Vadinin talanına karşı direneceğiz!

 Bukla Tur tarafından Çamlıhemşin Palovit Vadisi’nde yapılmasına başlanan ‘Macera Parkı’ Palovit Dayanışması tarafından protesto edildi. Dayanışmadan İsmail Akyıldız: Dünyanın en görkemli yaban vadilerinden birine beton dökülüyor. Direneceğiz TWEET PAYLAŞ + HABER MERKEZİ..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Bukla Tur tarafından Çamlıhemşin Palovit Vadisi’nde yapılmasına başlanan ‘Macera Parkı’ Palovit Dayanışması tarafından protesto edildi. Dayanışmadan İsmail Akyıldız: Dünyanın en görkemli yaban vadilerinden birine beton dökülüyor. Direneceğiz

HABER MERKEZİ

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Palovit Vadisi’ne Bukla Turizm tarafından kurulması planlanan ‘Macera Parkı’nın inşaatına geçen günlerde tekrar başlandı. Milli Park içinde kalan bölgenin talan edilmesine karşı Palovit Dayanışması, dün Beşiktaş’ta Bukla Turizm önünde bir araya geldi. “Bukla bu maceradan vazgeç” pankartı açan yaşam savunucuları düzenledikleri basın açıklamasıyla birlikte Bukla Turizm’in projeden vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Basın açıklamasını Palovit Dayanışması’ndan İsmail Akyıldız okudu. Akyıldız, bölgede turizm geliştirilmesine yönelik yapılan her projenin yaylalarda turizm merkezlerinin açılmasına neden olacağının altını çizerek, bölgeye Macera Parkı yapılması durumunda geri dönüşü zor bir tahribat yaşanacağını vurguladı. Akyıldız, “Dünyanın en görkemli yaban vadilerinden birine beton dökülüyor. Bukla Tur halkın bütün karşı koymasına, öfkesine, protestosuna rağmen benzerine az rastlanır şekilde ilerliyor. Hâlihazırdaki hukuku da halkın iradesini de ayaklar altına alarak yapıyor bunu. Bukla Tur bilmelidir ki Çamlıhemşin halkı yalnız değildir. Türkiye’nin her yer yerinden yaşam savunucuların ayağa kalkarak ses çıkarması an meselesidir. Bukla, doğa talanına ve doğayı paraya çevirme girişimlerine devam edebilir. Biz de bütün bu doğayı paraya çevirme, cenneti para ile takas etme fikrine ve zikrine karşı mücadele edeceğiz, direneceğiz” şeklinde konuştu.

Amaç rant değilse ne?

Akyıldız, Palovit Vadisi’nde 122 önemli bitki ve 184 önemli kuş alanı bulunduğunu hatırlatarak, “Böyle zengin bir habitatın içerisine macera parkı yerleştirmeyi düşünen zihniyetlerin amacı rant değilse nedir?” diye sordu. Akyıldız, “Geçtiğimiz yıl Yeşil Yol’a karşı verdikleri mücadele ile Türkiye gündemine oturan ve ekoloji hareketine yeni bir soluk, heyecan getiren fırtına kadınları, Yeşil Yol Projesi’nin bir parçası olan Macera Parkı Projesi’ne karşı harekete geçmiştir. Bizler de kendilerinin yanında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Bukla Tur, ‘yerli’ bir şirket olduğunu duyurarak diğer şirketlerle olan rekabetinde kendisine avantaj sağlamaya çalışmak isteyebilir. Doğa talanına karşı koyan yaşam savunucularının perspektifinden bakıldığında doğayı talan eden bir ‘yerli’ şirketin diğerinden farkı yoktur. Bukla Tur’un bir Kanada şirketinden hiç bir farkı yoktur” dedi.

Büyük zarar verecek!

“Şirketler doymak bilmez kar tutkusu yaşam alanlarımıza yönelik en büyük tehdittir” diyen Akyıldız, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Palovit Vadisi Milli Parklar Doğal Sit sorumluluğundadır. Vadi, doğal sit alanı ve arkeolojik sit alanı tarafından koruma altındadır. Macera parkı, bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine özellikle de yaban hayatına büyük zararlar verecektir. Özellikle Macera parkının yapılacağı bölgenin yanında bulunan dünyanın en eşsiz ormanlarından biri olan şimşir ormanlarına ve orada yaşayan canlılara büyük zararlar verecektir”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.