Yeşil Yol Durdu, Jandarma Çekildi

 Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştireceği ileri sürülen ve toplan 2 bin 600 km olması planlanan ve yaklaşık bin 800 ile 2 bin 600 metre yükseklilerden geçen ve adına Yeşil..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birleştireceği ileri sürülen ve toplan 2 bin 600 km olması planlanan ve yaklaşık bin 800 ile 2 bin 600 metre yükseklilerden geçen ve adına Yeşil Yol denen yol çalışmaları, bir kez daha jandarma eşliğindeki iş makinelerinin geri çekilmesiyle durduruldu.

 

            Çamlıhemşin’in Samistal Yaylasındaki çalışmalara tepki gösteren köylüler ve yayla sakinleriyle birlikte yaşam savunucularının üzerine yaklaşık 2 ay içerisinde 3.kez durduruldu.

 

İlk tepkiler sonrasında Valilik talimatıyla durdurulduktan sonra geçen hafta sonu adeta gece baskınıyla başlayan ve gece-gündüz devam eden çalışmalar, geçen hafta sonu verilen 2 günlük aranın ardından, Pazartesi günü yaklaşık 100 jandarma korumasında yeniden başlatılmıştı.

 

            Önceki gün, jandarma korumasında devam eden çalışmalar, yol yapımında çalışan dozerin arızalanması sonucu yeniden durdurulmuştu. İş makinesi onarılıp çalıştırıldıktan sonra yeniden yol yapım çalışmalarına başlanacağı beklenirken; Yaylada gece-gündüz nöbet tutan Fırtına İnisiyatifi üyeleri, Cumartesi günü iş makineleri ve ekipmanların bölgedeki jandarmalar eşliğinde toparlanarak, bölgeden ayrıldığını kaydetti.

 

            Yol çalışmalarının neden ve nasıl veya hangi talimatla durdurulduğuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken; Fırtına İnisiyatifinin twitter hesabından yapılan açıklamada, “Güzel haber! 50 günlük amansız mücadelenin sonunda dozer ve jandarma Samistal’dan bugün itibariyle çekildi” denildi.

 

Yaylaya Ait Olmayanlar İndi!

            Yayla sakinleri ne inisiyatif Avukatı Yakup Okumuşoğlu ise yaşanan gelişmenin sevincini, “İyi bir haber: Samistal Yaylasından dozer, asker, polis ve bilumum oraya ait olmayanlar indi. 2 aydır atılan tek doğru adım” şeklindeki twitter mesajıyla paylaştı.

 

Yayladaki gelişmelerin kalıcı olmasını ve bir daha bu tür çalışmalar için yaylaya çıkılmamasını dilediklerini kaydeden Okumuşoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, “Artık gelmesinler. Ömürlerince görmedikleri ve hatta beklide hiç görmeyecekleri yaylada asker ve polis eşliğinde dozerle yol açılıyor. Geride kalan 2 aylık süreçteki tek olumlu gelişme ve atılan tek doğru adım bu oldu. Böylesine bir yaylada olmaması gereken dozer, asker ve polis yayladan indi. Umarız bu durum kalıcı olur ve bir daha gelmezler. Fırtına Vadisi ve bu yaylalar, hepimizin koruyup kollaması gereken doğal ve kültürel miraslarımız, değerlerimizdir ve tüm insanlığa aittir. Bunları korumak sadece bizim değil, tüm insanlığın görevidir. Bu askeri, polisi, dozeri buraya gönderenler ile talimatları verenlere yüklenmiştir bu görev ve sorumluluk” diye konuştu.

 

Dağları Kanunsuz Biçimde Yıkıyorlar!

Jandarma eşliğinde yaylada yapılan çalışmalara tepki gösteren ve yaşanan gelişme sonrası endişeli sevinç yaşadıklarını kaydeden Fırtına İnisiyatif üyelerinden Özlem Erol ise, “Türkiye’nin doğusunda insan katlediliyor, Kaçkarlarda da tabiat… Dağları kanunsuz bir biçimde yıkıyorlar. İnsanların ve doğanın yaşam hakkını savunanlara işkence ediliyor. Devlet bize kararlılığını gösterdiğini söylüyor; biz de üç kişi bile olsak çocuklarımızın geleceğini açgözlülere teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

 

Yol Çalışmasına ‘Şeker’ Müdahalesi

            Bilindiği gibi Çamlıhemşin’in Samistal Yaylasında devam eden Yeşil Yol çalışmaları, önceki gün iş makinesinin arızalanması üzerine durdurulmuş, yapılan incelemelerde iş makinesinin yakıt deposuna şeker döküldüğü iddia edilmiş ve jandarma ekipleri parmak izi almıştı.

 

            Olayla ilgili soruşturma açılırken; yaylada gece-gündüz nöbet tutan çevreciler ve Fırtına İnisiyatifi üyeleri olayın komplo olabileceğini zira 100 jandarmanın koruduğu araca zaten ulaşmanın mümkün olmadığını kaydederek, suçlamaları kabul etmemişlerdi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.