YEŞİL YOL ÇALIŞMASI BUKEZ 300 JANDARMAYLA BAŞLADI

 YEŞİL YOL ÇALIŞMASI BUKEZ 300 JANDARMAYLA BAŞLADI JANDARMA ÇALIŞMA YAPAN DÖZERİ KORUMA ALTINA ALDI GENÇAĞA KARAFAZLI-RİZE Karadeniz’de toplam 2 bin 600 kilometrelik yeşil yol yapılmak istenmesine karşı Çamlıhemşin Fırtına inisiyatifinin..

Son Güncelleme: Whatsapp

 YEŞİL YOL ÇALIŞMASI BUKEZ 300 JANDARMAYLA BAŞLADI

JANDARMA ÇALIŞMA YAPAN DÖZERİ KORUMA ALTINA ALDI

GENÇAĞA KARAFAZLI-RİZE

Karadeniz’de toplam 2 bin 600 kilometrelik yeşil yol yapılmak istenmesine karşı Çamlıhemşin Fırtına inisiyatifinin başlattığı direniş devam ederken bu kez 300 Jandarma eşliğinde Samista yaylasında durdurulan yol çalışmaları yeniden başladığı öğrenildi.

MAHKEME KARARINI BEKLEMEDEN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Konuyla ilgili Fırtına insiyatifinden yapılan açıklamada  “Gece Yarısı Samistal Yaylası’na çıkan kalabalık bir jandarma ekibi dozeri koruma altına alarak, yaylacıları ve nöbet bekleyenleri dozerden uzak tutarak çalışmayı yeniden başlattı!  Yangından mal kaçırır gibi, mahkeme kararının açıklanmasını beklediğimiz bu günlerde kaçak yollarını acele ile inşa etmeye çalışıyorlar! Plansız hukuksuz kaçak yollarını yapmak için acele ediyorlar… Aceleleri var, taşları kayaları meralardan yuvarlayarak, hafriyatlarını meraya, alpin çayırlara saça döke hızla yolu yapıyorlar!

YAYLALARI PARSEL PARSEL SATACAKALR
Ey Yayla sahipleri; O yol bittiğinde o yaylalar parsel parsel satılacak! Ses ettiğinde 1998 yılında çıkarttıkları yasa ile yaylanda seni işgalci sayan mantık, seni yaylandan atacak! Ama yayla tatil köy sahipleri ruhsatlı Konutları’nda keyif çatacak! Bil bunu. Sonra bilmiyordum deme..
Biliyorsun, Devlet sit alanı ilan ettiği vadide 17 yıldır koruma Amaçlı imar planı yapmayarak tüm yapıları kaçak duruma düşürüyor! 
Devlet, istediğinin ticaretine göz yumuyor ama yeşil yola karşı gelen işyerlerini mühürlüyor, cezalandırıyor, bildiğin tanıdığın turizm işi yapan işyerlerinin polis marifeti ile gece yarıları arama kararı bile yok iken nasıl basıldığını, kanunsuz arandığını da görmüş, duymuşundur… Ne yapıldığının farkında mısın? Seni yaylanda işgalci, işyerlerini kaçak duruma düşüren mantığı anlıyor musun? Esir edilmiş durumdasın… Ses edersen işgalci, ses edersen iş yerini kapatırım! Oy vermezsen tepelerim!

BU YOL FIRTINAYI TALANA AÇACAK
Bil şimdi: Samistal-Kavrun arası yol sadece 6 km’lik bir yol değil! Bu yol 60 km’lik Fırtına hattını talana açacak bağlantı yoludur. Bil diye diyorum haritalarda yaylalar merada, merayı işgal etmiş gözüküyor ama nasıl oluyorsa yaylanın hemen çevresi orman gösterilmiş! Orman olursa madene açılması, turizme açılması daha kolay olur diye yapılmış olmasın sakın!
Şimdi harekete geçmezsen çok şey kaybedeceksin, bil bunu…Şimdi harekete geçmezsen artık bir yaylan olmayacak, bil bunu…Şimdi harekete geçmezsen ve uslu çocuk olursan devletin kiracısı olacaksın, bil bunu…Şimdi harekete geçmezsen yaylanın çevresi yapılaşacak, Ayder Turizm Merkezi, Uzungöl Turizm Merkezi’ni bilirsin.. öyle olacak işte…Belki olsun diyebilirsin… Deme bence! Çünkü senin yaylanda senin tapun yok.. hatırlatırım dedelerinden beri kullandığın yaylanda 1998 yılından bu yana işgalcisin sen!

SEN İŞGALCİSİN TAPUNDA YOK
Soruyorum ey o yaylaların sahipleri… Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmadan önce, geçmişi nereye kadar gider bilmem, sahibi olduğun, kullandığın, atalarının halen gömülü olduğu o yaylalarda evin yıkılınca katırlarla malzeme taşıyıp yaptığın, tamir ettiğin o yaylalarda; 1998 yılında çıkartılan mera yasası öyle diyor diye sen kendisini işgalci sayıyor musun? Eğer sen işgalci isen, mera kanunu da hepimize eşit davranıyor ise peki seni işgalci sayan mantığın planladığı turizm merkezi, aynı meraları işgal etmiş olmayacak mı?
Hem yeşil yol yayla turizmini geliştirmek için değil miydi yahu… Ama bir dakika… Sen işgalcisin… Tapunda yok! Nasıl turizm yapacaksın! Bunu da bildin mi…?
Anlamışındır sen olan biteni… Şimdi yaylanda döke saça yol yapan dozeri korumaya almış güvenlik güçleri… dikkat et.. Dozer korunuyor… Kimden? İşgalci yurttaştan! Sen ben işgalci isek, işgalci olmayanlar kim olacak, bir düşün… bu turizm merkezi kimler için yapılıyor… Kimlere pay edilmiş… bir düşün! Sen işgalci isen, işgalci olmayan kim?

YOK EDİLEN ÜLKENİN EN BÜYÜK SİT ALANIDIR
Ha bu arada tüm bu olan bitenler hem milli parkta, hem doğal sit alanında, hem av yaban hayatı alanlarında oluyor… Biliyorsun ya yine de demiş olayım! sen mezar kazdığında ceza alırsın, sen ağaç budasan ceza alırsın ama adamlar turizm merkezi yapar…bu hukuk, hukuk mu sence! Yolun hukuksuz olmasının bir nedeni de tam bu!
Yaylana git, yaylana yapılana tanık ol! Hukuksuzluğu yüzlerine haykır! Elinden başka bir şey gelmez biliyorum. Bu yüzden hiç değilse git hukuksuzluğu yüzlerine haykır! Bu senin yasal meşru hakkın!
Çevre ve ekoloji hareketlerine de çağrımızdır… Yok edilen ülkenin en büyük doğal sit alanıdır… en önemli milli park alanıdır… Fırtına Vadisi’ni besleyen kotlardan başlayarak vadinin yok edilmesi projesidir… Gelin hukuksuz yollarına tanık olun… Sesinizle gözlerinizle mahkûm edin bu hukuku, evrensel hukuka!” denildi.

Yşil yol çalışmasının başlamasıyla birlikte Çamlıhemşin başta olmak üzere bir çok yerden vatandaşlar samista yaylasına gitmeye çalıştığı öğrenildi.
ERDOĞAN MI EMİR VERDİ
Samista yaylasında bunlar yaşanırken  Jandarma eşliğinde yol yapım çalışmasının yeniden başlaması talimatını Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği iddia edildi..Erdoğan’ın Rize ziyaretinde kendisine yeşil yol konusunda bir birifng verildiği birifing de Erdoğan’ın ” 30-40 kişiden sebep koca bir yol çalışması durdurulur mu? hemen jandarmayla güvenliği sağlayıp çalışmaları başlatın” dediği kaydedildi.
Erdoğan’ın bu açıklaması sonrası 2 gün sonra çalışmalar Jandarma eşliğinde devam ediyor.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.