EMEP: “KRİZDE SERMAYE DEĞİL, HALK DESTEKLENMELİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EMEP: “KRİZDE SERMAYE DEĞİL, HALK DESTEKLENMELİ”

Bu haber 23 Şubat 2021 - 18:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMEP: “KRİZDE SERMAYE DEĞİL, HALK DESTEKLENMELİ”

EMEP: “KRİZDE SERMAYE DEĞİL, HALK DESTEKLENMELİ”
Coşkun ÖZBUCAK-
ORDU –
Salgın ve kriz nedeniyle işçilerin, emekçilerin ve esnafın yoksullaşmasının hızlandığını belirten Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Hükümet kriz ve salgınla mücadele adına ülkenin kaynaklarını bir avuç sermayeye akıtırken emekçilere ise kemer sıkma politikaları dayatmaktadır.” dedi.
Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya açıklamasında, “Asgari ücret ile yaşayan toplumun yüzde 40’ı açlık sınırının altında yaşıyor. Yağa, elektriğe, süte, şekere gelen zamlarla ücretler eridi. Kitlesel işsizlik dönemindeyiz. İşçiler normal ücretlerini dahi alamıyor. KOD-29 adı altında işçileri kapı önüne koyan ahlaksız patron uygulamalarıyla karşı karşıyayız. İşten atmalar son bulmuyor. Asgari ücretliye 10 kalemde vergi bindirenler, bundan utanmayanlar, 2021 yılında kapitalistlerin 260 milyar lira vergi borcunu bir kalemde sildi. Bundan sonra ne yapacağız? Nasıl düzlüğe çıkacağız? Güç birliği yaparak meydanlara indiğimizde sesimiz duyulur ve zam yağmurunu böyle püskürtebiliriz.” dedi.
Zamlar geri alınsın
Kaya, emekçilerin soğuk kış günlerinde ısınabilmek için formüller ürettiğini söyleyerek “1 Ocak tarihinde elektriğe yüzde 6, doğalgaza ise yüzde 1 zam yapıldı. Son 3 yılda elektriğe yüzde 70, doğalgaza gelen zamsa yüzde 80 oranında. Hangi işçinin, hangi emeklinin, hangi kamu emekçisinin maaşına son 3 yılda yüzde 70, yüzde 80 oranında zam yapıldı? Soğuk kış günlerinde emekçilerin ısınabilmek için bulduğu formül ortada, peteği en kısıkta yak, sadece oturduğun odayı ısıt!” dedi.
Acil önlemler alınmalı
Kaya, yoksulluk nedeniyle alınması gereken 6 maddelik önlem paketi önerdiklerini vurgulayarak, “Hükümet kriz ve salgınla mücadele adına ülkenin kaynaklarını bir avuç sermayeye akıtırken emekçilere ise kemer sıkma politikaları dayatmaktadır. Gelinen yerde bıçak kemiğe dayanmıştır. İşçi ve emekçilerin daha fazla fedakârlık yapacak gücü kalmamıştır” diyen Kaya, “Emek Partisi olarak tüm işçi ve emekçileri, sendika ve emek örgütlerini, demokrasi güçlerini bu taleplere sahip çıkmaya, bu talepler etrafında birleşmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi ve taleplerini şöyle sıraladı:
“ • Dolaylı tüm vergiler kaldırılsın
• Zengine, patrona servet vergisi getirilsin
• Yoksulluk sınırı altında yaşayanların elektrik, su, doğalgaz, iletişim giderleri devlet tarafından karşılansın
• Temel yaşam maddelerine gelen zamlar geri çekilsin ve vergiden muaf tutulsun
• İşten atmalar, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izinler son bulsun
• Kaynakların halkın çıkarları için kullanıldığı bir bütçe oluşturulsun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA