldiğinde ne yapılacağı konusunda da bilgi verdi.

KÖYE 100 ADET BİLGİLENDİRME PANKARTI ASILACAK

Ethem Çağlar da “Köyümüzün içinde bulunduğu bu hukuksuz durumda bizler sahaya çıkmak için kimseden bir hareket beklemedik. Her zaman söylediğimiz gibi köyümüz bizim cennetimiz. Bu cennet vatanı kimsenin talan etmesine müsaade etmeyeceğiz. İstanbul ve köy olarak koordineli bir çalışma içerisindeyiz. İki günlüğüne geldiğimiz bu süreci çok iyi değerlendirmeye çalıştık. Kapı kapı gezdik ve anlattık, köyün muhtelif yerlerine kendi projemiz olan yirmiden fazla pankart astık. Gördük ki bu çalışma ciddi anlamda memnuniyet oluşturdu, pankart sayısını yüze çıkarma kararı aldık. Bilgilendirmemiz her anlamda ve her alanda devam edecek” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA