PALİÇ VE SARIOĞLU’NDAN AZARBEYCAN ÇAYI TEPKİSİ

ÇAY ÜRETİCİSİ TÜRKİYE SIFIR GÜMRÜKLE AZERBAYCAN’DAN 300 TON ÇAY ALACAK Gençağa KARAFAZLI Azerbaycan’dan yapılacak aralarında siyah çayında bulunduğu bazı gıda ürünlerinin ithalatı için açılan tarife kontenjanına yönelik karara Rize Gıda..

PALİÇ VE SARIOĞLU’NDAN AZARBEYCAN ÇAYI TEPKİSİ
Son Güncelleme: Whatsapp

ÇAY ÜRETİCİSİ TÜRKİYE SIFIR GÜMRÜKLE AZERBAYCAN’DAN 300 TON ÇAY ALACAK
Gençağa KARAFAZLI

Azerbaycan’dan yapılacak aralarında siyah çayında bulunduğu bazı gıda ürünlerinin ithalatı için açılan tarife kontenjanına yönelik karara Rize Gıda İş Sendikası ve Rize Ziraat odasından tepki geldi.

Azerbaycan’dan yapılacak bazı gıda ürünlerinin ithalatı için açılan tarife kontenjanı açıklandı. Tarife kontenjanı çerçevesinde yapılacak ithalatta, gümrük vergisi ve varsa ek mali yükümlülükler uygulanmayacak.

Resmi Gazete‘nin 2 Mart tarihli sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Türkiye ile Azerbaycan arasında tercihli ticaret anlaşması uyarınca Azerbaycan’dan ithal edilecek aralarında siyah çayında bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanı şöyle:

Bazı peynir çeşitleri için 100 bin ton, bazı meyve çeşitleri için toplam 39 bin ton, siyah çay için 300 ton, ayçiçeği tohumu yağı için 5 bin ton, bazı hayvansal ve bitkisel yağlar için 2 bin 500 ton, şeker ve şeker mamulleri için 5 bin ton, kakao ve kakao müstahzarları için bin 250 ton, konserve sebze ve meyve için 750 ton, çeşitli meyve püreleri için 3 bin ton, elma suyu için 2 bin ton ve şarap için 9 bin hektolitre.”
Tarife kontenjanlarının dağıtım yöntemi ve başvuru esasları, Resmi Gazete’nin 2 Mart tarihli sayısında yer alan Ticaret Bakanlığı‘nca tebliği ile düzenlendi.
Kota dağıtımında; Et ve Süt Kurumu, Toprak Mahsulleri Ofisi, Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin tahsisat önceliği bulunuyor.
Geçtiğimiz günlerde ÇAYKUR’un depolarındaki çayların satılamadığı için küflendiği ve imha edildiği Sayıştay raporuyla ortaya çıkmıştı.

“210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNE İHANETTİR”
Azerbaycan’dan 300 ton çay sıfır gümrükle ithal edilebileceği haberleri sonrası Gıda İş Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu ve Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç’ten tepki geldi.
Sıfır gümrükle Azerbaycan’dan 300 ton kuru çay ithal edilecek duyumu almam beni şok etti diyen Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu; “ Bu Rizeliye ihanettir 210 bin çay üreticisine açık bir ihanettir, milli tarımımıza ihanettir.
İthal çay da ÇAYKUR neden sessiz Rize’deki siyasiler neden sessiz kalıyor, ÇAYKUR ve çay üreticisinin sesi bizdik bundan sonrada biz olacağız. Bu durumu kabullenmek mümkün değil. Azerbaycan’a yardımcı olacaksak depolarımızda çürümeye yüz tutmuş onlarca ton çayımız var. Bunları veriri karşılığında başka ürünler alırız ve böylece karşılıklı yardımlaşma olur bizimde depolarımızda çürümeye yüz tutmuş stoklarımızı da azaltmış oluruz. Azerbaycan dan 300 ton çayı bu ülkeye sokmak demek 2021 yılı yaş çay kampanyasında 210 bin çay üreticisine başının çaresine bak demektir.”
“BİZ ÇAY SATACAĞIZ OLMASIN”
Konuyla ilgili Rize nabız haberin sorularını cevaplayan Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç, burada bir yanlışlık olduğunu belirterek ; “ yanlış olmasın böyle bir şey olabiliri mi? Azerbaycan’da ne çayı var ki biz alacağız. Belki biz Azerbaycan’a çay ihraç edeceğiz bir yanlış anlaşılma olmasın? Böyle bir saçmalık olur mu bizlerin tonlarca çayı depolarda duruyor şimdi de Azerbaycan’dan 300 ton çay ithalatı hem de sıfır gümrükle bu doğru olamaz burada bir yanlışlık var. Bana gönderin şu resmi gazeteyi bende bakayım ortada ciddi bir yanlışlık var” şeklinde şaşkın olduğunu açıkladı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.