Cengiz’in Taş Ocağı Kamyonlarından Taşeron Firmaya Protesto - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Cengiz’in Taş Ocağı Kamyonlarından Taşeron Firmaya Protesto

Bu haber 24 Mart 2023 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Cengiz’in Taş Ocağı Kamyonlarından Taşeron Firmaya Protesto

Cengiz İnşaat’ın Rize’deki İyidere Lojistik Liman inşaatının deniz dolgusuna taş temin etmek için dünyada koruma altında bulunan 250 vadiden biri ve 53. Sırada olan İkizdere vadisi Eskencidere’de açtığı taş ocağında çalışan 95 kamyon şoförü, taşıma ücretlerine aylardır zam yapılmadığı gerekçesiyle kontak kapatma eylemi gerçekleştirdi.

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

Cengiz İnşaat’ın İyidere Lojistik Liman inşaatına Eskencidere vadisinden taş ve hafriyat taşıyan 95 kamyoncu, akaryakıt fiyatlarının ve araç gider maliyetlerinin artması nedeniyle vaat edilen zam artışının aylardan beri verilmediği, taş ören firmanın ise zam isteyen kamyonların yerine il dışından kamyon getirip çalıştırdığı gerekçesiyle 2 günden beri sürdürdüğü kontak kapatma eylemi bugünde devam etti. Bugün İyidere Lojistik Liman inşaatı sahasında topluca kontak kapatma eylemini sürdüren  şoförler ,akaryakıta yapılan zamlar ve araç giderlerinin her geçen gün arttığını ancak kendilerine  ödenen ücretin çok az olduğunu, aldıkları ücretle maliyetleri dahi karşılayamadıklarını artık geçinemediklerini ifade ederek, taşıma ücretlerine zam yapılana kadar kontak kapatma eylemini sürdüreceklerini dışarıdan getirecekleri araçları ise çalıştırmayacaklarını söyledi.

“İKİ SENEDİR PARA ALAMADIK”

Kamyon şoförlerinin temsilcisi Haşim Öztürk kontak kapatma eylemi ile ilgili şunları söyledi: “Burada çalışan yüz aracın doksan beşi iş bıraktık şu an. Cengiz İnşaat’ın verdiği para bir şekilde bize ulaşmıyor. Aradaki taşeronlar bu parayı eritiyor. Bizim sıkıntımız bu. İki senedir doğru dürüst para alamadık. Taş ocağımızın da can güvenliği açısından ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz. Burada daha önce çevreciler ocağın açılmasında büyük mücadele verdiler. Yöre halkı olarak biz de mücadele ettik eylemcilerle birlikte. Ama biz bu günlere geldik, taş ocağının içi epeyce düzeldi. Artık ekmek yeme zamanı geldi ama taşeron firma BANTAŞ kendi arabalarını getirmeye başladı. Bize fiyat vermemeye başladı. Gidin buradan dercesine bize fiyat veriyor ama bizim gitmeye niyetimiz yok. Biz işimize sahip çıkacağız, çürük elmalar aradan çıksın gitsin. Talebimiz normalde bize söylenen fiyat yirmiye otuz olarak onlar bilirler. Yani taban fiyat 30 TL bize verilen sözde, mazot fiyatı 20 TL. Biz buna razıyız, ama verilmiş olmasına rağmen bize ulaşmamıştır. Bu parayı alamıyoruz.”

“TAŞERON FİRMA SÖZÜNÜN ARKASINDA DURSUN”

Sözleşmede verilen fiyat maliyetlerinizi karşılamıyor mu diye sorulduğunda ise: “Kesinlikle karşılamıyor, geçen sene bir bijon 10 TL iken şu anda 150 TL. Bütün bu yaşanan olaylardan sonra istediğimiz rakam yüzde yirmi. Asgari ücrete, emekliye, her şeye yapılan zam belli, enflasyon belli. Bizim istediğimiz bir şey değil ki. İstediğimiz tek şey yüzde yirmilik bir rakam. Şu anda şoför maaşları 12 bin TL. Maliyetlerimizin bire üç yüz artmasına rağmen istediğimiz rakam yüzde yirmi beş. Bize dendi ki sizin istediğiniz taleple 20 lira mazot ve 30 lira tonaj fiyatı verilmediği takdirde ben daha yükleme yapamayacağım. Bunu Ercan Bey söylemesine rağmen şu anda sağdan soldan araba çağırdı kendi arabalarıyla çalışıyor. Sözünün arkasında dursun, bizim mağduriyetimiz Cengiz İnşaat’ın üst kademelerine iletilmiyor.” Dedi.

“RAKAM OYUNU YAPARAK ZAM YAPTIK DİYORLAR, DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Bir diğer kamyoncu: “Biz burada geçinemiyoruz, masrafları karşılayamıyoruz. Yılbaşı’nda asgari ücret açıklandı her şeye zam geldi, bize ise çalıştığımız taşeron firma yılbaşından beri zam vereceğiz diyor. Zam almadan çoğu arkadaşımız şoförlerine kendileri zam yaptı. Lokantada bir yemek elli lira olmuşken personel yemek parasını arttırdık ama biz para alamadan personelimize yemek veriyoruz. Firmalar bizi dikkate alıp da bizim karşımıza çıkıp bize fiyat veremiyorlar. Şu anda bize bir fiyat teklif edildi almış olduğumuz fiyatın altında bir fiyat. Bize rakam oyunu yapıp bakın ki ben size zam yaptım diyerek karşımıza çıkıyorlar ama artık buradaki arkadaşların hiçbirinin dayanacak gücü kalmadı. Sanayilerden çıkamıyoruz, kimse bizi dikkate almıyor.”

“SEKSEN GÜN OLDU ZAM GÖREMEDİK”

Başka bir kamyon sahibi ise: “Artık geçinemiyoruz, iş yürümüyor. Son noktaya geldik bugün yarın zam yapacağız diyerek bizi oyaladılar. Yaptıkları da bize halihazırda verilen fiyatın altında oldu. O yüzden bizde çalışamıyoruz.”

Bir diğer yurttaş: “Taşeron firmayla on ikinci ayda görüştüğümüz zaman ikinci ayda bize paramızı zamlı vermesi gerekiyordu, zam yapacağını kendisi bizzat söylemişti. Hala bir zam göremedik seksen gün oldu.”

Bir başka kamyoncu: “İstediğimiz fiyatın bize verilmesi için elimizden geleni yapacağız. Dışarıdan araba getiririz diyerek bizi kimse korkutmasın. Biz bu yörenin halkıyız, mücadeleye de devam edeceğiz.”

Yapılan açıklamaların ardından İyidere Lojistik liman inşaatında toplanan kamyon şoförleri araçlarına binerek klakson çalarak İkizdere, Eskencidere’de Cengiz inşaatın çalışmalarını sürdürdüğü taşocağına gitti. Buradan tekrar İyidere lojistik liman inşaatına gelen kamyonlar kontak kapatma eylemine devam etti.

Haber videosu birazdan..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA