PALİÇ “HÜKÜMET ÖZEL SEKTÖRÜ DEĞİL 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ MEMNUN EDECEK ÇAY FİYATI AÇIKLAMALIDIR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

PALİÇ “HÜKÜMET ÖZEL SEKTÖRÜ DEĞİL 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ MEMNUN EDECEK ÇAY FİYATI AÇIKLAMALIDIR”

Bu haber 13 Nisan 2021 - 20:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.
PALİÇ “HÜKÜMET ÖZEL SEKTÖRÜ DEĞİL 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ MEMNUN EDECEK ÇAY FİYATI AÇIKLAMALIDIR”

2021 yılı yaş çay kampanyasına sayılı günler kala Doğu Karadeniz’de 210 bin çay üreticinsin he yıl olduğu gibi 2021 yılında da yaş çaya verilecek olan fiyatın ne olacağını merakla beklemeye başladı.

Kampanyası öncesi Rize Ziraat Odası gerçekleştirdiği meclis toplantısının ardından 2021 yılı yaş çay taban fiyatı ile ilgili bir açıklama yaptı.

“HÜKÜMET ÖZEL SEKTÖRÜ DEĞİL 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ MEMNUN EDECEK ÇAY FİYATI AÇIKLAMALIDIR”

Ggençağa KARAFAZLI -Hüseyin ALTUN

Hükümetin 2020 yılında açıkladığı çay fiyatının çay üreticisini değil özel sektörü memnun ettiğini belirten Paliç Hükümetin, çay üreticilerinin temsilcisi olan Ziraat odalarının taleplerine göre yaş çay fiyatını değerlendirmesini istedi.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Rize Ziraat Odası Meclis Toplantısı’nda 2021 yılında yaş çaya verilecek taban fiyatın hayat şartları göz önüne alınarak belirlenmesi ayrıca 6 yıldan beri artırılmayan destekleme fiyatının da artırılmasını istedi.

“GEÇEN YIL EN DÜŞÜK FİYAT ARTIŞI ÇAYA UYGULANDI”

Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç, yaptığı açıklamada, “2020 yılında ülke genelindeki tüm tarım ürünlerinde yapılan artış oranının yaş çaya yansıtılmadı. 2020 yılında en düşük artışın yaş çaya uygulanmış ve üreteci mağdur edilmiştir.

Hayat şartları başta olmak üzere gübre artışlarıyla birlikte birçok unsur göz önünde bulundurulunca yaş çaya yapılacak artışın üreticiyi de memnun etmesi gerekir.

“YAŞ ÇAY 4 TL 40 KURUŞ OLMALIDIR”

Yaptığımız toplantı sonrası odamızın meclisi aldığı karar sonrası desteklemeler dahil yaş çay kilogram başına 4 TL 40 kuruş fiyat talep ediyoruz.

Ayrıca, 6 yıldır artış yapılmayan destekleme ücretinde de üreticiyi memnun edecek bir artışın yapılmasını talep Ediyoruz.

“HÜKÜMET GEÇEN YIL VERDİĞİ FİATLA ÖZEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ MEMNUN ETMİŞTİR”

Geçen yıl verilen fiyat 210 bin çay üreticisini değil özel sektör temsilcilerini memnun etmişti. Hükümet çay üreticilerinin taleplerini değil özel sektör temsilcilerinin taleplerini göz önünde bulundurmuş ve ona göre fiyatlandırma yapmıştır.

2020 Yılı yaş çay fiyatı açıklanmadan özel sektör temsilcileri “yaş çaya sıfır zam yapılsın” açıklaması yapmış ardından ise kuru çaya zam taleplerini seslendirmişlerdi.

Özel sektör kendi cebini düşünüyor 210 bin çay üreticisi dolaylı yollardan 1,5 milyon insanın nasıl geçineceğini düşünmüyor düşünmez bunu da çaya sıfır zam istemekle göstermiştir.

Umarız bu yıl hükümetimiz özel sektörün değil 210 bin çay üreticisinin sesine kulak verir”.

“DEVLET ÜRETİCİYİ DESTEKLEMELİDİR”

Gıda iş Sendikası Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu 2021 yılı yaş çay taban fiyatı konusunda yaptığı değerlendirmede ise;

“Bugün bir ton gübrenin 2 bin 800 -3 bin TL arasında satılıyor. Neredeyse 1 ton yaş çaya eşit fiyat. Çay bahçelerinin bakımı, çayın toplanması, taşınması, yemesi, içmesi bütün bu emekleri topladığımızda 2021 yılı yaş çay fiyatı en az 4 lira 75 kuruş net olarak çay üreticinin eline geçmelidir.”

Ayrıca devlet üreticiye verdiği destekleme fiyatı 6 yıldır artırmıyor ,devlet üreticiyi desteklemelidir. Çay tarımı adeta yok sayılmaktadır, 2021 yılı üreticiye desteklemede en az kilo başına 25 kuruş vermelidir. Bu rakamların altında bir fiyat 210 bin çay üreticisinin emeğini yok saymak olacaktır” Geçen 2020 yılı yaş çay kilo taban fiyatı 3,27 TL ve 13 kuruş destekleme bedeli olmak üzere. 3,40 TL olarak uygulanmıştı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş