ERDOĞAN’IN KÖYLÜLERİNE KÖTÜ HABER “MAHKEME ALICIK HES PROJESİNE ONAY VERDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ERDOĞAN’IN KÖYLÜLERİNE KÖTÜ HABER “MAHKEME ALICIK HES PROJESİNE ONAY VERDİ”

Bu haber 27 Şubat 2021 - 22:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ERDOĞAN’IN KÖYLÜLERİNE KÖTÜ HABER “MAHKEME ALICIK HES PROJESİNE ONAY VERDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Baba ocağı Güneysu, Gürgen vadisinde yaşayan köylülerine mahkemeden kötü haber.

“MAHKEME ALICIK HES PROJESİNE ONAY VERDİ”

Gençağa KARAFAZLI –

RİZE –

17.02.2021 Çarşamba günü Rize adliyesi idare mahkemesinde görülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu, Gürgen vadisi Alicik HES iptal davası duruşmasında mahkeme kararını verdi.

2010 yılında iptal edilen ÇED raporu kopyala yapıştır yöntemiyle 2021 yılında bu kez mahkeme tarafından olumlu bulundu.

Mahkemenin kararına Erdoğan’ın köylüleri, bu dava burada bitmez Danıştay’a başvuracağız diyerek karar tepki gösterdiler.

17.02.2021 Çarşamba günü Rize adliyesi idare mahkemesinde görülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu, Gürgen vadisi Alicik I-II HES iptal davası duruşmasının ardından mahkeme 12 gün sonra kararını açıkladı.

“KÜRESEL SERMAYENİN GÖZÜ AYDIN OLSUN”

Mahkemenin kopyala yapıştır yöntemiyle yaşam savunucularını üzen bir karar verdiğine dikkat çeken Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Derneği başkanı Ceyhun Kalender mahkemenin kararına şu şekilde tepki gösterdi.

“Gözü aydın olsun!

Kimin?

Önce küresel sermayenin, sonra şirketin, ortaklarının, destek veren siyasilerin, muhtarların ve yandaşlarının gözü aydın olsun! Kazandılar!

Ama şimdilik…

Bize de geçmiş olsun. Bütün doğaseverlere, vatanseverlere, destek veren dostlarımıza…

“MÜCADELE DEVAM EDİYOR SONUNDA BİZ KAZANACAĞIZ”

Mahkemeden şimdilik olumsuz bir karar çıkmış olsa da süreç henüz bitmedi, mücadele gücümüz artarak devam ediyor.

Bu konuda başından beri yaşadığımız olumsuzluklar, hukuksuzluklar bizim haklılığımızı ortaya koymuştur. Artık konu çok farklı bir boyutta tartışılacaktır. Her zaman olduğu gibi meşru zemindeyiz, ancak mağduruz.

Ekolojik mücadele zor ve dolambaçlıdır. Bu patika yolda bazen biz bize de kalabiliriz. Ancak biz hukukun ve haklının sonunda mutlaka kazanacağına inanıyoruz.

“2010’DA İPTAL EDİLEN ÇED RAPORU DEĞİŞMEDİ AMA KARAR DEĞİŞTİ”

2010’da Alicik HES Projesine dava açmıştık. O tarihte yapılan bilirkişi raporuna göre Rize İdare Mahkemesi projeyi iptal etmişti. Peki, aradan geçen 10 yıl zarfında ne değişti? Aynı HES, aynı köy… Hatta değiştirilen ÇED Raporuna göre çok daha olumsuzluklar içeren bir proje hayata geçirilmek isteniyordu.

“ÇED RAPORU KOPYALA YAPIŞTIR YÖNTEMLE REVİZE EDİLDİ”

Şirket 2010’da iptal edilen ÇED Raporunu sözde revize ederek, kopyala yapıştır yöntemiyle yeniden düzenledi ve vatandaşlardan gizleyerek, bilgilendirme toplantısı yapmadan hayata geçirmek istedi.

Sonra da bilirkişi heyeti ÇED Raporundan kopyala yapıştır yöntemiyle bir rapor hazırladı. Maalesef mahkeme de bu rapora göre kararını verdi.

“DOĞAYI İŞKENCE EDEREK ÖLDÜRDÜLER”

Gelip görenler istisnasız şunu söyledi: Bu HES değil bir yıkım projesidir.

Şirket sadece derenin suyunu almakla kalmadı bütün vadiyi tahrip ederek bir proje yürüttü. Metrelerce yükseklikteki beton duvar insan ve hayvan geçişlerini engelledi. Derede binlerce pullu alabalık katledildi. Tarım ve hayvancılığın geleceği karartıldı. Arıcılık bitirildi. Kısaca geri dönüşü imkânsız zararlar verildi.

Gelecekte buradaki yaşam tümüyle tehlike altına girdi. İnsanlar kaygılı, şaşkın…

“BURADA MÜCADELE EDENLER MUHAFAZAKÂR MİLLİYETÇİ İDİ”

Çevre mücadelesi zordur, özellikle de Güneysu gibi yapılanları yanlış yorumlama, manipule etme gayreti içinde olanların olduğu bir çevrede… Aslında bu şirketin son derece kurnazca yürüttüğü bir yöntemdi. Çünkü buradaki insanların dünya görüşü büyük oranda milliyetçi, muhafazakâr bir çizgide olmasına rağmen insanlar tahrik edilerek farklı çizgiye çekilmek istendi. Buna rağmen vatandaşlar bu tahriklere hiçbir zaman kapılmadı ve adeta demokrasi dersi verildi.

Oluşan bu birliktelik ve çevre konusundaki duyarlılık gelecek nesillere de örnek teşkil edecektir. Bu bizim için çok büyük bir kazanım olmuş ve farkındalık oluşturduk.

“VATAN SEVGİSİ TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMAKLA OLUR”

Vatan sevgisi kapındaki ağaçtan, köyündeki dereden başlar, anlayışımız doğrultusunda köyde yaşayan vatandaşların neredeyse tamamı köyüne, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkma gayreti içinde olmuştur.

Doğa için, insanlık için mücadele edenler kaybedebilir ama asla yenilmezler.

Zaman insanlığı, doğayı hiçe sayarak menfaat peşinde koşanları kaybettirirken hakkı tutup kaldıranları kazandıracaktır.” Dedi.

“HANGİ BİLİMSEL KARARLA BU DEREDE HES KURULABİLİR DENDİ”

Açıklanan karar sonrası davanın avukatları da, yıllardan beri beklenen kararın olumsuz çıktığını belirterek, yetersiz su debisine rağmen hangi bilimsel kararla, hangi vicdanla bu derenin üzerine HES kurulabileceğine karar verildiğini, bu işin burada bitmediği mücadelenin devam ettiği ve mahkeme kararını Danıştay’a taşıyacaklarını belirtti.

“HES ŞİREKTİ GİDENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM”

Öte yandan mahkemenin Kararı sonrası Gürgen Köylü vatandaşlar arasında da üzüntü ve şaşkınlık yarattığı, Alicik HES ’e karşı dava açan vatandaşların, HES şirketi köyü terk edene kadar mücadele edecekleri yönünde karar aldıklarını açıkladılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA