betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ÇAY ÜRETİCİLEİRNDEN AYAR’A “İSMİNE DE YAKIŞIR ŞEKİLDE, ÜRETİCİYİ AYAR EDİYORSUN”

Ayar’a üreticilerden tepki “Yaş Çay Üreticisi Talep Ediyor. Ayar Olmak İstemiyor” GENÇAĞA KARAFAZLI Çay Üreticileri AKP hükümetinin doğal gaz başta olmak üzere yurttaşların en temel tüketim maddelerine yönelik aylardan beri..

ÇAY ÜRETİCİLEİRNDEN AYAR’A “İSMİNE DE YAKIŞIR ŞEKİLDE, ÜRETİCİYİ AYAR EDİYORSUN”
Son Güncelleme: Whatsapp

Ayar’a üreticilerden tepki “Yaş Çay Üreticisi Talep Ediyor. Ayar Olmak İstemiyor”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Çay Üreticileri AKP hükümetinin doğal gaz başta olmak üzere yurttaşların en temel tüketim maddelerine yönelik aylardan beri yaptığı zamlar karşında alım gücü düşen on binlerce çay üreticisinin yaş çaya yeniden zam istemesi ile ilgili AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar  önceki gün bir açıklama yapmış ,çay üreticilerinin mayıs ayında verilen fiyattan memnun olduğunu yaş çaya yeni bir zam yapılmayacağını Cumhur başkanı Erdoğan buna ihtiyaç duyulduğunu görmesi durumunda gelecek yıl bunun telafi edilebileceğini ifade etmişti.

“YAŞ ÇAY ÜRETİCİSİ TALEP EDİYOR. AYAR OLMAK İSTEMİYOR…!”

AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar’ın bu açıklamalarını “Ayar çay üreticilerini ayar ediyor” başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu. Kuzeyteve’nin haberi sonrası çay üreticileri sosyal medya üzerinden il başkanı Ayar’a ağır eleştirilerde bulunarak istifaya çağırmıştı.

Çay Üreticileri Meclisi adına Recep Memişoğlu AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar’ın çay üreticilerine yönelik açıklamalarına tepki göstererek “Yaş Çay Üreticisi Talep Ediyor. Ayar Olmak İstemiyor…! başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

“HİKMET AYAR BİZİMLE DALGA GEÇTİ”

Memişoğlu; “AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, yaş çay taban fiyatında gerçek bir kayıp olmadığını ileri sürerek;

“…Eğer söz konusu olduğu kanaatine varırsak bunu gelecek senenin fiyatı ile telafi edilebileceğini düşünüyorum. Şu an itibariyle ekstra zam düşüncesi yok. Kümülatif olarak dikkate aldığımız zaman gerçek olarak bir kayıp yok. Eğer gerçek bir kaybın olduğunu sayın cumhurbaşkanımız bilirse bunu mutlaka telafi eder.” diyerek yaş çay üreticisi ile adeta dalga geçmiştir.

Oysa sadece yaş çaya zammın verildiği mayıs ayından bugüne, resmi enflasyona göre yüzde 25 kaybı vardır. ENAG’ın açıklamış olduğu yıllık enflasyon en az yüzde 150’lerde seyretmektedir. Oysa resmi enflasyon, zorlama ve türlü matematiksel oyunlarla düşük gösterilmektedir. Böylece, Çalışan ve Emeklilerin maaşları, Çiftçilerin ürün taban fiyatları düşük zam yapılması sağlanmaktadır. Enflasyonun, olduğundan düşük gösterilmesi demek;

“AKP RİZE İL BAŞKANI HİKMET AYAR, İSMİNE DE YAKIŞIR ŞEKİLDE, ÜRETİCİYİ AYAR ETMEKTEDİR”

Düşük gelirli ve yoksulun daha çok sömürülmesi, gelirin, yoksuldan alınıp Sermayeye aktarılması demektir. Birçok ücretli kesimin aldığı ücret güncellenirken (ki bu zamları da yeterli görmüyoruz), iğneden ipliğe her şeye yüzde yüzün üzerinde zam yapılırken, girdilerin artış hızına yetişmek mümkün değilken, çiftçinin ürünün fiyatının güncellenmemesi, ‘abesle iştigal’ değil midir…? AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar, ismine de yakışır şekilde, üreticiyi ayar etmektedir.

“YAŞ ÇAYIN FİYATI EN AZ 18 LİRA OLMALIDIR”

Doğrudur, yandaş olanların hiçbir şeyden şikayetleri yoktur. Onlar Erdoğan’a adeta biat ve itaat etmektedirler. Çiftçinin girdilerinin arttığı (mazot, gübre vb) ve neredeyse ulaşılmaz olduğu gerçekliği ortadadır ve tüketim maddelerine yüzde yüzün üzerinde yapılan zamlar karşısında, Yaş Çayın da fiyatının güncellenmesi zaruri olmuştur…Yaş Çay Üreticisi, ürettiği ürünün karşılığını alamamaktadır. Yaş Çayın fiyatı en az 18 lira olmalıdır. Yaş Çay Desteklemesin de güncellenmeli ve kilo başına 1 lira yapılmalıdır…

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.