Tepkiler sonrası Adalet Bakanı Yılmaz’dan açıklama geldi.Somalili sanık Türkiye’ye gelecek - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Tepkiler sonrası Adalet Bakanı Yılmaz’dan açıklama geldi.Somalili sanık Türkiye’ye gelecek

Bu haber 14 Aralık 2023 - 11:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Tepkiler sonrası Adalet Bakanı Yılmaz’dan açıklama geldi.Somalili sanık Türkiye’ye gelecek

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmut’un İstanbul’da ölümüne neden olduğu motokurye Yunus Emre Göçer’e ilişkin “Hiçbir vatandaşımızın hakkının gasp edilmesine izin vermeyiz. Somalili sanık Türkiye’ye gelecek” dedi.

Tunç, Somali makamları ile görüşme halinde olduklarını Mohamud’un önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelmesinin gündemde olduğunu söyledi.

Somali makamları ile iletişim halinde olduklarını söyleyen Tunç, yargılama sürecinin yakın bir süreçte başlayacağını belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohamed Hassan Sheikh Mohamud’a ilişkin “Sürücünün kusurlu olduğu rapor geldi. Adli Tıp’a gönderildi dosya çelişki giderilmesi için. Somali adli makamları ile de görüşme gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde sanığın Türkiye’ye gelmesi ve adli makamlara çıkması gündemde olacak” açıklamasında bulundu.

Tunç, hakem Halil Umut Meler’e yapılan yumruklu saldırı hakkında da “Cezalarda caydırıcılığı sağlayacak değişikliğe ihtiyaç var. Çalışma başlattık, uygulamadaki sorunları değerlendiriyoruz. Sporda şiddete yönelik cezai yaptırımlar artabilir” ifadelerini kullandı.

‘SOMALİ ADALET BAKANI İLE GÖRÜŞTÜM’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç şunları söyledi:

“Somali ile ilgili olarak bizim önceliğimiz vatandaşımızdır. İlk rapora göre tahliye verilmiş, sonrasındaki görüntülerle hemen müdahale edildi ve ikinci rapor alındı. Sürücünün kusurlu olduğu rapor geldi. Adli Tıp’a gönderildi dosya çelişki giderilmesi için. Somali adli makamları ile de görüşme gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde sanığın Türkiye’ye gelmesi ve adli makamlara çıkması gündemde olacak. Ana muhalefet lideri Sayın Özgür Özel bu konuda eleştirilerde bulunmuş.

Biz vatandaşımızın savunmasını Sayın Özel’e bırakmayız. Sonuna kadar bunu takip edeceğiz. Hakkaniyetin ortaya çıkması için çalışacağız. Somali Adalet Bakanı ile de görüştüm. Onlar da iyi niyetle baktılar olaya. Yakın süre içinde yargılama başlayacak. Tabii rapor çerçevesi içinde takdir yargımızındır.”

NE OLMUŞTU?

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmut’un oğlunun karıştığı trafik kazası sonrası olay yeri incelemesi ve ilk kusur değerlendirmesi yapan polislerin, Göçer’in şerit değiştirme kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle kusurlu bulduğu ve araç sürücüsüne kusur atfetmedikleri ortaya çıkmıştı.

Dosyanın kusur tespiti için 7 Aralık 2023 tarihinde trafik bilirkişisine gönderilmesinin ardından ayın gün verilen raporda ise, araç sürücüsünün asli kusurlu olduğu, motosiklet sürücüsünün kusurun bulunmadığı tespit edilmişti. Bu sırada Muhammed Hasan Şeyh Mahmut’un 2 Aralık’ta yurt dışına kaçtığı anlaşılmıştı.

Göçer’in eşi Öznur Göçer’in “Görüntüler ortaya çıkana kadar polis bize eşimin intihar ettiğini söyledi” demesi, olayın örtbas edilmek istendiği yorumuna yol açmıştı.

Göçer’in ölümüne sebep olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun Türkiye’den kaçmasından beş gün sonra, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’nden bir heyetin Somali Cumhurbaşkanı Mahmut ile görüştüğü de ortaya çıkmıştı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un ‘yukarıdan gelen bir telefonla, Somali Cumhurbaşkanı’na jest için bırakıldığını’ yazmıştı.

Kuryenin ailesinin avukatı Iyaz Çimen, “Yüzde yüz kusurlu olan araç sürücüsünün ‘Taksirle Adam Öldürme’ den dolayı cezalandırılmasını bekliyoruz. Olaya ilk müdahale eden memurun yapmış olduğu hatalı değerlendirme neticesinde şu aşamada şüphelinin yakalanmamış oluşu, olayın üzerinden yaklaşık bir haftanın geçmesi dolayısıyla hiç yakalanamama ihtimaliyle karşı karşıyayız” demişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı trafik kazası ile ilgili olarak kaza sonrası olay yeri incelemesi ve ilk kusur değerlendirmesini yapan polis memurları hakkında adli soruşturma başlatılmıştır” demişti.

Tunç, “Alınan ikinci rapor üzerine iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi ve kesin rapor alınması için Adli Tıp Kurumundan rapor beklenmektedir. Sıfatı ne olursa olsun herkes kanun karşısında eşit olup şüphelinin yakalanması için uluslararası prosedür dahil tüm süreç titizlikle işletilmekte ve soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir” diye konuşmuştu.

Motokurye Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer, kazada eşini kusurlu gösteren tutanak tutan polisler ile nöbetçi savcı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Göçer, eşinin tedavisinde de ihmal olduğunu söylemişti.

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Hasan Şeyh Mahmud, oğlunun İstanbul’da motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebep olması hakkında ilk kez konuştu. Mahmud, oğlu hakkında o sırada tutuklama emri olmaması nedeniyle ‘kaçmadığını’ savundu. (HABER MERKEZİ)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA