Sosyal belediyecilik uygulamalarıyla yerel yönetim devrimi yapan Osman Özgüven’in belgeseli Fındıklı’da - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Sosyal belediyecilik uygulamalarıyla yerel yönetim devrimi yapan Osman Özgüven’in belgeseli Fındıklı’da

Bu haber 12 Temmuz 2023 - 16:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sosyal belediyecilik uygulamalarıyla yerel yönetim devrimi yapan Osman Özgüven’in belgeseli Fındıklı’da

Emek, demokrasi, barış mücadelesinin simge isimlerinden olan ve sosyal belediyecilik uygulamalarıyla yerel yönetim devrimi yapan Osman Özgüven’in sıra dışı serüveni belgesel oldu. Yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı “Osman Özgüven ve Yerel Devrim” belgeselinin anlatıcıları arasında siyasetçiler, hukukçular, çevreciler, işçiler, sendikacılar, belediyecilerin yanı sıra ünlü sanatçılar Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Rutkay Aziz, Suavi, Cahit Berkay, Orhan Aydın da yer aldı. Büyük beğeni toplayan belgesel 15 Temmuz Cumartesi günü Fındıklı halkı ile buluşacak. Gökmen Ulu’nun da katılacağı ücretsiz etkinlik saat 19:00’da Turan Bulak Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

1984 – 1994 ve 2004 – 2013 yılları arasındaki İzmir Dikili Belediye Başkanlığı görevinde yerel yönetim devrimi yapan ve Türkiye’nin bir dönemine damgasını vuran siyasi aktörlerden Osman Özgüven’in belgeseli yapıldı. Siyasi yaşamını SODEP, SHP, CHP ekseninde sürdüren “Komünist Osman” lakaplı Özgüven ve yoldaşlarının hikayesinin anlatıldığı belgesel özlediğimiz Türkiye’yi gösteriyor, aydınlık yarınlara ışık tutacak mesajlar barındırıyor.

“FAŞİZMİN KORKU DUVARINI YIKTI”

Özgüven’in sol yanında kalın bir cüzdan değil, cesur ve temiz bir yürek taşıdığını belirten Yönetmen Gökmen Ulu, “Olağanüstü işlere imza attı” dedi. Ulu, “12 Eylül Faşizmine karşı korku duvarlarını yıkarak ilk aydınlanma meşalesini yaktı ve şirin Ege kasabası Dikili’yi bir özgürlük vahasına dönüştürerek yeniden örgütlenme zemini hazırladı. Ülkenin aydınları, ışığa uçan kelebekler gibi Dikili Festivali’ne akın etmiş, karanlıktan aydınlığa çıkış yollarını aramıştı. Özgüven, bugün benzerlerini gördüğümüz festivallerin de yaratıcısıdır” diye konuştu.

“EGE’NİN İKİ YAKASINI O BULUŞTURDU”

İnsan hakları savunucusu ve savaş karşıtı Osman Özgüven’in Dikili’yi bir barış platformuna dönüştürdüğünü hatırlatan Ulu, “Dünyanın bütün renklerini kucaklayabilecek kadar kocaman bir kalbi var. Onun organizasyonu bir barış bileşkesiydi. Somut başarılara da ulaştı. Örneğin, on yıllar boyunca ilişkilerin kopuk olduğu Türk ve Yunan halklarını tekrar buluşturan, Ege’de dostluk kapısını açan o oldu. Bu, tarihsel değeri çok büyük ve güzel bir başarıdır” dedi.

“EKOLOJİ MÜCADELESİNİN ÖNCÜLERİNDEN OLDU”

Özgüven’in Türkiye ekoloji mücadelesinin öncüleri arasında yer aldığını da kaydeden Ulu, “Geliştirdiği demokratik direniş eylemleri kitlelere öğretici ve yol göstericiydi. Korkusuz bir eylem adamıydı” vurgusu yaptı. Ulu, Özgüven’in tek adam rejimine karşı da cesaretle mücadele ettiğini, bu nedenle iktidarın hışmına uğradığını, ayrıca FETÖ kumpasına maruz kaldığını belirtti.

“BELEDİYECİLİKTE DEVRİM YAPTI”

Osman Özgüven’in sosyal belediyeciliğin manifestosunu yazarak yerel yönetim devrimi yapan bir başkan olduğunu belirten Ulu, “İlklerin adamıydı. Emekçi dostuydu. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı, 15 – 16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’ni, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tatil ilan etti. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma uygulamaları, özellikle yoksullukla mücadelesi çok etkiliydi. İlk halk ekmek fabrikasını kuran oydu. Kültür, sanat, sağlık ve ulaşım hizmetlerini, su kullanımını ücretsiz yaptı. Bu yüzden defalarca yargılandı” dedi.

“TEMEL HEDEF MODEL GÖSTERMEK”

Gökmen Ulu, “Bu sıra dışı serüvende Osman Özgüven belgeselimizin başkahramanı ama onu tek başına değil, onurdaşları ile birlikte anlattık. Olaylara, çarpıcı olgulara yer vererek ilerledik. Bütün hikayeler emek, demokrasi, barış ekseninde ilerliyor” dedi. Ulu sözlerini şöyle tamamladı: “Bu belgesel Osman Özgüven ve yoldaşlarına saygı duruşudur. Temel hedefi ise model göstermektir. Genç ve orta yaştakiler Osman Özgüven’i tanımıyor, yaptıklarını bilmiyor. Böylece tanışacaklar, şaşıracaklar, nihayetinde onu ve fikirlerini çok sevecekler. Örnek alınacağına inanıyorum” dedi.

63 KİŞİ İLE MÜLAKAT YAPILDI

Belgeselin anlatıcıları arasında Osman Özgüven’in ailesi, mesai arkadaşları, sendikacılar, çevreciler, işçiler, belediyeciler, gazeteciler, yazarlar, hukukçular, bilim insanları, siyasetçiler Murat Karayalçın, Kemal Anadol, Özgür Özel, Atila Sertel, Mustafa Moroğlu, Yaşar Seyman, Hakkı Ülkü, Yüksel Çakmur, Aziz Kocaoğlu, Tunç Soyer ve onu yakından tanıyan sanatçılar Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Suavi, Rutkay Aziz, Cahit Berkay, Orhan Aydın ve Midilli’deki Yunan dostları da bulunuyor. Ayrıca, arşiv görüntüleri ile Erdal İnönü, Kemal Kılıçdaroğlu, İlhan Selçuk, Uğur Mumcu, Aziz Nesin, Tarık Akan, Gökhan Günaydın da yer alıyor.

CUMARTESİ GÜNÜ FINDIKLI’DA

Belgesel 15 Temmuz Cumartesi günü Fındıklı halkı ile buluşacak. Gökmen Ulu’nun da katılacağı etkinlik saat 19:00’da Turan Bulak Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz gerçekleştirilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş