Zonguldak’ta termik santral protesto edildi

 Yaşanabilir Zonguldak Platformu, Çatalağzı Beldesi’nde 2 termik santrali bulunan Eren Enerji Elektrik A.Ş. tarafından Muslu’da kurulması planlanan 3’üncü termik santrale karşı yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşe, Zonguldak Belediye..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Yaşanabilir Zonguldak Platformu, Çatalağzı Beldesi’nde 2 termik santrali bulunan Eren Enerji Elektrik A.Ş. tarafından Muslu’da kurulması planlanan 3’üncü termik santrale karşı yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşe, Zonguldak Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir ve bazı siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Belde girişinde toplanan kalabalık, termik santralin yapılacağı Kuzyaka Mahallesi’ne kadar, ‘Diren Zonguldak’, ‘Termik cehennemi istemiyoruz’, ‘Parasız yaşanır, havasız yaşanmaz’, ‘Bize iş değil ölüm vaad ediyorsun’, ‘Termiksiz yaşam istiyorum’ yazılı dövizlerle yürüdü.

İnşaat çalışmalarına başlanan termik santral alanına gelen kalabalık adına konuşan Yaşanabilir Zonguldak Platformu üyesi Kadir Orhan, alanda Zonguldaklıların toplu mezarının kazısının yapıldığını savunarak şöyle dedi:

“Ülkenin hava kalitesi en düşük illeri arasında yer alan kentte yalnızca hava değil, yaşam hakkını da elinden alacak bir tesisin çalışmaları yükselecek. Biz buna izin vermeyeceğiz. Kentte, soba ve kaloriferlerde bir yılda 150 bin ton kömür tüketilirken yalnızca şuanda üretimde olan termik santraller 6 milyon ton kömür yakmaktadır. Bizi soluksuz bırakan hava kirliliği sorununun çözümünde bu santraller çalışmaya devam ettiği sürece doğalgazın gelmesi hiçbir rol oynamayacaktır. Bizleri soluksuz bırakan termik lobisine sesleniyoruz: Karadeniz babanızın çöplüğü değildir. Kirli teknolojilerinize, akıl almaz kar hırsınıza karşı ülkenin dört bir yanında başlayan direniş gücüyle karşınızdayız.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.