betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Yeşil Artvin Derneği’nden Cerattepe sorusu

  Yeşil Artvin Derneği’nden Cerattepe sorusu Cerattepe’de inceleme yapan Karahan: “Şirketin elemanlarını ve makinelerini gördük.” Adem GÜNGÖR / ARTVİN (DHA) – Artvin’in Cerattepe bölgesinde maden şantiyesi alanına çıkmalarına izin verilen Yeşil..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

Yeşil Artvin Derneği’nden Cerattepe sorusu

Cerattepe’de inceleme yapan Karahan: “Şirketin elemanlarını ve makinelerini gördük.”

Adem GÜNGÖR / ARTVİN (DHA) – Artvin’in Cerattepe bölgesinde maden şantiyesi alanına çıkmalarına izin verilen Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile yanındakiler bölgede inceleme yaptı.

Öğle saatlerinde şantiye sahasına giden Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan ile dernek üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ile üyeler Eralp Atabek, Erol Çiçek ve Yakup Okumuşoğlu’nun da aralarında bulunduğu 10 kişi, jandarma barikatında kimlik kontrolü yapılmasının ardından içeri alındı. Bu heyetle birlikte basın mensuplarının girişine ise izin verilmedi.

“ŞİRKETİN ELEMANLARINI VE MAKİNELERİNİ GÖRDÜK”

İnceleme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, bölgede şirketin elamanlarını ve iş makinelerini gördüklerini söyledi. Karahan, “Yargı kararına kadar bekleyeceklerini söylediler. Niye beklediklerini sorduk, iş yeri iznini, SSK kayıtlarını görmek istedik. Murgul’da olduğunu söylediler. İzinleri Murgul’da ama kendileri burada! ‘Bize yasal ve yazılı izin gösterin’ dedik, ‘Murgul’a gelin gösterelim’ dediler” diye konuştu.

Cerattepe’de her tarafın asker kordonu altında bulunduğunu kaydeden, askerlerin soğukta beklediğini anlatan Karahan, Atabarı Kayak Merkezi’ne de girilemediğini de belirterek, “Hem işletme sıkıntı yaşıyor, hem Artvin halkı” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mahkeme kararı bitene kadar çalışmaların duracağını söylediğini hatırlatan Nur Neşe Karahan, “O zaman güvenlik güçleri ve şirket neden burada bekliyor? Tekrar bu soruyu yöneltmek istiyoruz. Artvin halkının yaşamsal alanı kısıtlanmış durumda. Askerlerimizin soğukta yatmaları bizi üzdü. Vatanı ve milleti korumakla görevli askerin buralarda sersefil edilmesi bizi gerçekten üzdü” diye konuştu. 

ARABACI: MAHKEMENİN İPTAL KARARI VAR

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı da, “Eğer bir mahkeme kararından söz ediliyorsa zaten mahkemenin iptal kararı var. Anayasa’ya uygun davranan bir siyasal iktidarın öncelikle var olan iptal kararını uygulaması gerekir. Yasa bunu böyle söylüyor, Anayasa da böyle söylüyor” dedi.

Görülmekte olan davanın ne olacağının belirsiz olduğunu anlatan Arabacı, “Önce var olan kararın yerine getirilmesi gerekiyor. Bunu bekliyoruz. Yoksa Başbakan’ın sözünün hiç mi karşılığı yok? Mahkeme keşke böyle bir karar vermiş olsaydı. Mahkemenin görevidir durdurmak yürütmenin değil” diye konuştu.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.