betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Ülkenin dört bir yanından Cerattepe’ye destek sürüyor- İl il eylemler (18 Şubat)

Cerattepe’ye yönelik saldırıya karşı büyüyen öfke yayılıyor. İstanbul’da Cengiz Holding önünde başlayan nöbet sürerken Ordu, Rize, Antalya, İzmir’de sokağa çıkıldı. İzmir’deki oturma eylemine polis saldırdı 17 kişi gözaltına alındı BEDAŞ..

Son Güncelleme: Whatsapp

Cerattepe’ye yönelik saldırıya karşı büyüyen öfke yayılıyor. İstanbul’da Cengiz Holding önünde başlayan nöbet sürerken Ordu, Rize, Antalya, İzmir’de sokağa çıkıldı. İzmir’deki oturma eylemine polis saldırdı 17 kişi gözaltına alındı

BEDAŞ işçileri Cerattepe ve hakları için eylemde

Cerattepe’ye yönelik şirket ve devlet saldırılarına öfke büyüyor. İstanbul’da 17 Şubat’ta Cengiz Holding’in Altunizade’de bulunan binası önünde başlayan nöbet devam ediyor. Ordu ve Rize Fındıklı’da basın açıklaması yapılırken İzmir’de yapılmak istenen oturma eylemine polis saldırdı.

Ordu

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu ile Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu, Tahıl Pazarı mevkisinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada “Karadeniz’in doğal varlıklarına göz dikenler buradaki yaşamı, doğal ve kültürel mirası hiçe sayıyorlar. Ortak ya da özel yaşam alanları savaş sırasında uygulanan yasalarla acele kamulaştırılıp özel şirketlerin hizmetine sunuluyor. Hiç birinde kamu yararı olmayan projeler, ülkemizin bütçesine katkı yalanıyla uygulanmaya başlıyor. Artvin’de yaşananlar ilimizde de yıllardır yaşanıyor. Üzerinde HES projesi olmayan hiçbir deremiz kalmadı. Fatsa’daki altın madeni alanında artık siyanür kullanılmaya başlandı. Birinci sırada geçim kaynağımız olan fındık bahçeleri HES’ler, maden ve taş ocakları nedeniyle hızlı bir şekilde yok oluyor. Ormanlarımız kayalık alanlara dönüştü. Toprağımıza, suyumuza sahip çıkmanın tek yolu birlikte olmaktan geçiyor. Bunu Artvin başarıyor, Artvin’in davası bizimde davamızdır” denildi.

Rize

Rize, Fındıklı Meydanı’nda Derelerin Kardeşliği Platformu öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. Fındıklı Derlerini Koruma Platformu sözcüsü Avni Ertaş basın açıklamasında, yıllardır süren bir mücadele ile suyuna, toprağına, yaylasına, ormanlarına sahip çıkan Artvin halkının yanında olduklarını söyledi.

Ülkemizin kaynakları şirketlere peşkeş çekilmek istendiğini ifade eden Ertaş, “Ormanlarınızda siyanürle altın aranmasını istemeyen bir kent direniyor. Artvin halkının onurlu mücadelesi bizler içinde önemli. Bugün Artvin yarın Fındıklı… Bu nedenle dayanışma, destek ve bir arada olmak zorundayız.”dedi. Basın açıklamasının ardından bir grup Artvin halkına destek olmak amacıyla Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesine doğru yola çıktı.

Antalya

Antalya’da Cumhuriyet ve Attalos Meydanı olmak üzere iki ayrı noktada Cerattepe ile dayanışma eylemi yapıldı. Birleşik Haziran Hareketi ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu çağrısıyla Attalos Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında Artvin’deki bakır madenine karşı sokağa çıkan Artvin halkına Antalya’dan da destek verildi.

Artvinlilerin bu çığlığı atmasının, şirket yetkilerinin jandarma ile birlikte halka saldırmış olmasını söyleyen Birsen Tanyeli, “Artvinlilerin bu çığlığı atmasına sebep olan şey, yaşam alanlarına sahip çıkmak için 25 yıldır verdikleri hukuk mücadelesini 2014 yılında Danıştay’ın onları haklı bularak son kararı vermiş olması ve bu alanda madencilik yapılamaz demesine rağmen hukuk tanımaz bir şekilde Cengiz İnşaat’ın inşaata başlamak için yüzlerce kolluk kuvveti eşliğinde Cerrattepe’ye gelerek halka saldırmasıdır. Artvin ve çevresindeki illerden gelen kolluk güçleri yaşam alanlarına sahip çıkmaya çalışan halka gaz bombalarıyla saldırmış, insanların yaralanmalarına sebep olmuştur. Bakanın bizzat yıkın geçin talimatı vermiş olması çok üzüntü ve kaygı vericidir ” şeklinde konuştu.

“Siyanürle altın çıkarmak cinayete davetiye çıkarmaktır”
Altın arama faaliyetinin telafisi mümkün olmayan çevre felaketlerine yol açacağını belirten Tanyeli, “Siyanürlü altın arama faaliyetinin yörede telafisi münkün olmayan çevre felaketi yaratacağını biliyoruz. Heyelanın büyük tehlike arz ettiği bu alanda siyanürle altın çıkarmak cinayete davetiye çıkarmaktır.Karadenizlilerin yaşam alanlarına sahip çıkma mücadelesini selamlıyor ve yanlarında olduğumuzu bilinmesini istiyoruz. Yaşadığımız alanlara dair mücadelinin başarıya ulaşması ancak birleşik bir mücadele hattını örmekle mümkündür” dedi.

antalya-cerattepe_18-2-16

Aralarında bisiklet kulüplerinin de yer aldığı grup ise Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “Artvin halkı yalnız değildir” yazılı pankartı açanlar Artvin halkının bir şirket karşısında yaşamlarını ve doğayı savunduğu, ancak 2 gündür güvenlik güçlerinin biber gazı ve plastik mermilerle uyguladığı şiddetle karşılaştığını ifade etti.

antalya-cerattepe_18-2-16-1

İzmir

İzmir’de “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” diyerek Sevinç Pastanesi önünde oturma yapanlara polis saldırdı. 17 kişi gözaltına alındı. yaya yolunun “trafiğe kapatılması” gerekçesiyle polis müdahale etti. Gözaltına alınanların isimleri: Yüksel Keleş, Sanem Deniz Kural, Murat Aydın, Anıl Meclis, Orhan Aksakal, Doğan Barış, Nuri İşbilir, Ezgi Bahçeci, Nazım Bahçeci, Deniz Bakır, Uğur Göçmüş, Nizamettin Yılmaz, Ozan Karaçanta, Ozan Can Özgür, Yalçın Kaptan.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.