PALİÇ “RİZE’Lİ ÇAYINA SAHİP ÇIKMIYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

PALİÇ “RİZE’Lİ ÇAYINA SAHİP ÇIKMIYOR”

Bu haber 19 Şubat 2021 - 19:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
PALİÇ “RİZE’Lİ ÇAYINA SAHİP ÇIKMIYOR”

Gübre Neden Yüzde 30 Pahalı Anlayamıyorum diyen Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç
“RİZE’Lİ ÇAYINA SAHİP ÇIKMIYOR”

Gençağa KRAFAZLI –

Tırımda Gübreleme dönemi yaklaşırken, gübre fiyatlarında artış üreticileri de tedirgin etmeye başladı.

2021 yılı yaş çay kampanyası öncesi çay bahçelerinde kullanılacak olan gübrenin fiyatının yüzde 30 artmasına çay üreticileri tepki gösterdi.

“MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇMESİNLER”

Geçen yıl gübre fiyatlarında ki artışın nedeni olarak dolar gösteriliyordu şimdi dolar kuru bugün daha düşük neden gübreye % 30 zam yapılıyor diye soran çay üreticisi DP Çayeli ilçe başkanı Ramazan Sarıoğlu ; “birileri çıkıp bunun ne demek olduğunu 210 bin çay üreticisine anlatmalıdır. Milletin aklıyla kimsenin dalga geçmeye hakkı yoktur” dedi.

“DOLAR DÜŞTÜ PEKİ BU ZAM NEDEN”

Onlarca çay üreticisi sosyal medya hesaplarından gübreye yapılan zamma tepki gösterirken Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç, çay üreticilerinin haklı olarak tepki gösterdiğini ancak, Rizelilerin fındık üreticileri gibi çayına sahip çıkmadığından yakındı.

Nevzat Paliç; “Dolar yükseliyor gübre o nedenle her yıl pahalı satılıyor anlayışı artık gerçekçi değil. Madem fiyat dolara endeksli belirleniyor o zaman geçen yıla oranla doların kuru bugün daha düşük peki gübreye neden yüzde otuz gibi büyük bir artış var? Bunun açıklanması lazım. Rizeli Çay üreticisi çayına fındık gibi sahip çıkmıyor bu büyük bir eksikliktir.

“HÜKÜMETİN GÜBREYE VERDİĞİ DESTEK DOSYA MASRAFALARINA GİDİYOR”

Yıllardır söyledik çayda yüzde 18 olan KDV’ yi düşürdük ancak ne hikmetse gübre fiyatı yine yükseldi. Bu sezon doların kuru düştü yine gübrede yüzde 30 zam var. Bu nasıl oluyor bunu anlamakta zorlanıyorum.

Hükümet gübreye desteği alan bazlı veriyor. Bizde her ailenin 3-4 dönüm çaylığı var. Verilen desteğin çoğu dosya parası, kırtasiye diye gidiyor. Destekler alan bazlı verilmemesi gerekiyor bu durumda üreticinin destekten gerçek anlamda yararlanması mümkün değildir.

“RİZE’Lİ ÇAY ÜRETCİSİSİ ÇAYINA SAHİP ÇIKMIYOR”

Fındığa sorun yaşandığında Fındık üreticisinin tüm Türkiye’ yi ayağa kaldırdığını ifade eden Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç, “ Maalesef Rizeli çayına fındık üreticisi gibi sahip çıkmıyor. Bu nedenle her yıl gübre fiyatını çok daha fazla zamlı olarak kullanıyor.

“GÜBRE TAŞ DEVLET FABRİKASIDIR İNDİRİME GİDEBİLİR”

Kooperatifler gübre anlaşmalarını ocak ayında yaptığını soyluyor. Oysa Gübretaş devlet fabrikasıdır. Gübretaş isterse dolar kuruna paralel gübrede indirime gidebilir. Bunu da yapmıyorlar. Olan çay üreticisine oluyor, her alanda çay üreticisi perişan oluyor, bu fiyatlarda gübre alıp çay üreticisi çay bahçesini nasıl gübreleyecek bunu düşünen yok” Dedi

Geçen yıl Tarım kredi kooperatifleri 1 ton gübreyi 2100 TL’den satarken bugün bu fiyatın, 2700- 3000 bin TL arası piyasada satılmaya başlandığı öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA