AKP’Lİ ESKİ BAŞKAN ÇAY ALIM POLİTİKALARINA İSYAN ETTİ “ÜRETİCİNİN ALIN TERİ GASP EDİLİYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

AKP’Lİ ESKİ BAŞKAN ÇAY ALIM POLİTİKALARINA İSYAN ETTİ “ÜRETİCİNİN ALIN TERİ GASP EDİLİYOR”

Bu haber 23 Ağustos 2021 - 10:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.
AKP’Lİ ESKİ BAŞKAN ÇAY ALIM POLİTİKALARINA İSYAN ETTİ “ÜRETİCİNİN ALIN TERİ GASP EDİLİYOR”

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) Çayda uyguladığı kota ve kontenjana AKP li eski Başkan’da isyan etti

“ÇAY ÜRETİCİSNİN ALIN TERİ SİSTMELİ OLARAK GASP EDİLİYOR”

Gençağa Karafazlı-

Hükümetin ÇAYKUR’da uyguladığı çay alım politikalarına yönelik çay üreticilerinin tepkileri her geçen gün artarak devam ederken 2021 yılı yaş çay 2. Sürgün kampanyasında sona yaklaşıldığı şu günlerde ÇAYKUR’un yaş çay alımlarında kota ve kontenjan uygulamasına devam etmesine AKP li eski başkanda isyan etti.

“ÇAY SEKTÖRÜNDEKİ DÜZENSİZLİK BİRİLERİNE YARIYOR”

ÇAYKUR’un çay alım politikaları sonucu çay müstahsillerinin alın terinin sistemli bir şekilde gasp edildiğini belirten Rize’nin Pazar ilçesi AKP’li eski başkanı ve Ziraat Odası Başkanı Nurettin İNCE, Çay Kanunu taslağının bir an önce çıkartılmasına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Çay müstahsillerinin alın terinin sistemli bir şekilde gasp ediliyor. Çay sektöründeki düzensizlik birilerine yarıyor, bir gerçek var ki çiftçimize yaramıyor. Buna dur diyecek ve çay sektöründe yaşanan sıkıntıları çözecek bir düzenleme yapılmalıdır eğer bu düzenleme yapılmazsa çay sektörünün sorunlarını çözmek mümkün olmayacaktır.

Kamuoyunda tartışılan çay kanunu taslağı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesince (RTEÜ) hazırlamış ve bakanlığa sunulmuş olan Çay kanununun acilen çıkarılması için siyasilerin bir an önce çalışma yapmaları ve çay kanunu bir an önce çıkartılması lazım” dedi.

“ÇAYINI DEVLETE SATAMAYAN ÜRETİCİ ÖZELE DÜŞÜK FİYATTA ÇAY SATMAK ZORUNDA KALDI”

Bilindiği gibi ÇAYKUR 2021 yılı 1. Sürgün yaş çay alım kampanyasının başlattığı Mayıs ayının 3. günü 600 kg kota ve 15 kg kontenjan uygulamasını hayata geçirmişti. Yüzlerce çay üreticisi bu uygulama sonucu çayını ÇAYKUR’a satamayınca devletin çaya verdiği 4 TL’nin altında daha düşük fiyatta 2,60 krş. çayını özel sektör firmalarına satmak zorunda kalmıştı.

Çay üreticileri Artvin başta olmak üzere Rize, Trabzon ve ilçelerinde bu uygulamaya karşı çeşitli eylemler düzenleyerek ÇAYKUR’un kota ve kontenjan uygulamasını protesto etmişti.

Mayıs ayında yaşanan bu gelişmelerin ardından ÇAYKUR 2.sürgün çay alımlarında kota ve kontenjan uygulamasını daha da sertleştirerek Mayıs ayında 600 kg olan kota yı bu kez 2. Sürgün çay kampanyasında 500 kg kontenjanı ise 15 kg düşürdü.

ÇAYKUR’un bu çay alım uygulamalarına çay üreticisi, muhalefet partileri, STK ve  bazı ziraat odaları tepki gösterirken ilk kez iktidar partisinden  Pazar ilçe başkanı Nurettin İnce’den de de gelmesi dikkat çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA