YURTTAŞIN MÜCADELESİ, FINDIK BAHÇELERİNİ İŞGAL EDEN HES ŞİRKETİNİ DEVİRDİ

 Giresun’da hukuksuz biçimde su tutarak bir yıldır fındık bahçesini işgal eden HES şirketine karşı hukuk mücadelesi yürüten emekli vatandaş İbrahim Feyzi Ustaoğlu’nun çabası sonuç verdi. Ustaoğlu’nun şikayeti üzerine HES şirketi..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Giresun’da hukuksuz biçimde su tutarak bir yıldır fındık bahçesini işgal eden HES şirketine karşı hukuk mücadelesi yürüten emekli vatandaş İbrahim Feyzi Ustaoğlu’nun çabası sonuç verdi. Ustaoğlu’nun şikayeti üzerine HES şirketi yargı kararıyla göletteki suyu boşaltırken, geriye bir yıldır suyla boğulan fındık bahçeleriyle türkülere konu olan Gelevera Deresi’nin hayalet görüntüleri kaldı. HES şirketinin hukuksuz uygulamasına ve denetimsizliğe isyan eden Ustaoğlu, fındık bahçesinin Ekim 2015 tarihinden bu yana kamulaştırma işlemi yapılmadan işgal edildiğini belirterek, Başbakanlık makamına bile şikayetlerimiz görevliler tarafından yerine getirmemesi karşısında hak aramaya devam ettik. Sonunda bahçemizi işgal eden HES’in suyu boşaltıldı” dedi.

 

Giresun’un Güce ilçesinde, Martı Elektrik Üretim A.Ş adlı özel bir şirket tarafından inşa edilen Çay Regülatörü ve HES projesine ait gölette tutulan su vatandaşın şikayeti üzerine yargı kararıyla boşaltıldı. Yaklaşık bir yıl önce fındık bahçeleri dahil türkülere konu olan ünlü Gelevera Deresi’ni sulara gömen HES projesinin hukuksuz uygulamalarına karşı yıllardır hukuk mücadelesi yürüten emekli yurttaş İbrahim Feyzi Ustaoğlu, bir kez daha hukuk zaferi kazandı.

FINDIK BAHÇELERİNİ İŞGAL EDEN HES’E KARŞI HUKUK MÜCADELESİ

Usulsüz, hukuksuz ve denetimden uzak yürütülen HES ve baraj projelerinin yarattığı mağduriyetler her geçen gün artarken, buna karşı yürütülen hukuk mücadelelerinden de umut verici haberler geliyor. Giresunlu HES mağduru emekli yurttaş İbrahim Feyzi Ustaoğlu’nun hukuk zaferi de bu güzel haberlerden biri. Daha önce Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve EPDK’ya karşı açtığı davayı kazanan Ustaoğlu, yılmadan sürdürdüğü hukuk mücadelesinde elde ettiği kazanımlara bir yenisini daha ekledi. Güce ilçesinde bulunan iki ayrı parseldeki fınfık bahçelerinin, hiç bir kamulaştırma işlemi yapılmadan ve anlaşma kararı olmadan Çay Regülatörü ve HES projesi tarafından işgal edildiğini söyleyen Ustaoğlu, yüklenici firma olan Martı Elektrik Üretim A.Ş hakkında DSİ’ye şikayette bulundu.

DSİ, VALİLİKTEN HES’İN DURDURULMASINI İSTEDİ

Ustaoğlu’nun şikayetini inceleyen DSİ yetkilileri, HES şirketinden rezervuar alanında tutulan suyun boşaltılmasını istedi. Ancak HES şirketi uygulamasını sürdürünce Ustaoğlu durumu bir kez daha ilgili mercilere bildirdi. Bunun üzerine geçtiğimiz Haziran ayında yeniden alanda inceleme yapan DSİ yetkileri, HES şirketinin göl alanı içerisinde kalan bahçeleri kamulaştırma işlemi yapılmadan su altında bırakmaya devam ettiğini tespit etti. Ayrıca Güce köprüsü ve karayolunun da su altında bırakıldığını tespit eden DSİ yetkilileri, konuyla ilgili hazırladıkları raporu Giresun Valiliği’ne göndererek HES’in faliyetinin durdurulmasını istedi.

VE HES ŞİRKETİ GÖLETTEKİ SUYU BOŞALTTI

Bu arada Ustaoğlu’nun başvurusu üzerine Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili soruşturma başlattı. HES şirketinin hukuksuz işlemlerine karşı tek başına hak arayışını sürdüren emekli yurttaş İbrahim Feyzi Ustaoğlu’nun girişimleri sonunda 10 Temmuz’da HES şirketi rezervuardaki suyu boşalttı. Geriye göl havzası içinde kalan Ustaoğlu’na ait iki ayrı parseldeki fındık bahçeleri ile türkülere konu olan ünlü Gelevera Deresi’nin hayaleti andıran görüntüleri kaldı.

BAHÇELER ÇERNOBİL SONRASININ GÖRÜNTÜLERİNİ ANDIRIYOR

Uzun süren hak arayışının ardından HES şirketinin göleti boşaltmasını sağlayan Ustaoğlu, bahçelerinin adeta Çernobil sonrası görüntülere büründüğünü belirterek, HES firmasının 15 Ekim 2015’ten, 10 Temmuz 2016 tarihine kadar kaçak olarak ürettiği elektriğin parasını cebine koyması işlemine seyirci kalan yetkilileri sert dille eleştirdi.

‘BAŞBAKANLIĞIN YAPTIRIMLARI BİLE UYGULANMADI AMA YILMADIM’

HES yüzünden uğradığı zararı, yargı yoluyla denetim görevini yerine getirmeyen kamu görevlilerinden tazmin etme yoluna gideceğini dile getiren Ustaoğlu, “Başbakanlığa yaptığımız konuyla ilgili şikayetler sonucu uygulanması gereken yaptırımların bile kamu görevlileri tarafından yerine getirilmemesi karşısında hak aramaya devam ettim. Şikayetim üzerine Savcılığın başlattığı soruşturma ile adalete olan inancım arttı. HES’in işgal ettiği bahçelerdeki suyun boşaltılmasıyla Gelevera Deresi kurtuldu. Ancak fındık bahçeleri telef olmuş. Heyelan bahçeyi sürmüş, kavak sermayeden geriye tahribat ve derenin bıraktığı kum kalmış. Çok acı, yazık” diye konuştu.

‘BU YALNIZCA BENİM MÜCADELEM DEĞİL’

Yürüttüğü hukuk mücadelesinin kişisel bir çaba olmadığının altını da çizen Ustaoğlu, yöre halkının arazilerinin 3-5 kuruşa ellerinden alınıp büyük kentlere göçe zorlanmasının önüne geçilmesi için çaba harcadığını da sözlerien ekledi.

TÜRKÜLERE KONU OLAN GELEVERA ŞİMDİLİK BOĞULMAKTAN KURTULDU

‘Özlüce’ olarak da anılan Gelevera Deresi, Balaban Dağlarından başladığı yolculuğu boyunca yaklaşık 80 kilometrelik bir vadiye yaşam verdikten sonra Giresun’un Espiye işlesinden Karadeniz’e ulaşıyor. Bugün barajlar ve HES’lerle kelepçe vurulan Gelevera Deresi, 2005 yılında yitirdiğimiz Karadeniz müziğinin önemli isimlerinden biri olan Kazım Koyuncu’nun duyurduğu türküye de konu olmuştu.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.