ARDEŞEN’Lİ ÇAY ÜRETİCİLERİ “ÇAY BİZİM NAMUSUMUZ ŞEREFİMİZDİR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARDEŞEN’Lİ ÇAY ÜRETİCİLERİ “ÇAY BİZİM NAMUSUMUZ ŞEREFİMİZDİR”

Bu haber 28 Mayıs 2021 - 19:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARDEŞEN’Lİ ÇAY ÜRETİCİLERİ “ÇAY BİZİM NAMUSUMUZ ŞEREFİMİZDİR”

Çay üreticilerinin Artvin ve Rize de ÇAYKUR’un kota ve kontenjan uygulaması ile özel sektör çay firmalarının düşük fiyatta çay almasına karşı başlattığı protesto eylemleri devam ediyor.

“ÇAY BİZİM NAMUSMUZ ŞEREFİMİZDİR”

GENÇAĞA KARAFAZLI

RİZE

Rize’nin Ardeşen ilçesinde siyasi parti temsilcileri ve çay üreticileri bir araya gelerek Hükümetin çay alım politikalarını protesto etti bu esnada eylem, provoke edilmek istendi. Grubun toplandığı alana gelen bir şahıs alandan toplanan kalabalığı provoke etmek isteyince alandan uzaklaştırıldı.

Aynı şahıs etkinliğin bitiminde yeniden ortaya çıktı ve mağduriyetlerini açıklamaya çalışan Seçkin Hacıosmanoğlu isimli çay üreticisine saldırmak istedi. Ancak, polisin zamanında müdahalesi ile saldırı girişimi engellendi.

Eyleme, İyi Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mehmet Zeki Demiroğlu, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Orhan Çağatay, Saadet Partisi İlçe Başkanı Hamza Eksilmez, çay üreticileri adına Kadir Kaptan, CHP İlçe Başkanı Faruk Buçan, ile CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve çay üreticileri katıldı.

“ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLDİ”

İyi Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mehmet Zeki Demiroğlu “Çay bu bölgenin yaşam kaynağıdır ve siyaset üstü tutulması gereken stratejik bir üründür. Ülkemiz insanı sudan daha çok çay içiyor. Ülkemizin insanı ürettiğinden daha fazla çay tüketiyor.

2021 yılı Mayıs ayı 1.sürgün çay kampanyası başlamasından 4 gün sonra yanlış planlama ve yönetim nedeniyle özel sektörde fiyat 2,8 TL’ye kadar düştü. Kampanya başlayalı iki hafta gibi kısa süre olmasına rağmen yapılan yanlışlar ve yöneticilerin hataları günlük kontenjanı 15 kilograma düşüp üreticiyi mağdur edip cezalandırılmıştır.”

“YAŞANANLARI KONUŞMAMA İLE PROTESTO EDİYORUM”

Eylemde yaşananları konuşmayarak protesto ediyorum diyen Yeniden Refah Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Orhan Çağatay “Programdan sonra köye çıkıp 468 kg çay toplayacağım. Ben bu durumu konuşma ile değil de konuşmama ile protesto ediyorum” diyerek konuşmasını

“HÜKÜMETİN YANLIŞ POLİTİKALARI BİZLERİ AÇLIĞA MAHKÜM EDİYOR”

Devletin üretimi arttırıp üreticinin alın terinin karşılığını vermesi gerektiğini savunan Saadet Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Hamza Eksilmez “Maalesef yanlış politikalarla bizleri açlığa mahkûm ediyorlar. Önümüzdeki süreçte devletin elindeki bütün fabrikalar teker teker özelleştirilerek satılıyor. Bu cesur topluluk olduğu sürece ülkemizin değerlerini sattırmayacağız.”

“ÇAY ÜRETİCİLERİ ÖZEL SEKTÖRE MAHKUM EDİLMİŞTİR”

Emeğinin hakkını savunmak için bugün burada toplandıklarını kaydeden ve üreticiler adına konuşan çay üreticisi  Kadir Kaptan “Çayımızın hiçbir kanunla korunmamasının getirdiği sonuçlar ortadadır. İlk günden başlayan kontenjan uygulamasıyla çay üreticileri özel sektöre mahkûm edilmiştir. Bir an önce çay kanunu çıkartılıp, taban fiyat altında çay alan özel firmaların önüne geçilmelidir.” Açıklamasında bulundu.

“ÇAY GELİNİMİZİN ÇEYİZ SANDIĞI DAĞMATIMIZIN DAĞMATLIĞIDIR NAMUSTUR”

Birçok kez çay kanunu çıkartılması için TBMM partisi CHP nin önerge verdiğini ancak AKP ve MHP oylarıyla ret edildiğini belirten CHP Ardeşen İlçe Başkanı Faruk Buçan “Çay bizim şerefimizdir, namusumuzdur. Çay, gelinimizin çeyiz sandığı damatlarımızın damatlığıdır. Namusumuz nasıl sahip çıkıyorsak çaya da öyle sahip çıkmak zorundayız. Herhangi bir siyasi düşünce adı altında burada toplanmadık, tek yüreğiz. Ama anladığımız kadarıyla çay fiyatından memnun olan insanlar var. Muhtemelen oradan besleniyorlar, o yüzden. Fadime Hala’ların Ali Dayı’ların çektiği çileyi aIkıttığı terin hesabını yapanlar yok burada; ama bizler buradayız. Çay kanun tasarısı meclise iki kez öneri verildi. İki kez iktidar tarafından önerilerimiz reddedildi.” Dedi.

Katılımcıların konuşmalarının ardından grup “Emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkıyoruz” “Geleceğimize sahip çıkıyoruz” pankartları altında tulum eşliğinde yöresel bir türkü çayda yaşanan sorunlara uyarlanarak seslendirildi.

Dertliyim Efkarlıyım

Çay Gene Satamadum

Bu Kontenjan Yükünden

Özele Muhtaç Kaldum

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA