betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ŞİMŞİRLİ HALKI HES’LERE DİRENİYOR

 Rize İkizdere’de HES inşaatında çok sayıda ağaç kesilmesi, Şimşirli Köyü sakinlerinin tepkisine neden oldu. ŞİMŞİRLİ HES’LERE DİRENİYOR SELDA KARAFAZLI Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 22 Ekim 2010..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Rize İkizdere’de HES inşaatında çok sayıda ağaç kesilmesi, Şimşirli Köyü sakinlerinin tepkisine neden oldu.

ŞİMŞİRLİ HES’LERE DİRENİYOR

SELDA KARAFAZLI

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen ancak 24 HES projesinin yapımının planlandığı İkizdere Vadisi’nde 7 ay önce yapımına başlanan Şimşirli HES Projesi’ne tepkiler üzerine ara verildi. Bölgede iki gün önce yeniden başlayan çalışma ile yol yapımı için ormanda, Şimşirli Köyü’ne adını veren şimşir ağaçlarının da bulunduğu çok sayıda ağacın kesilmesi köylülerin tepkisine neden oldu. Bölgede kadın erkek yaklaşık 300 kişi yürüyüş düzenleyerek HES şantiyesinin bulunduğu alana geldi. Bu sırada ormanda motorlu testere ile ağaç kesen işçileri gören kadınlar, “Bu ormanın hali ne? Böyle rezillik olur mu?” diye bağırarak tepki gösterdi. Tepkiler üzerine ağaç kesimini durduran işçiler bölgeden uzaklaştı. Köylüler ise iş makinesinin önünde el ele tutuştu, ‘HES’e hayır’ diye bağırarak alkışlı protesto eylemi yaptı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN POSTERİNİ İNDİRDİLER

Köylülerden 68 yaşındaki Osman Aydıntaş, HES şantiyesine giden köprü üzerinde asılı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini indirdi, katlayarak cebine koydu. Altıntaş, “Başbakan’ın fotoğrafını köprüye asarak kendisini bu işe alet etmeye çalışıyorlar. Bu fotoğrafı buraya asarak ne demek istiyorlar?” dedi, posteri eve götüreceğini söyledi.

“68 KİLOMETRELİK VADİDE 24 HES OLMAZ”

Burada açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi, köy değirmenini çevirmeyecek kadar su bulunan derede ısrarla Hes yapılmak istendiğini savunarak şunları söyledi: “Başbakanımızın geçen yaz dönemindeki Rize ziyaretinde bölgemizden bir heyet kendisi ile görüşmüştü. Başbakan bize, Şimşirli HES projesinin askıya alındığını ifade etmişti. 7 ay sonra yeniden çalışma başlatıldı ve ağaç katliamı yapıldı. Bu derede enerji üretilebilecek su yok. Yapımcı firmaların yurt dışından alınacak kredilerin peşinde olduğunu düşünüyoruz.

OLMAYAN ÇOCUĞA DON

 İkizdere’de daha önce faaliyete geçen Hes’ler su yokluğu nedeniyle çalışamıyor. Biz feryat ettik, ‘İkizdere Vadisi’nde 24 Hes projesini çalıştıracak su yok’ dedik. 68 kilometrelik vadide 24 Hes olmaz. Biz bunları söylerken bize, ‘Çevreci tipler’ dediler, vatan haini ilan etiler. Biz vatanını, milletini seven insanlarız. Enerjiye karşı  Değiliz. Ancak burada olmayan çocuğa don biçilmeye çalışılıyor. Başbakanımıza sesleniyoruz, sesimizi duymasını istiyoruz

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.