CHP’li Rakıcı ” kuru teşekkürle öğretmenlerin sorunlarını görmezden geliyorlar” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP’li Rakıcı ” kuru teşekkürle öğretmenlerin sorunlarını görmezden geliyorlar”

Bu haber 20 Ocak 2022 - 21:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP’li Rakıcı ” kuru teşekkürle öğretmenlerin sorunlarını görmezden geliyorlar”

Rakıcı İktidara seslendi “derdiniz öğretmenlerin sorunlarını çözmek değil”

Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi öğretmenleri hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen CHP Rize Eğitimden sorumlu il başkan yardımcısı Nazım Rakıcı , “Geleceğimiz Hakkında Sözümüz var” diyerek Eğitim  Komisyonunun hazırladığı raporu incelemesinin ardından  değerlendirmelerde bulundu.

“Derdiniz öğretmenlerin sorunlarını çözmek değil”  diyen  Rakıcı ,bir kuru teşekkür ile öğretmenleri görmezden geliyorlar  ifadelerini kullandı.

AKP iktidarına  seslenen Rakıcı ; “İsteğiniz memurları memnun etmek ise 3600 ek göstergeyi hemen uygulamaya sokun.” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu, öğretmenlerin taleplerini karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Rakıcı, “Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi öğretmenlerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır” diye konuştu.

Öğretmenlerin yıllardır çözümlenemeyen sorunlarında değinen Rakıcı ,  Öğretmenlerin çözüm bekleyen sorunlarını şu şekilde dile getirdi:

-> Öğretmenler yetersiz ücretlerle çalıştırılıyor,

> Öğretmenlerimiz özel sektör baskısı ile düşük ücretler ödenerek çalışmaya,

> yaşam standartlarının altında yaşamaya mahkûm ediliyor,

> Maalesef öğretmenlerimiz hayatlarını geçindirebilmek için en asil görevlerinin yanında farklı işler yapmak zorunda bırakılıyor,

> Sizin oluşturduğunuz Öğretmenlik Meslek Kanunu,

öğretmenlik mesleği itibarsızlaştırıyor,

> İktidarın ülkemize getirdiği siyasi kadrolaşma ve siyasi atamalar,

öğretmenlerimiz arasında eşitsizlik oluşturuyor,

> Aday öğretmen, uzman öğretmen, ve baş öğretmen isimleri altında kariyer basamakları

oluşturan yasa teklifi öğretmenler arasında ayrımcılık yaratıyor,

> Yasada teklif edilen maaş artışları kariyer basamakları ile değil, tüm öğretmenlere eşit olarak yapılmalıdır.”

3600 ek göstergenin neden verilmediğini söyleyen CHP il başkan yardımcısı Nazım rakıcı, “İktidarın vatandaşlarımıza söz verdiği ancak halen verilmeyen 3600 ek gösterge ne zaman çıkartılacak? belli değil, Vatandaşlarımız 3600 ek göstergeyi beklemektedir.”

Komisyonun aldığı kararların eksiksiz yerine getirilmesini isteyen Rakıcı , “Tüm eğitim emekçilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır. Meclise gönderdiğiniz Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerimiz arasında hiyerarşik bir yapılanma oluşturmakta ve geleceğimizi inşa eden öğretmenlik mesleğini kariyer basamağı haline dönüştürmektedir. Eğitimin asli unsuru öğretmendir. Öğretmenlere verilen önem eğitime verilen önem demektir. Ancak bu teklifte görünen daha çok para nasıl kazanılır sorusunun yanıtıdır.” şeklinde sözlerini sürdüren Rakıcı, öğretmenlerin , bu yasa teklifinde öğretmenlerin temel sorunlarını ise şu şekilde sıraladı,

> norm kadro,

> yer değiştirme,

> sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması,

> mülakat sisteminin kaldırılması,

> hizmet için eğitim,

> ücretli öğretmen sorununun çözülmesi,

> öğretmenlerin maaş karşılığı gireceği ders saatinin 15 saate eşitlenmesi,

> yöneticilikte kayırmacılık,

> proje okulları,

> proje okulları ile yapılan haksızlık,

> kreş sorunu

ve

> öğretmenlere yönelik şiddet konularında bir iyileştirme bulunmamaktadır.”

KANUN TEKLİFİ ALT KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLMELİ:

Eğitim Bir-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Anadolu Eğitim Sendikaları ve CHP komisyonda görüşlerini dile getirdiği ancak bu görüşlerin hiç birinin düşüncesi kanun teklifine yansıtılmadığını öne süren Rakıcı; “Benim geleceğimiz hakkında sözüm var.” diyen herkesin düşüncesi alınarak, bizim verdiğimiz kanun teklifiyle birleştirilmeli ve teklif alt komisyonda görüşülmelidir. İktidarın ‘3600 ek gösterge hakkınız tamamınıza verilecek. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılacak. Sözleşmeli öğretmenlik ayrımına son verilecek’ sözlerinin doğru olmadığı anlaşılmıştır.”

İktidarın öğretmenlerin sorunlarını çözmek gibi bir derdinin olmadığını da dile getiren Rakıcı; “Bir kuru teşekkür ile öğretmenleri görmezden geliyorsunuz. Türkiye kamuoyunu verdiğiniz vaatler ile yanıltıyorsunuz.

ÖĞRETMENLERİN SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR:

Öğretmenlerimiz ülkemizin geleceğini inşa eden en şanlı mesleklerden biridir. Yetersiz atamalar sonucunda öğretmenlerimiz özel sektör de düşük ücretler ve 12 saati aşan mesai saatleri ile çalışmak zorunda bırakılmıştır. Sınıflarda bulunan fazla öğrenci sayısı ile yeterli bir eğitim anlayışı olmayacağı herkesçe malumdur. Sınava dayalı eğitimin yarattığı sorunlar konuşulurken,  öğretmenlere sınava dayalı kariyer basamaklarının dayatılması doğru mudur? Kısaca öğretmenlik mesleği ile ilgili eksiklik varsa sınav ile çözülmemelidir. Sorun öğretmenlik yetiştirme sürecinde aranmalıdır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA