“ŞAVŞAT HANLI HES DAVASINDA HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞTI” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“ŞAVŞAT HANLI HES DAVASINDA HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞTI”

Bu haber 15 Nisan 2022 - 16:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“ŞAVŞAT HANLI HES DAVASINDA HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞTI”

Artvin’in Şavşat ilçesinde kaymakamlık Artvin ilinde ise valilik yapmış Selahattin Akyurt ve oğlunun sahibi olduğu Akyurt Enerji Üretim A.Ş. adlı şirket tarafından yapılmak istenen Hanlı HES projesi için “ÇED gerekli değildir” iptal davası bugün Rize idare mahkemesinde görüldü.

“ŞAVŞAT HANLI HES DAVASINDA HUKUKSUZLUK HUKUKSUZLUKLA YARIŞTI”

HABER:GENÇAĞA KARAFAZLI

KAMERA:EMRE KOÇ

RİZE- Artvin’in Şavşat ilçe halkının uzun bir mücadele sonrası iptal ettirdiği, eski vali ve oğlunun Şavşat Hanlı Regülatörü ve HES projesine yeniden “ÇED gerekli değildir” kararı verilmesine karşı Şavşat halkının açtığı ÇED iptal davası ile ilgili karar duruşması bugün Rize adliyesi idare mahkemesine görüldü.

Artvin’in Şavşat ilçesinde kaymakamlık Artvin ilinde ise valilik yapmış Selahattin Akyurt ve oğlunun sahibi olduğu Akyurt Enerji Üretim A.Ş. adlı şirket tarafından yapılmak istenen Hanlı HES projesi için “ÇED gerekli değildir” kararının iptal edilmesi davası karar  duruşması sonrası Rize adliyesi önünde dava ile ilgili bir açıklama yapan AV.Halis Yıldırım, Rize idare mahkemesinde Şavşat’ta hanlıda yapılması tasarlanan ve aslında yapılıp biten HES ÇED gerekli değildir davası iptal davasına girdiklerini mahkemenin Şavşat halkının lehine bir karar alacağına kararın ise bir ay içerinde açıklanacağını söyledi

“HANNLI HES DAVASI HES BELASIYLA UĞRAŞAN TÜM İNSANLAR TARAFINDAN İNCELENMESİ GEREKİR”

Av. Halis Yıldırım Rize adliyesi önünde yaptığı açıklamada;

“Muhtarlarımız 28 köyü temsilen altı muhtar arkadaşımız onların bir komisyonu olarak geldiler ve beyanda bulundular dosyada. Bu karar duruşmasıydı. Karar sanıyorum bir ay içerisinde açıklanacak. Gerçekten hanlı HES davası her yanıyla hem hukukçular arasında hem bu HES belasıyla uğraşan bütün duyarlı insanlar tarafından incelenmesi gerekli olan özel bir dosya. Skandallar dosyasıdır”

“YÜRTÜMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMEDİ HES PROJESİ TAMAMLANDI”

Aynı bakanlığın aynı konuda iki ayrı zıt kararlar verdiğini belirten Av.Halis Yıldırım;

“Daha önce davalı şirket Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurarak bu İklim Bakanlığı da eklendi ÇED olumlu kararı aldı. O kararı dava açarak köylüler 28 köy halkı iptal ettirdi ve Danıştay’dan onaylanarak kesinleşti.

O davada o raporu hazırlayan bilirkişiler daha sonra davalı şirketin bu kez ÇED gerekli değildir raporu alarak yeniden inşaata başlayarak bu süreç içerisinde yürütmeyi durdurma kararı mahkeme tarafından verilmediğinden HES’ i yaparak bitirdiler.

Buna karşılık köylülerin aracılığıyla ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açtık. İşte o duruşmaydı bugün. Ve aynı bakanlık birincide olumlu raporu veren kararı veren, ikincide ÇED gerekli değildir kararı verdi. Bu aşamada da bu bir skandal. Aynı bakanlık aynı konuda iki kez karar veriyor birisi birisinin yüzde yüz zıttı. Ve aynı bilirkişiler, bilirkişi heyetinden beş kişi aynı raporları yazan bilirkişiler ve içinde halkın lehine köylülerin lehine karar verenler ikinci ÇED gerekli değildir raporunda bu kez ilk dosyada verdikleri kararın tam aksine karar vererek çevreye bir zarar vermeyeceğini söylediler. Hukuksuzluk hukuksuzlukla yarıştı. Fakat köylüler kararlılıklarını devam ettiriyor. Suyu için havası için toprağı için yaşam için daha doğrusu. Bütün canlılar adına mücadelesini sürdürüyor.” dedi

Duruşmaya katılan muhtarlar ise mahkemenin alacağı kararın kendilerinin lehine olacağını ifade ettiler. Savaş Köy Muhtarı Armağan Yılmaz;

“Köyümüzün kadimden gelen haklarını, su haklarını savunmak için sayın avukatımızın yanında destek amacıyla geldik. Mahkemeden hayırlısıyla iyi bir sonuç bekliyoruz inşallah.”

Çavdarlı Köyü Muhtarı Özbay Aydın ise;” Mahkememiz olumlu geçmiştir eğer böyle olursa. Umarız iyi olur. Sonucu iyi olur.

Kalkılmaz Köyü Muhtarı Olgun Güner; “Bugün HES davası için buradayız. Sonucun iyi olacağına inanıyoruz.”

NE OLMUŞTU: 

Artvin’in Şavşat ilçesinde kaymakamlık Artvin ilinde ise valilik yapmış Selahattin Akyurt ve oğlunun sahibi olduğu Akyurt Enerji Üretim A.Ş. adlı şirket tarafından yapılmak istenen Hanlı HES projesi için “ÇED olumlu” kararının iptal edilmesine rağmen, HES Şirketi projenin kurulum gücünün 10 MWg altında olmasına dayanarak ve projede çok küçük bir revizyon yaparak “ÇED Gerekli Değildir” kararı alması ve HES şirketinin yeniden bölgeye giderek çalışma yapmasına, İstanbul Şavşat Dernekler bir basın açıklaması gerçekleştirilmiş ve Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından Hanlı ve Kireçli köyleri sınırları içinde yapmayı planladığı 20’si Şavşat, 8’i Ardanuç toplam 28 köyü ilgilendiren Hanlı Regülatörü ve 1-2 HES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali için Rize İdare Mahkemesi’nde, vadi köylerinin temsilcilerinin yoğun katılımı ile Rize İdare Mahkemesi nezdinde ava açarak takipçisi olacaklarını açıklamışlardı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA