GİRESUN DEMOKRASI PLATFORMU“KARADENİZİN DERELERİ DİCLENİN VADİSİ YOK EDİLDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

GİRESUN DEMOKRASI PLATFORMU“KARADENİZİN DERELERİ DİCLENİN VADİSİ YOK EDİLDİ”

Bu haber 07 Kasım 2021 - 18:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.
GİRESUN DEMOKRASI PLATFORMU“KARADENİZİN DERELERİ DİCLENİN VADİSİ YOK EDİLDİ”

GİRESUN DEMOKRASİ PLATFORMU İKLİM KRİZİ İÇİN ADALET ÇAĞRISI YAPTI

Gençağa Karafazlı

Giresun Atatürk Meydanın da bir arayan gelen Giresun Demokrasi platformu gerçekleştirdiği eylemde iklim krizine dikkat çekti.

Giresun- Giresun Demokrasi platformu, Karadeniz’in derelerinin, Ege’nin bereketli topraklarının, 12 bin yıllık Hasankeyf’in ve Dicle Vadisi’nin nasıl tarumar edildiğini gördüklerini iklim adaleti için mücadele etme zamanı geldiğini açıklayarak iklim krizi için adalet çağrısı yaptı.

Giresun, Atatürk meydanında gerçekleşen eylemde Giresun Demokrasi platformundan yapılan iklim krizi ile ilgili açıklamada, “Yeşil devrim” adı altında tarım şirketlerin egemenliğine verildiğini, tüketimden beslenen kapitalist ekonomi politikasının gezegenimizi yok oluş sınırına getirdiği iklim krizini yaşadıkları ifade edildi

“İKLİM KRİZİ SORUMLULARI BİRBİRİYLE REKABET EDEN ŞİRKETLERDİR”

Yaşananların olağan olmadığı vurgulanan açıklamada, Kriz üstüne kriz yaşandığını doğal felaketler; siyasi ve ekonomik eşitsizliklerden beslendiği gibi toplumsal ve politik sorunlara neden olduğu, adaletsizliklerin derinleştiği kaydedildi.

Açıklamada; “İklim krizinin sorumluları Ulusal ve uluslararası düzeyde birbirleriyle ekonomik, politik veya askeri düzeyde rekabet eden şirketler ve onların hizmetinde olan devletler, söz konusu krizlerin gerçek sorumlularıdır.” Denildi.

“KARADENİZİN DERLERİ DİCLENİN VADİSİ YOK EDİLDİ”

Bereketli toprakların, derelerin, ormanların talan edildiği bir süreç yaşandığı ifade edilen  açıklamada, yıllardır HES’ler, JES’ler, GES’ler, RES’ler ve BES’lerle tarım alanlarını, ormanları, dereleri, nehirleri tarumar eden şimdi de “yenilenebilir enerji” ile rıza imalatı yapmaya çalışan bir yönetim altında yaşıyoruz.

Karadeniz’in derelerinin, Ege’nin bereketli topraklarının, 12 bin yıllık Hasankeyf’in ve Dicle Vadisi’nin nasıl tarumar edildiğini; Çernobil’den Fukuşimaya nükleer santrallerin yenilenebilir değil, kontrol edilemez felaketlere kaynaklık ettiğini gördük.” En önemlisi, bunca enerjinin ülkemizdeki ve dünyadaki yoksulluğu azaltmak bir yana daha da derinleştirdiğine tanıklık ediyoruz, dünyanın her yerinde iklim krizinin yükünü en fazla taşıyanlar, yoksullar.”

“ARTIK HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Bir araya gelerek yaşam hakkını sadece insan için değil gezegenin bütün türler için savunmaya ihtiyaç var denilen açıklamanın sonunda şu görüşlere yer verildi;

“Hepimiz biliyoruz ki, iklim krizine karşı hükümetlerin sorumsuzca davranışları ve ekolojik suçların üstünün örtmeye çalışıyor. Bunları teşhir ediyoruz. Bizleri; açlık, savaş, yoksulluk, göç, eşitsizlik ve ekolojik yıkıma maruz bırakan kapitalizmin krizine dair çözümü, halkların dayanışması ve birlikte mücadelesi ile bulacağımıza inanıyoruz.

Nerede olursak olalım iklim adaleti için mücadele etme zamanı. Çünkü iklim krizi, ülkelerin sınırlarını aşıyor. Bu nedenle mücadelemizi küresel düzeye taşımak bizim sorumluluğumuz. Fabrikalarda, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde yani toplumun tüm alanlarında enternasyonal bir anlayışta kenetlenmeye ihtiyacımız var. İklim adaleti için mücadele eden herkesi enternasyonal dayanışmaya çağırıyoruz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA