Soykırımın tanınmasını talep eden Çerkes halkı yasını paylaşıyor

EMEP, Çerkeslere dönük gerçekleştirilen katliamlara dair açıklamasında “Soykırımın tanınmasını talep eden Çerkes halkının yasını paylaşıyor ve talepleri uğruna mücadelelerini destekliyoruz” dedi. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel 21 Mayıs 1864’te anayurtlarından sürgün..

Soykırımın tanınmasını talep eden Çerkes halkı yasını paylaşıyor
Son Güncelleme: Whatsapp
EMEP, Çerkeslere dönük gerçekleştirilen katliamlara dair açıklamasında “Soykırımın tanınmasını talep eden Çerkes halkının yasını paylaşıyor ve talepleri uğruna mücadelelerini destekliyoruz” dedi.

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel 21 Mayıs 1864’te anayurtlarından sürgün edilen Çerkes halkına dönük katliamların yıl dönümüne dair açıklama yayınladı.

Tüzel, “21 Mayıs Çerkeslerin sistematik soykırıma ve sürgüne maruz bırakılmasının, Çerkes halkının dünyanın dört bir yanına dağılmaya başlamasının, sürgün edildiği diasporalarda dahi defalarca kez sürgüne ve kıyıma uğramasının sembolleşmiş tarihidir. Tam 160 yıllık bir acı. Çarlık yönetiminin baskıcı, soykırımcı ve sürgüncü politikalarının sonucunda bugün milyonlarca Çerkes anayurtlarından uzakta, diasporada haklarından yoksun yaşamaya devam etmektedir. Günümüz IŞİD barbarlığı altında katliamlara maruz kalan yüzbinlerce Kürt ve Ezidi halkları da aynı tabloyla karşı karşıya. Bu katliamlara sessiz kalmayanlar ise ülke gericiliği eliyle yüzlerce yıllık hapis cezalarına çarptırılıyor. Geçmiş zalimlikleri aratmıyorlar. Yine yanı başımızda Filistin halkına soykırım uygulayan barbarlığın bugünkü adı İsrail Siyonizmi de halkların mücadelesi olmaksızın durmaya niyetli gözükmüyor. Evet, soykırımın tanınmasını talep eden Çerkes halkının yasını paylaşıyor ve talepleri uğruna mücadelelerini destekliyoruz. Bu vesileyle işçi ve emekçileri; Türkiye ve Ortadoğu başta olmak üzere tüm ezilen halkların birleşik mücadelesini büyütmeye ve gerçek bir halk demokrasisi için zalimlere dur demeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

21 Mayıs 1864 Çerkes sürgününün yıl dönümünde Emek Partisi Kayseri İl Örgütü de bugün saat 18:30’da Doğumevi Önü’nde sürgünle ilgili yapılacak yürüyüşe katılma çağrısı yaptı. Saat 19:30’da ise Kadir Has Kültür Merkezi’nde anma etkinliği gerçekleştirecek. (HABER MERKEZİ)

Fotoğraf: Evrensel

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.