Yaşam Alanıma Dokunma

 Biz Kimiz? Biz YAYLALARIN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU’yuz. Doğal yaşamı, insan ve hayvan haklarını savunan, yerel kültürlerin korunması ve geleceğe taşınması için emek veren, sorumluluk üstlenen kişi ve çevrelerin bir araya gelmesiyle..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Biz Kimiz?

Biz YAYLALARIN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU’yuz.

Doğal yaşamı, insan ve hayvan haklarını savunan, yerel kültürlerin korunması ve geleceğe taşınması için emek veren, sorumluluk üstlenen kişi ve çevrelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir platformuz. Samsun’dan Artvin’e, Karadeniz’in bağrına, yaylalarımıza, yaşam alanlarımıza saplanmak istenen hançere, “Yeşil Yol Projesi” karşı mücadelede birleşenleriz.

Yaylaların Kardeşliği Platformu Olarak Amacımız;

• Tehdit altında bulunan kültürel varlıkların, ekolojik değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır.

• Yaşam alanlarımızı ilgilendiren her türlü plan ve projenin bilimselliğinin, bölgeye ve yaşamayaylalarin_kardesligi-afisuygunluğunun sorgulanmasıdır.

• Halkın yararına olmayan, bilim ve akıldışı her türlü çalışmanın sonlandırılması için halkın bilgilendirmesi ve hukuki mücadele yürütülmesidir.

• Kamuoyu yaratmak amacıyla basın açıklaması yapılması, eylem örgütlenmesi, direniş sergilenmesidir.

• Bölgedeki tüm alternatif gruplarla ortak hareket edip güç birliği oluşturulması, bilgi ve destek paylaşımında bulunulmasıdır.

Bu nedenle bölgeye dayatılan ve çoğu halkın haklı direnişiyle karşılanan projelerde (Yeşil Yol, HES’ler, Maden arama – çıkarma çalışmaları, bilinçsiz turizm faaliyetleri, betonlaşma, doğal yaşamı tehdit eden avlanma faaliyetleri vb.) bölge gruplarıyla ve halkla güç birliği oluşturmak istiyoruz.

Neden Sempozyum?

“Yeşil Yol”u hayata geçirmeye çalışanlar turizm alanlarını birbirine bağlayarak bölgenin turizm potansiyelini artıracaklarını ifade ediyor.

Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin olmak üzere 8 ilin yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirine bağlayan, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin belirlenen güzergâh boyunca güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat etmesine imkân sağlayan bir turizm projesi olarak sunuyor kamuoyuna.

Sorunumuz “Yeşil Yol” ile de bitmiyor. “Yeşil Yol” un devamı olarak “Mor Yol”, “Mavi Yol” projelerinin de planlandığı biliniyor. Siyasal iktidar yeni ve çok büyük çaplı bir doğa katliamına hazırlanıyor.

Bunu da renklere büründürüp kamuoyuna sevimli göstermeye çalışıyor. Biz biliyoruz ki bu projelerle ormanlarımız talan edilecek, binlerce yaban hayvanının yaşam alanları yok olacak, halkımızın ocakları söndürülecektir. Sempozyumumuzun önceliği sermayenin rant uğruna dayattığı “Yeşil Yol Proje” sine karşı torunlarımızın emaneti, atalarınızın mirası yaylalarımıza sahip çıkmaktır.

Sempozyumumuzun amacı; yöre halkının yaşam alanlarını savunmak konusunda vermiş olduğu mücadeleye bilimsel / teknik verilerle destek olmak, doğal yaşam alanlarımızın ulusal uluslararası sermayenin koşulsuz talanına açılmasına dur demek, bunun için kamuoyu oluşturmak ve ülkemizin dört bir yanında verilen “yeşil isyan” mücadele deneyimlerini paylaşmaktır.

Sempozyumumuz iki ana çerçevede yürütülecektir. Birinci bölümde, bilim insanlarımızla birlikte bölgenin bilimsel ve teknik olarak irdelenmesi ile yeşil yol projesinin halkımız üzerine etkileri incelenecektir. İkinci bölümde ise ülkemizin dört bir yanında yaşam alanlarını savunanların biraraya gelerek deneyimlerini aktardıkları platform olacak, çocuklarımıza güzel yarınlar bırakmak adına yeşil isyanın büyütülmesi olanakları forum ortamında tartışılacaktır.

Yaylaların Kardeşliği Platformu

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.