Covid-19 aşısı yaptıranları ilgilendiren bir haber! - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Covid-19 aşısı yaptıranları ilgilendiren bir haber!

Bu haber 11 Haziran 2023 - 11:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Covid-19 aşısı yaptıranları ilgilendiren bir haber!

BioNTech’in Covid-19 aşısına ‘aritmi ve beyin sisi’ davası: İlk duruşma yarın

BioNTech'in Covid-19 aşısına 'aritmi ve beyin sisi' davası: İlk duruşma yarın
Almanya’da Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in geliştirdiği Covid-19 aşısına karşı açılan bir davanın ilk duruşması yarın görülecek. Orta yaşlı tıp çalışanı, aşının ‘beyin sisi ve aritmiye’ neden olduğu gerekçesiyle şirketten 150 bin euro tazminat talep ediyor.

DAVACI HUKUK FİRMASI SAHİBİ BİLL GATES’İ SUÇLAMIŞTI

İngiliz Financial Times gazetesi, şirketlerden birinin Düsseldorf merkezli Rogert & Ulbrich olduğunu ve diğer şirketin ise Mainz merkezli Casar-Preller olduğunu yazdı. Gazete, her iki şirketin de geçmişte Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in dizel yakıt skandalından hukuki zafer kazandığını hatırlattı. Rogert & Ulbrich’in ortaklarından Tobias Ulbrich, daha önce ABD’nin ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates’in “Almanya nüfusunu 27 milyona indirmek için bütün ülkenin aşı olmasını istediği” iddialarıyla gündeme gelmişti.

BioNTech ise iddiaları yalanlarken, üretilen aşıların güvenlik kontrollerinin yapıldığını yineledi. BioNTech yetkilileri, “Açılan davada davacı ve avukatları, aşı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağ gösteremedi” dedi. Yetkililer, “Aşının güvenlik profilinin sürekli izlenmesi ve dünya çapında uygulanan 2,6 milyardan fazla [Covid-19 aşısı] dozundan sonra, bugüne kadar ilgili ürün bilgilerinde listelenenler dışında potansiyel yan etkiler tespit edilmediğini” vurguladı.

Financial Times, Avrupa Birliği’nin aşı üreticilerini koruması nedeniyle BioNTech’in davayı kaybetmesi hâlinde doğrudan mali bir kayıp yaşamayacağını hatırlattı. Ancak böyle bir durumda aşıya kullanım izni veren hükümetlerin suçlanabileceğine dikkat çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA