CHP’OCAKLI “OVİT TUNELİ KADERİNE TERK EDİLDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP’OCAKLI “OVİT TUNELİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

Bu haber 10 Ağustos 2023 - 10:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP’OCAKLI  “OVİT TUNELİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Ovit tüneli bağlantı yollarının neden tamamlanmadığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na sordu.

KUZEYTEVE-

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı TBMM başkanlığına 25.07.2023 tarihinde verdiği Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu tarafından cevaplandırılmasını istediği yazılı önergesinde şu görüşlere yer verdi.

“BEŞ YILDAN BERİ BAĞLANTI YOLLARI TAMAMLANMAMIŞ”

13 Haziran 2018 tarihinde açılan ve dünyanın en uzun 3’üncü tüneli olan Rize-Erzurum arasındaki 14 km’lik Ovit tünelinin bağlantı yolları halen tamamlanmamıştır. İçerisinde zaman zaman meydana gelen asfalt bozulması gibi olumsuzluklar nedeniyle kapatılıp, onarımın kısa sürede yapılmaması nedeniyle tünel uzun süre kapalı kalmakta yahut tek şeritten ulaşım sağlanmaktadır. Tünel içerisinde asfalt çöktüğü için 1 Kasım 2022’den itibaren ulaşım tek şeritten sağlanmış ve 8 ayda onarım ancak tamamlanabilmiştir.

“Karadeniz’i GAP’a bağlıyoruz”, “Rize-Mardin sevgi yolu” gibi tanıtımlarla, yüzyılların hayali olarak anlatılan ve yapımına yaklaşık 400 milyon dolar harcanan Ovit tünelinin; başta İkizdere-Ovit arasındaki 22 km’lik bölüm olmak üzere, bağlantı yolları tamamlanmadığı için efektif olarak kullanılamadığına ilişkin haber, yorum ve değerlendirmeler bulunmaktadır.

“OVİT TUNELİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

Bağlantı yollarının yapılmamasının nedeninin siyasi tercih olduğunu ifade eden vatandaşlar, Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz Bölgesinin Orta Asya ile ticaret bağının önemli bir ayağı olan Ovit tünelinin bu şekilde kaderine terk edilmiş olmasından rahatsızlık duymaktadır.

İyidere’de tamamlanmak üzere olan lojistik üssün hizmete girmesiyle çok daha önemli ve stratejik bir duruma gelecek olan Ovit tünelinin verimli çalışabilmesi için bağlantı yollarının bir an önce tamamlanması beklenmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Ovit tüneline ait bağlantı yolları yıllar geçmesine rağmen neden bitirilmemektedir?
  2. İkizdere-Ovit yolunun tamamlanma oranı nedir? Ne zaman tamamlanacaktır?
  3. Ovit tüneline ait bağlantı yollarının tamamlanmamasının nedeni, medya organlarında iddia edildiği gibi siyasi tercih midir?
  4. Ovit tüneli içerisinde meydana gelen satıh bozulması gibi olaylar nedeniyle tünelin kapalı kalması, ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Bu gibi durumlarda onarım neden 8 ay gibi çok uzun zaman almaktadır? Bu yol ve tünele yeterince özen gösterilmemekte midir?
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA