Vali’ye Yeşil Yol Çağrısı

 Ardeşen Sivil toplum örgütleri Samsun’dan Sarp’a kadar yapılan Yeşil yol projesi kapsamında yaşanan olaylarla ilgili sağduyu mesajı içeren basın açıklamasında bulundu. Ardeşen Sivi Toplum Örgütlerinin basın açıklaması şu şekilde… -BASIN..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Ardeşen Sivil toplum örgütleri Samsun’dan Sarp’a kadar yapılan Yeşil yol projesi kapsamında yaşanan olaylarla ilgili sağduyu mesajı içeren basın açıklamasında bulundu.

vali_bu_sese_neden_kulak_vermiyor

Ardeşen Sivi Toplum Örgütlerinin basın açıklaması şu şekilde…

-BASIN AÇIKLAMASI-

SAMSUN İLİNDEN SARP’A KADAR DEVLETİN, YEŞİL YOL PROJESİ KAPSAMNINDA OLAN ÇAMLIHEMŞİN EĞRİSU YAYLASI İLE ARDEŞEN GOLAZENA YAYLASI GÜZERGÂHI İLE İLGİLİ AŞAĞIDA İSİMLERİ BULUNAN ARDEŞEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN ORTAK BASIN AÇIKLAMASIDIR.

BİLİNDİĞİ ÜZERE DEVLETİMİZ TARAFINDAN KARADENİZ BÖLGESİ TURİZM MASTER PLANI ÇERÇEVESİNDE KARADENİZİN GÜNEY ÜST KESİMLERİNDEN SAMSUNDAN SARP’A UZANACAK ŞEKİLDE YAYLA YOLLARINI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK OLAN YEŞİL YOL PROJESİ HAZIRLANMIŞTIR. YEŞİL YOL PROJESİ, KALKINMA BAKANLIĞI TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ OLUP, GEREK YOL GÜZERGÂHI, GEREK DE YOL STANDARTLARI BAKANLIK TARAFINDAN PLANLANMIŞTIR. İLGİLİ BAKANLIĞIN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU PLAN VE PROJE HİÇBİR DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMADAN RİZE İL GENEL MECLİSİNDE ONAYLANMIŞTIR. BU PROJE KAPSAMINDA ÇAMLIHEMŞİN İLÇE SINIRLARINDAKİ KOÇDÜZÜ YAYLASI, TOPLUCA BÜYÜK YAYLA VE EĞRİSU YAYLALARI İLE ARDEŞEN İLÇESİ SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN GOLAZENA VE DEVAMINDAKİ YAYLALARIN YEŞİL YOL BAĞLANTISI TOPLAMDA 14 KMLİK KISIMDAN OLUŞMAKTADIR. 14 KMLİK YOL GÜZERGÂHININ 12 KM’LİK KISMI ÇAMLIHEMŞİN İLÇESİ SINIRLARI İÇERİSİNDE KALMAKTA OLUP 2014 YILI İÇERİSİNDE BU KISIM TAMAMLANMIŞTIR. GERİYE KALAN 2 KM’LİK KISMIN İKMAL İHALESİ 2015 YILINDA YAPILARAK EYLÜL AYI İÇERİSİNDE YOL YAPIMINA BAŞLANMIŞTIR. İKMAL İHALESİ YAPILAN 2 KM’LİK KISMIN YAKLAŞIK 1 KMSİ ARDEŞEN SINIRLARI İÇERİSİNDE KALMAKTADIR.

YÜKLENİCİ FİRMA, İLGİLİ İHALE GEREĞİ 6 EYLÜL TARİHİNDE ARDEŞEN İLÇESİ SINIRLARI İÇERİSİNDE ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTIR. ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN BİR GÜN SONRA TOPLUCA HALKI TARAFINDAN ULUSAL BASINA YANSIDIĞI ŞEKLİYLE GÜVENLİK GÜÇLERİNE MUKAVEMET GÖSTERİLEREK YOL YAPIM ÇALIŞMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞMIŞLAR NETİCESİNDE DE OLAYLARIN BÜYÜMEMESİ ADINA YOL ÇALIŞMASI BİR SÜRELİĞİNE ARA VERİLMİŞTİR. VALİLİK TALİMATIYLA 17 EYLÜL GÜNÜ YOL ÇALIŞMASINA TEKRAR BAŞLANMIŞ ANCAK, TOPLUCA HALKININ ERTESİ GÜN BAŞLATTIĞI ENGELLEMELER NETİCESİNDE YOL YAPIM ÇALIŞMASINA ARA VERİLMİŞTİR.

YEŞİL YOL PROJESİ, GEREK BÖLGEMİZE GEREK İLÇEMİZE TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE OLUP, BOLGE İNSANINA İSTİHDAM SAĞLAYACAĞI GİBİ EKONOMİ BAKIMINDAN DA ÖNEMLİ KATKISI OLACAĞINA İNANMAKTAYIZ. YEŞİL YOLUN HAYATA GEÇMESİ YOK OLMAYA YÜZ TUTAN HAYVANCILIĞIN YENİDEN CANLANMASINI SAĞLAYACAKTIR. 8 İLİN ÖNEMLİ YAYLALARINI VE TURİZM MERKEZLERİNİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN, BÖLGEYE GELEN YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN BELİRLENEN GÜZERGÂH BOYUNCA GÜVENLİ KONFORLU BİR ŞEKİLDE SEYAHAT ETMESİNE İMKÂN SAĞLAYAN BİR TURİZM PROJESİ OLAN YEŞİL YOL PROJESİ, DOĞU KARADENİZ’E YENİ CANLILIK VE ŞEKİL KAZANDIRACATIR.

BU BAĞLAMDA BİZ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ OLARAK, YEŞİL YOL PROJESİNİN İSRARLA VE İNATLA BİRAN ÖNCE YAPILMASINI İSTEMEKTEYİZ. BİZ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ OLARAK, ÜZERİMİZE DÜŞEN HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIR OLDUĞUMUZU BELİRTİRKEN, YETKİLİLERDEN DE, SADECE 2 GÜN GEREKLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALDIRARAK YOLUN TAMAMLANMASININ SAĞLANMASINI TALEP ETMEKTEYİZ.

TURİZMİN EN ÖNEMLİ PARÇASI OLAN YEŞİLE YOLCULUK, KARADENİZ BÖLGESİNİN SAHİP OLDUĞU EŞSİZ GÜZELLİKLERE DEĞER KATACAK BİR PROJE OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALACAĞINA YÜREKTEN İNANMAKTAYIZ.

SAYGIYLA KAMUOYUNA DUYURULUR. 22/09/2015

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.