Ordu’da taş ocağı ve madene ‘dur’ kararı

 Ordu İdare Mahkemesi, Fatsa’da taş ocağı, Ulubey’de maden işletmeciliği için Valiliğin verdiği ÇED gerekli değildir’ kararını bozarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.  Mahkeme kararını değerlendiren Ordu Doğa ve Yaşam Alanları Koruma..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Ordu İdare Mahkemesi, Fatsa’da taş ocağı, Ulubey’de maden işletmeciliği için Valiliğin verdiği ÇED gerekli değildir’ kararını bozarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Mahkeme kararını değerlendiren Ordu Doğa ve Yaşam Alanları Koruma Platformu Üyesi Ertuğrul Gönül, “Mahkemeler uzun zamandır yürütmeyi durdurma kararı vermiyordu. Bu karar önemli. Çünkü bu karar geri dönüşü olmayan zararların engellenmesini sağlamakta. İnsanlarımızın toprağına sahip çıkması çok önemli. Yöre insanları davacı oldu. Bu da en önemli bir gösterge” dedi. Gönül, iki işletme için de verilen kararın aynı gerekçeye dayandığını belirterek, “Ruhsat alanları 25 hektarın üzerinde olduğu halde arazi üzerinde 25 hektardan küçük alan için ÇED isteniyor. Bu çalışma bitince aynı ruhsat alanı içinde başka bir ÇED için başvuru yapılıyor. Çünkü yönetmeliğe göre 25 hektarın altındaki projeler için ÇED gerekli olmuyor. Hem masraflı hem de zaman kaybettirdiği için ÇED sürecinden kaçınan şirketler çalışma alanlarını parça parça bildiriyorlar. Mahkeme şirketin bu kurnazlığını görerek verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını bozdu. Bu karar da başka davalara emsal olacak” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.