betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

TMMOB Heyeti: Hopa’da yaşanan takdiri ilahi değil

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) 15 kişilik heyet, Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Hopa Belediye Parkı’nda heyet adına açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) 15 kişilik heyet, Artvin’in Hopa ve Arhavi ilçelerinde sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Hopa Belediye Parkı’nda heyet adına açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, yaşanan olayın doğal afet olmadığını belirterek şunları söyledi: 

“Takdiri ilahi hiç değil. Rant ve talan politikalarının sonucu olan çarpık kentleşme ve sağlıksız yapılaşma ile ülkemizde doğa olayları, doğal afet şeklinde yaşanmaktadır. Bölgenin coğrafi ve topoğrafik özellikleri göz önüne alınmadan yapılan altyapı çalışmaları, kesilen ağaçlar, daraltılan dere yatakları, dere yataklarına yapılan binalar ve işyerleri, doldurulan deniz sonuç olarak doğal bir olayı doğal bir afete dönüştürmüştür.” 

SOMA’YA ‘FITRAT’ DİYEN ZİHNİYET, HOPA’DA ‘TAKDİRİ İLAHİ’ DİYOR’

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun 500 yılda bir yağan şiddetli yağmurdan bahsettiğini hatırlatan ve ‘Takdiri ilahi’ diyerek hükümetin sorumluluğunu unutturmaya çalıştığını kaydeden Yavuz şöyle konuştu:

“Soma’da 301 madencinin ölümüne, ‘Fıtrat’ diyen zihniyet, Hopa’da ‘Takdiri ilahi’ diyebilmektedir. Bu zihniyet devam ettiği sürece su taşkınları ve felaketler devam edecektir. Çünkü Samsun’da, İstanbul’da ve birçok bölgemizde daha önce yaşanan felaketlerden hiç ders alınmamıştır. ‘Dere ıslahı’ adı altında derelerin betonlaştırılması, dere yataklarının daraltılması, dere yataklarının imara açılarak güvenli olmayan bölgelere konut inşa edilmesinin felakete neden olduğu tüm uyarılarımıza rağmen gözardı edilmiş, insanlarımızın hayatı pahasına bu uygulamalar devam ettirilmiştir. Dere yataklarının imara açılması ile ortaya çıkan rant, insanlarımızın hayatından daha mı değerlidir?” 

‘FELAKETİN ÖNEMLİ HALKALARINDAN BİRİ DE HES’LER’

Karadeniz bölgesinde derelerin üzerine kurulan yüzlerce HES`in bu felakete yol açan zincirin önemli halkalarından biri olduğunu kaydeden Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğayı ve yeşili talan edecek olan uygulamalara, doğa katliamlarına inatla devam edilmektedir. Yeşil Yol projesi bu yanlışlardan biridir ve daha fazla talana, doğa katliamına yol açmadan durdurulmalıdır. Her türlü bilimsel ve teknik uyarılara karşın asli görevlerini yerine getirmeyen siyasi iktidar, mesnetsiz ve tutarsız söylemlerle gerçekleri örtbas etmeye çalışmaktadır. Soma’da, Ermenek’te, iş cinayetlerinde olduğu gibi yine ölümler halka reva görülmekte; siyasi iktidar ise şovunu sürdürmektedir. Buradan TMMOB olarak bir kez daha söylüyoruz: Bu felaket bir doğal afet değildir. Rantın, talanın, ihmallerin sonucu oluşan bir felakettir. Siyasi iktidar ve yerel yönetimlerin planlama hatalarının acı bir sonucudur. Takdiri ilahi değil, takdiri idaridir. İdarenin takdiri ile yapılan icraatlar sonucu oluşan bir felakettir. Yapılması gereken, bu olaydan ders çıkararak gelecekte benzer faciaların yaşanmaması için bilim ve tekniğin ışığında, rant politikalarından uzak, halkın yararına planlamalar yapmak ve uygulamaktır. Yapılması gereken, bu olayda sorumluluğu ve ihmali bulunan yetkililerin hesap vermesidir.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.