betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Vali Kızılcık “Hopa’da her şey normal“

 HOPA’LI HATİCE ANA VALİ BEYİ YALANLIYOR GENÇAĞA KARAFAZLI. HES ve Barajların yapımının doğaya ve insanlara verdiği zararlarda gün gün ortaya çıkıyor. Bu acımasız katliamlar sonucu HOPA’da yaşanan sel ve heyelan..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HOPA’LI HATİCE ANA VALİ BEYİ YALANLIYOR

GENÇAĞA KARAFAZLI.
HES ve Barajların yapımının doğaya ve insanlara verdiği zararlarda gün gün ortaya çıkıyor.

Bu acımasız katliamlar sonucu HOPA’da yaşanan sel ve heyelan sonrası 11 kişi yaşamını yitirmiş birçok kişi yaralanmış yüzlerce kişi ise evsiz ve yurtsuz kalmıştı.

Hopa Belediyesi halk için başka illerden gelen yardımları ise kabul etmiyor. Hopa halkı ve Devrimcileri her zaman olduğu gibi yaşanan bu katliam karşısında kendi halkının yaralarını el birliğiyle sarmaya devam ediyor.

Hopa’da heyelanın vurduğu her yerde ayrı bir dram var, elektrik yok. Su yok,  gıda yok, yollar kapalı evini terk etmek istemeyen insanlar kısacası Hopa da yaşam felç olmuş durumda.

Bunlar Hopa da yaşanırken Artvin valisi kızılcık  “Hopa da her şey kontrol altında hiçbir ciddi sorun yok” diyor ve aldığı talimatlar doğrultusunda Merkez medyanın canlı yayın araçları karşısına geçip Hopa’da yaşamın ne kadar güzel olduğunu açıklıyor. Bu esnada değerli basın mensupları ise sadece merak ettikleri “ sayın valim havalar nasıl olacak” sorusunu yöneltiyor.

Hopa’nın gerçek sorunlarını vali beye soran gazeteciler ise il emniyet müdürü tarafından “şov yapıyorsunuz” diye suçlanıyor. Şov yapan gazeteciler müdür beye “işine bak” diyerek başka bir şov gösterisiyle karşılık veriyor.

Bütün bu yaşananların fotoğrafını ortaya çıkarırken çok dramatik görüntülerde takılıyor kameralarımıza. En çok tahribatın olduğu Sugören köyünde dolaşırken yağan yoğun yağmur vatandaşları yine sokağa döktü. Kimi kendisini korurken kimisi evinin heyelana kapılmasını engellemek için evinin etrafında biriken çamur balçıklarını kendi imkânlarıyla temizleyerek evinin sele teslim olmasını engellemeye çalışıyor.

İşte bunlardan biri 75 yaşında ki sakat bir kadınımız Anamız Hatice Çelik, Sakat eşi ise dilsiz. Ayağında bölgemizde bağ ve bahçeden giyilen fakir lastiği dediğimiz Of lastığı var. Elinde kazması yağmurda o sakat bedeniyle kazmasının sapı ile biriken balçıkları dereye vermeye çalışarak evini kurtarmak isterken o dramatik görüntüleri kaydettik.

Hatice Ana, kazmasının sapıyla gelen sel yağmurlarına karşı direnemeyince bu kez kazmasıyla mücadeleye koyuluyor. Tüm çabasına karşı o yoğun sağanak yağmur karşısında direnci karılıyor kazmayı vurdukça lanetler yağdırıyor.

Ana “burada ne yapıyorsun” sorumuza ise, önce çamur balçık içerisinde kaybolan o fakir lastiklerinden birini bulup kenara atıyor ardından 2. Lastiğini aramaya koyuluyor onu da bulunca yağmur suyunda lastiklerini yıkayarak ayağına giyiyor ve ’Ben bu apartmanın üst katında oturuyorum gelen sele yol açıyorum evim gitmesin. Bizde yalan yok oğul, eşim dilsiz ben sakatım hala gelen giden yok, Allah’ım nedir başımıza gelen of oğul of’ yağmurun altında yakınırken hemen evin önünde ki kemer köprünün bir kenarına mola vermek için oturup bize derdini yaşadığı çaresizliği ve Devletin ilgisizliğini anlatıyor. Tüm çabalarımıza rağmen Hatice ana oradan ayrılmıyor.

HDP heyetiyle Hopa ya gelen HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün hoca Hatice anayı görür görmez ona koşuyor ve bizim yönelttiğimiz soruları kendisine yöneltiyor Hatice ana ayni hikâyesini vekile de anlatıyor “yalanımız olmaz başkaları gibi gelen giden yok burada kalıyorum ne yapayım” diye yakınıyor.

Beyza Üstün Hatice anayı ikna ediyor ve oradan o fakir lastiklerini giyerek o yoğun yağmur altında topallaya,  topallaya elinde ki kazmasına güç vererek uzaklaşıyor. Ertesi günü gelip evinin yerinde olup olmadığını ise her gün kontrol ediyor..

Evet, sayın vali Hopa’da her şey ama her şey normal seyrinde devam ediyor. Bizim kameralarımızda çalışmaya devam ediyor tanık olmaya devam edeceğiz şov yap mayada devam edeceğiz sayın Emniyet müdürü….

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.