Şimdi Artvin’in sesine ses katma zamanıdır

 Artvin Cerattepe’de işletilmek istenen altın madenine karşı mücadelede herkesin gözü 14 Mart’ta yapılacak bilirkişi heyetinin keşfinde. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB dün ortak bir açıklama yaparak “Deresine, ormanına, yaşam alanlarına,..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Artvin Cerattepe’de işletilmek istenen altın madenine karşı mücadelede herkesin gözü 14 Mart’ta yapılacak bilirkişi heyetinin keşfinde. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB dün ortak bir açıklama yaparak “Deresine, ormanına, yaşam alanlarına, doğasına, kentine ve geleceğine sahip çıkan Artvin halkının mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Şimdi Artvin’in sesine ses katma zamanıdır” dedi.

TMMOB genel merkezinde düzenlenen açıklamada konuşan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, “Artvin Cerattepe’de yapılmak istenen madencilik faaliyeti yöre halkı ve Karadeniz için katliamdır” dedi. Artvin Cerattepe’de hükümete yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen madencilik faaliyetinin, yöre halkının ve bilim insanlarının tepkilerine rağmen hükümet tarafından ısrarla hayata geçirilmeye çalışıldığını belirten Soğancı, Cerattepe’de kurulması planlanan işletmede bakır ve diğer metaller çıkarılırken doğaya zarar vermeden işleneceğinin iddia edildiği, ancak çalışma yapılması planlanan bölgenin hiçbir şekilde dokunulmaması gereken bir coğrafya olduğunu söyledi. Soğancı, “Artvin ilini ve maden sahasını kapsayan bölge, dünyanın biyoçeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 karasal biyoçeşitlilik sıcak noktasından biri olarak kabul edilmektedir. Flora ve fauna olarak çok özel alan olan bölgenin bu tür bir kıyıma uğraması ileride telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır. Artvin ilinin içme suyunun sağlandığı kaynakların bir kısmı madencilik faaliyetinin yapılacağı sahada yer almaktadır. Dolayısıyla bölgedeki madencilik faaliyeti yaşamsal öneme sahip olan bu kaynakları doğrudan etkileyecektir” dedi. 

HALKIN VİCDANINDA MAHKUM OLDULAR

Başbakan Davutoğlu’nun “Mahkeme kararını bekleyeceğiz” diyerek geri adım atmış görünse bile açıklamadan birkaç saat sonra Orman Genel Müdürlüğünün şirkete yer tahsisi yaptığını hatırlatan Soğancı, Artvin halkının açtığı davalarla haklılığını defalarca kanıtladığını ifade etti. Cerattepe projesinin hem mahkemelerde hem de halkın vicdanında çoktan mahkum olduğunu belirten Soğancı, 14 Mart’ta bilirkişi heyetinin yeniden Cerattepe’ye keşfe gideceğini söyledi. Soğancı, “Artvin halkı, haksızlıklara ve hukuksuzluklara direnen bütün toplumsal muhalefet kesimlerinin sesi olmuştur. Deresine, ormanına, yaşam alanlarına, doğasına, kentine ve geleceğine sahip çıkan Artvin halkının mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Şimdi Artvin’in sesine ses katma zamanıdır. Bizler; emek-meslek örgütleri olarak Artvin halkının haklı mücadelesinin yanında ve takipçisi olacağız” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.