Savcının vücudundan 5 değil 10 kurşun çıkmış

 stanbul Adalet Sarayı’nda rehin alındıktan sonra yapılan operasyon sonrası hastaneye kaldırılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın vücudunda hastane raporuna göre 10 kurşun çıktığı belirtildi. İstanbul Adalet Sarayı’nda DHKC militanlarınca..

Son Güncelleme: Whatsapp

 stanbul Adalet Sarayı’nda rehin alındıktan sonra yapılan operasyon sonrası hastaneye kaldırılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın vücudunda hastane raporuna göre 10 kurşun çıktığı belirtildi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda DHKC militanlarınca rehin alındıktan sonra öldürülen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın vücudunda hastane raporuna göre 10 kurşun çıktığı belirtildi.

Zaman gazetesinde çıkan habere göre, 25 dakika süren kurtarma operasyonuyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Haberde, Florence Nightingale Hastanesi’nin hazırladığı raporda Savcı Kiraz’ın vücuduna 5 değil 10 kurşun isabet ettiğini belirten resmi rapora yer verildi. Olayın ardından yetkili makamlar, Kiraz’ın vücuduna 5 kurşun isabet ettiğini ve ameliyata alındığını açıklamıştı.

Hastaneye geldiğinde hayati fonksiyonu bulunmayan Kiraz’ın vücudunun önünde ve arkasında kurşun yaraları belirlendi. Uzmanların, savcının iki ateş arasında kaldığı yönündeki yorumu da haberde ifade edildi.

Raporda, Kiraz’ın baş bölgesinden 3 kurşun yarası olduğu, göğüs bölgesine 6, diz üstüne 1 kurşun isabet ettiği bilgisi yer alıyor. Bu bilgiler hedef gözetilmeksizin atış yapıldığını ve savcının iki ateş altında kaldığını gösteriyor.

Gazetenin haberine göre raporda, özellikle göğüs bölgesindeki yaralanmalar dikkat çekiyor. Buna göre savcı, sol diyafram bölgesi ve kalbin üstünden vurulmuş. Raporda ayrıca ‘sağ omuz ön yüzünde 1, sağ omuz arka yüzde 2 kurşun girişi tespit edilmiştir’ kısmı önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Rapora göre Savcı Kiraz, çatışma sırasında, vücudunun aynı bölgesinden, hem karşıdan hem de arkadan kurşun yarası almış. Bu tespit ve savcının kafa bölgesi dışında, vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı kurşunlar, kalkan olarak kullanıldığı iddialarını güçlendiriyor. Kafadaki yaralara dair ‘sol parlatel ve sol masloit giriş çıkış’ ifadeleri yer alıyor. Bitişik atışla ilgili bir tespit bu raporlarda yok.

KURŞUN DEĞMEYEN YER KALMAMIŞ
10 kurşundan 7 tanesinin göğüs ve bacaklarda bulunması adli raporda “Sağ göğüste 1, sol köprücük kemiği altında kalp hemen üstünde 1, sol diyafram bölgesinde 1, sağ omuz ön yüzünde 1, sağ omuz arka yüzde 2, sol diz üstünde 1, kafa bölgesinde 3 adet kurşun girişi (toplam 10 adet) tespit edilmiştir.” şeklinde anlatılıyor. Rapor, savcının vücudunun neredeyse her bölgesinde kurşun olduğunu, bunlardan birinin de diz bölgesinde görüldüğünü ortaya koyuyor. Sol diz kapağının yaklaşık bir santim üstünde tespit edilen kurşun, teröristlerin neden bu bölgeyi hedef aldığına ilişkin soru işaretlerine yol açıyor.

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, olay gecesi, Savcı Kiraz’ın 5 kurşun yarasıyla yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı yönünde açıklama yapmıştı. Gazetenin haberine göre rapor bunu doğrulamıyor. Buna göre Savcı Mehmet Selim Kiraz, adliyeye en yakın sağlık kurumu olan Florence Nightingale Hastanesi’ne getirildiğinde bilinci kapalıydı, solunum ve kalbi durmuştu. Tansiyon ve nabız atışlarına ilişkin veriler yoktu. Uzman hekimlerin hazırladığı raporda, beyin ölümünün gerçekleştiğine yönelik bulgular yer alıyor. Kiraz’ın hastaneye getirildiğinde göz bebeğinin genişlediği ve ışığa cevap vermediği de bu durumu destekleyen en önemli tespit olarak öne çıktı.

OPERASYONDAN 29 DAKİKA SONRA GELDİ
2 sayfalık adli raporda ameliyata alınana kadar Savcı Mehmet Selim Kiraz’a kalp ve solunum desteğinin devam ettirildiği, ancak tüm müdahalelere rağmen canlandırma emaresi göstermediği kaydedildi. Bütün hayati fonksiyonların durduğunu gösteren raporda muayene saati olarak 20.56 ibaresi not düşüldü. Bu saat, operasyonun başlatıldığı 20.27’den yaklaşık 29 dakika sonrasını işaret ediyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.