betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Pilarget doğa ve yaşam derneği yeni başkanı Zeki Candemir oldu

Pilarget doğa ve yaşam derneği yeni başkanı Zeki Candemir oldu GENÇAĞA KARAFAZLI Artvin’in Arhavi ilçesi Ulukent ve Balıklı köylerinin bulunduğu Pilarget Vadisi’nde yapılması düşünülen HES projelerine karşı büyük bir mücadele..

Pilarget doğa ve yaşam derneği yeni başkanı Zeki Candemir oldu
Son Güncelleme: Whatsapp

Pilarget doğa ve yaşam derneği yeni başkanı Zeki Candemir oldu

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin’in Arhavi ilçesi Ulukent ve Balıklı köylerinin bulunduğu Pilarget Vadisi’nde yapılması düşünülen HES projelerine karşı büyük bir mücadele örgütleyerek HES projesini iptal ettirmesiyle bilinen Pilarget doğa ve yaşam derneğinin başkanlığına yaşam savunucusu Zeki Candemir getirildi.

Pilarget doğa ve yaşam derneğinin Önceki aylarda yapılan genel kurulunda başkanlığa seçilen Murat Kuruoğlu’nun, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Artvin’in Arhavi ilçesi dereleri ile Ulukent ve Balıklı köylerinin bulunduğu Pilarget Vadisi’ndeki derelerin beton kanala alınması ve Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit yaylalarında toplam 2 bin 719 hektarlık alanın maden sahası ilan edilmesine vadi halkının tepki göstermesi başkan Kuruoğlu’nun ise bu tepkiler karşısında sessiz kalması nedeniyle istifa etmesinin ardından derneğin 15.08.2022 Tarihli Yönetim Kurul Kararı ile Oluşturulan yeni Yönetimde başkanlığa derneğin sekreteri, yaşam savunucusu Zeki Candemir seçildi.

PİLARGET DERNEĞİ
Yeni Başkan Zeki Candemir

“BU VADİNİN BAKİR VE EŞSİZ KALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Pilarget doğa ve yaşam derneği yeni başkanı Zeki Candemir, ülkenin birçok yerinde yaşam alanlarına yönelik saldırılar karşısında arkadaşlarıyla çeşitli paylaşımları yaptıklarını, şimdi ise kendi köyünde DSİ ’uygulamaya koyduğu beton tabutlukları paylaştıklarını ifade ederek şunları söyledi.

“Ülkemizin çeşitli yerlerinde doğanın talanına karşı senelerdir Doğa koruma ile ilgili arkadaşlarımızla birlikte çeşitli tepkiler göstererek yaşam alanlarıyla ilgili çeşitli yazılar yazıyor ve paylaşmalarda bulunuyorduk. Maalesef şimdi gelinen noktada Kendi köyümüz de DSİ tarafından halkımızın “beton tabutluklar”  dediği derelerin beton kanallara alınması ile ilgili akıl almaz uygulamalarını paylaşıyoruz.

HES BELASINDANKURTULDUK DERKEN “BETON TABUT” BELASIYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Bu geldiğimiz son nokta çok vahim bir nokta. Uygulanan projeyi başka formatlarda süsleyip başka moda sokuyorlar bu gülünç bir durum. Daha önce yargının verdiği çeşitli kararlar var bunları sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Daha önce bu cennet vadimizde yapılmak istenilen HES projesi denen beladan mahkeme kararıyla kurtulduk şimdi de” beton tabutluk” dediğimiz derelerin beton kanallara alınması belasıyla karşı karşıyayız.

Tüm bölge halkımızı ve köylü yurttaşlarımızı yaşananları iyice gözlemlemeye ve bu cennet vadimizi yok edeceğini hep birlikte gördüğümüz bu beton kanal projesine karşı daha duyarlı olmaya ve dayanışma içerisinde her türlü hukuki mücadele etmeye çağırıyorum.

“BİZ BU DERELERDE BÜYÜDÜK BURALARDA SEVDALIK ETTİK”

Biz bu derelerde büyüdük, bu derelerde sevdalık ettik, bu derelerde ağladık ve güldük. Çocuklarımıza karşı hepimizin sorumlulukları vardır. Dün bizlere bu vadileri bakır bırakan ve cennet vadimize dokunmayan babalarımız ve dedelerimiz gibi bizlerde bu sorumluluk anlayışı içerisinde bu cennet vadimizi gelecek nesillere ve çocuklarımıza bakir bir şekilde bırakma sorumluluğumuz vardır. Bu sorumluluğumuzu vadide ki tüm halkımızla birlikte yerine getirmemiz gerektiğine inanıyorum o nedenle yaşlısı, genci, çocuğu, kadını hep birlikte bu cennet vadimizin bakir kalması için dayanışmayı büyütmeye mücadele etmeye çağırıyorum”   dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.