betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

YURTTAŞ KAZİM YAŞAM SAVUNMAYA DEVAM EDİYOR

Rize’nin büyük oranda içme suyu ihtiyacının karşılandığı Andon’da (Küçükçayır) yapılmak istenen Göl-1, Göl-2 ve Göl-3 HES projeleriyle iki adet konkasör tesisinin iptal davasında son aşamaya gelindi. Yurttaş Kazım olarak tanınan..

Son Güncelleme: Whatsapp

Rize’nin büyük oranda içme suyu ihtiyacının karşılandığı Andon’da (Küçükçayır) yapılmak istenen Göl-1, Göl-2 ve Göl-3 HES projeleriyle iki adet konkasör tesisinin iptal davasında son aşamaya gelindi.

Yurttaş Kazım olarak tanınan Kazım Delal ve Küçükçayır köylülerinin açtığı iptal davasının karar duruşması dün Rize İdare Mahkemesinde yapıldı.

CHP Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Bekaroğlu’nun da izlediği duruşma tam 5 saat sürdü. Davacı olan Andon Köylülerinin Avukatlığını yapan Yakup Okumuşoğlu, iptal gerekçelerini detaylı olarak anlatırken, Kazım Delal ile kardeşi Nazım Delal, mahkeme heyetine yaşadıkları bölgeyi anlattılar. Duruşmaya, ayrıca CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Sedat Toprak, TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Karadeniz İsyandadır mensubu Eren Dağıstanlı katılarak Kazım Delal ve arkadaşlarına yaşam hakkı savunmasında destek oldular.

HES ve iki ayrı konkasör tesisi için açılan 3 iptal davası birlikte görülürken, HES projelerinin davalı tarafı olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcisi savunma yaptı. Konkasör tesislerini yapacak olan Türütler İnşaat’ın avukatı Ateş Hatinoğlu ise konkasör tesislerinin çevreye zarar vermeyecek şekilde tedbirler alındığını ifade etti.

KAZIM VE NAZIM KARDEŞLERDEN TARİHİ SAVUNMA

Yıllardır yürüttüğü HES karşıtı mücadele ile tanınan Kazım Delal’in yanında duruşmada bu kez kardeşi Nazım Delal de vardı. Rize’de yaklaşık 200 bin kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Belediyeye ait Andon içme suyu tesisinin üzerinde yapılmak istenen HES ve konkasör tesislerinin, doğal dokuyu bozacağı gibi, içme suyu tesisini de tehlikeye sokacağını ifade eden Nazım Delal, “Allah’ın yaptığını siz niçin bozuyorsunuz, niçin bozgunculuk yapıyorsunuz” dedi. Kazım Delal ise; bundan 30 yıl önce tüm suyu içme suyu olarak verdiklerini, bundan daha başka bir amaç için yörede su bulunmadığını ifade etti.

KOPYALA-YAPIŞTIR BİLİRKİŞİ RAPORU!

Daha önce bilirkişilerin tesislerle ilgili olumsuz rapor vermeleri üzerine firmanın itirazı üzerine yeni bilirkişi heyeti atanmış ve yeni bilirkişi raporu firma lehine çıkmıştı

Avukat Okumuşoğlu, bilirkişi heyetinde yer alan akademisyenlerden birinin başka bir yer için hazırlanan ÇED raporunu bir başka yerde kopyala-yapıştır yöntemiyle kullandığının tespit edildiğini belirterek, bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve yeniden keşif kararı istediklerini söyledi.

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, kararını 15 gün içerisinde açıklayacak.

Deniz VARLI

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.