Artvinli gençlerden “Cesaretimiz,gücümüz,öfkemiz var”

 Cerattepe ile ilgili yaşanan son gelişmelerle ve maden şirketi çalışanlarının tünel ağzında yayınlanan fotoğrafıyla alakalı olarak Artvinli Gençler bir bildiri yayınladı. ”Ülke genelinde ilan edilen OHAL ile yetinmeyen madenci şirket, Artvin..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Cerattepe ile ilgili yaşanan son gelişmelerle ve maden şirketi çalışanlarının tünel ağzında yayınlanan fotoğrafıyla alakalı olarak Artvinli Gençler bir bildiri yayınladı.

”Ülke genelinde ilan edilen OHAL ile yetinmeyen madenci şirket, Artvin Valiliği’ne ikinci bir OHAL kararı aldırtmıştır” denilen bildiride, ”Ne iş bahaneniz ne ülke ekonomisine katkısı ne de yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılması gibi süslü söylemlerin hiçbirine kanmıyoruz. Son sözümüz: Madene Hayır!” denildi.

Artvin’li gençlerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği gibi yaklaşık 25 yılı aşkındır Artvin’in ve tüm doğa dostlarının verdiği mücadelede artık yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Mücadele tarihi boyunca demokratik eylem ve etkinliklerle bugüne gelmiş ve hukuksal mücadelede her zaman zafer elde etmiş olan Artvinlilere, tarihin en hukuksuz ve adaletsiz dönemi yaşatılmaktadır.

Mahkeme kararlarını siyasal hamlelerle, bakanlar kurulu kararlarıyla aşan şirket, kendisine karşı oluşacak tepkileri önlemek adına Artvin Valiliği’ni de kendine bağlamıştır. Ülke genelinde ilan edilen OHAL ile yetinmeyen madenci şirket, Artvin Valiliği’ne ikinci bir OHAL kararı aldırtmıştır. Artvin halkının valisi olması gereken, Artvinlinin çıkarlarını korumak zorunda olan vali, Cengiz Holding’in çıkarlarını korumaktadır. Artvin’de olağanüstü bir olay olmamasına rağmen OHAL kararı alan Valiliğin kararı yeniden uzatması durumunda, bu kararı tanımayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu sürecin uzatılması Artvin halkına ihanettir. Çünkü uzatılacak OHAL ile maden şirketinin Cerattepe’deki faaliyetlerinin daha rahat yapılabilmesinin amaçlandığının farkındayız. Bilinmelidir ki OHAL kararı, Cerattepe’nin kalbine saplanmak istenen hançer karşısında bizleri durduramayacaktır. Talebimiz; Artvin’de OHAL’in OHAL’i olan Valiliğinin yasaklarının bir an önce sonlandırılmasıdır.

Artvin kararını verdi: Madene hayır!

Yeşilin hakim olduğu, yamaçlarında horona durduğumuz, sevdiklerimize türkü yaktığımız, canımız sıkıldığında, dertlendiğimizde, biraz nefes almak istediğimizde gölgesine sığındığımız ağaçlarımız, sığınağımız yaylalarımız.

Üzerinde barındırdığı güzellikler olmazsa Artvin’in yaşanılır bir tarafı kalmayacağını biliyoruz. Cerattepe giderse hayatımızın hatta pek çok canlının hayatının da biteceğinin farkındayız. Bu yağmacı zihniyetin hiçbir yerde insanları rahat bırakmayacağını görüyoruz bu nedenle göç seçeneğinin de faydası olmayacağını da biliyoruz. Başka bir yerde mutlu olamayız biz. Cerattepe biterse buralarda hayat biter. Yaşamla ölüm arasında bir tercihtir Cerattepe. Yaşam için direnmeyi seçiyoruz biz. Yaşam için duyarlılığımız, bu dik yamaçlarda doğduğumuz andan beri verdiğimiz mücadeleden geliyor. Ne iş bahaneniz ne ülke ekonomisine katkısı ne de yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılması gibi süslü söylemlerin hiçbirine kanmıyoruz. Son sözümüz: Madene Hayır!

Madencilere ve destekçilerine uyarımızdır!

“İşe ihtiyacım var, başka ne yapabilirim, mecburum” şeklindeki madende çalışmayı meşru kılacak hiçbir söylemi kabul etmiyoruz. İşsizlikten memleketinden göçenler, zor şartlarda çalışan Artvinliler her koşulda nasıl kentine sahip çıkıyorsa bugün madende çalışanlar da aynı zorlukta başka işlerde çalışacak ama Artvin’i yok edecek bu işte çalışmayacaklardır. Cerettepe’deki maden Artvin’deki işsizliği bitirecek, ülke kalkınmasına katkı sunacak bir proje değildir. Bunun en iyi örneği Afrika ülkeleridir. Afrika halkları madenlerde köle gibi çalıştırılmakta, emekleri sömürülmekte ancak hala açlık sınırında yaşamaktadırlar. Ülke kalkınmasına katkı sunacak veya işsizliği azaltacak olsa bile tarihimizi, kültürümüzü yok edecek, gelecek nesillerin yaşam alanlarını, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını gasp edecek, geri dönüşü olmayacak bu projeyi tanımıyoruz. Bu projede çalışanlar, komşusuna, gurbette yaşayan Artvinlilere, çocuklarına ettikleri geri dönüşü olmayacak bu ihanetin hesabını tarih önünde er ya da geç vereceklerdir. Her Artvinlinin eli bu madende çalışanların yakasında olacaktır.

Bugün bu madende çalışanlar, binlerce Artvinlinin hakkını gasp etmektedir. Hakkımızı ne pahasına olursa olsun koruyacak, memleketimize, yarınlarımıza sahip çıkacağız!

Önerimiz ve uyarımız; madende çalışanların biran önce bu yanlıştan vazgeçmesidir!

Ağabeylerimize, ablalarımıza ve arkadaşlarımıza çağrımızdır!

Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İşte bu zor günleri fırsata çeviren hainler var. OHAL’i fırsat bilen hainler gizlice, adeta bir hırsız gibi Cerattepe’ye jandarma eşliğinde araç sevkiyatı yapmışlardır. İstanbul’da onlarca canın acısı dinmeden, biz yas tutarken madenciler acımızı fırsat bilerek Cerattepe’de çalışma başlatıyorlar.

Bugün en büyük yurt savunması Artvin’i korumaktır. Artvinlinin başka bir seçeneği yoktur. Mücadelemizi büyütmeli ve kentimizi korumalıyız. Taşın altına elimizi koymalı, bugünden yarını kurmalıyız.

Başka Artvin yok. Biz Artvin’i korumazsak başka biri Artvin’i korumak adına adım atmayacaktır. Bilmeliyiz ki, hukuk da adalet de bizden yana, meşru ve güçlüyüz. Ülkenin dört bir yanından bu kenti savunmak isteyecek milyonlar var. Biz adım atarsak milyonlar bizimle yürüyecektir.

Gençlik gelecektir, gelecek yeşil bir Artvin’dir!

Kuşkusuz gençlik Cerattepe için her eylemde ön saflarda yerini almış, Yeşil Artvin Derneği’nin her çağrısında alanları doldurmuş, 16 Şubat’ta o kutlu direniş günlerinde hiçbir zaman kentini savunmaktan geri durmamıştır.

Artvin gençliği her zaman demokrasiden, hukuktan ve adaletten yana olmuştur. Ancak hukukun ayaklar altına alındığı, insanların parayla satın alındığı bu dönemde gençlik artık daha örgütlü ve güçlü bir şekilde mücadelede bir adım öne atılmaktadır. Gençlik uzun sürecek olan Cerattepe mücadelesini daha örgütlü ve disiplinli sürdürmek amacıyla bu birlikteliğe imza atmıştır.

Artvin gerek doğal güzellikleri gerekse sosyal yapısıyla ülkemizin zenginliklerindendir. Bu zenginlik, ahlaksız bir şirketin eline teslim edilmek isteniyor. Kentimizi rantçıya, yağmacıya teslim etmeyeceğiz. Kentini yok edecek bu projede menfaati bulunan, ailesinden başka kimseyi düşünmeyen, üç kuruşluk maaş karşılığı madende çalışacak olanlara Artvin’i asla yok ettirmeyeceğiz!

Bizler Balcıoğlu’nun, İskebe’nin, Haypet’in sokaklarında büyümüş gençleriz. Korzul’un rampasında terleyerek, Naşop’un suyundan içerek, Kolorta’nın rüzgarında serinleyerek bugünlere geldik. Bizler Artvin’in liselileri, asgari ücretlileri, üniversitelileri, mahallelileri, işsizleri, ataması yapılmayan öğretmenleri birlikte Cerattepe’yi daha güçlü savunmak adına bir adım öne çıktık. Artık daha cüretkar ve daha örgütlüyüz. Hukukun ve demokrasi dersinin en güzel hikayesini Artvinliler yazmıştır. Artık deneyimlerimizi toplumsal mücadeleye dökme zamanı gelmiştir. Barajların, HES’lerin yok ettiği topraklarımızın ve kültürümüzün bir yıkımla daha karşılaşmaması için kararlıyız. Bugünden ötesi yok! Mücadeleyi büyütüyoruz.

Ya Artvin’in zenginliklerini koruyacağız ya da ahlaksız Cengiz’e ve onun Cerattepe’deki paralı uşaklarına zenginliklerimizi teslim edeceğiz.

Ya korkup köşemize çekileceğiz ve her gün daha çok kirleneceğiz ya da mücadele edecek, başımız dik alnımız ak güzel yarınlara yürüyeceğiz. Cesaretimiz, gücümüz ve öfkemiz var. Biz halkız, haklıyız, kazanacağız!

ARTVİNLİ GENÇLER

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.