betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Hatinoğlu İmamları yerden yere vurdu

Rize barosu eski başkanı Av. Ateş Hatinoğlu günümüz imamları hakkında yapmış olduğu çıkarımları okurlara aktaran bir yazı kaleme aldı. Hatinoğlu, diyanete bağlı çalışan cami imamlarının içinde camilerde alenen siyaset yapanlar..

Hatinoğlu İmamları yerden yere vurdu
Son Güncelleme: Whatsapp

Rize barosu eski başkanı Av. Ateş Hatinoğlu günümüz imamları hakkında yapmış olduğu çıkarımları okurlara aktaran bir yazı kaleme aldı.

Hatinoğlu, diyanete bağlı çalışan cami imamlarının içinde camilerde alenen siyaset yapanlar olduğuna, özel hayatında ise İslamiyet kültüründe öğütlenen iyi davranışların tam tersine; küfür, kumar, alkol, taciz gibi kötü alışkanlık sahibi insanların imamlık görevini sürdürmesine tepki gösteren yazısında ‘Kötü insan avukat, polis, doktor, tapu- nüfus- vergi memuru, belediyede mühendis olabilir ancak din adamı ne olursa olsun ahlaklı, iyi insan olmak zorunda.’ Dedi.

 “KARISINA ŞİDDET UYGULAYAN İMAM GÖREVE DEVAM EDİYOR”

Hatinoğlu’na ait yazının devamı şu şekilde: “Of’ta hunharca evlatlarını katleden caninin imamlığına vurgu yapılmasına   din görevlilerinin kasten itibarsızlaştırıldığı gerekçesiyle muhafazakâr bir arkadaş şiddetle tepki gösterdi. Bayağı bir tartıştık ama bu tartışmaların içine genelde siyaset girdiği için olumlu bir sonuç almak olanaksız. Hal bu ki sorum çok basitti; “karısına şiddet uygulamış ve uzaklaştırma kararı almış bir insanın imam olarak görev yapıyor olması garip değil mi?” Diyanetin, Müftülüklerin ve İmam Hatiplerin uğradığı itibar ve güven kaybının nedeni benim gibi bazı kendini bilmezler mi yoksa bizatihi kendi kabahat ve kusurları mı? Bu kurumlardan soğukkanlı, gerçekçi bir özeleştiri duyanınız oldu mu?

“KÜFÜRBAZI, KUMARBAZI, SARHOŞU GÖRDÜM”

23 yıllık bir avukat olarak çok enteresan imamlar gördüm; Bankamatikte sıra beklerken önünde ki dedenin parasını unutup gitmesini fırsat bilip parayı cebine indiren bir imamı , köy lojmanının karşısında ki evin kızına cep telefonundan cinsel organının fotoğrafını gönderen imamı ,  köyde kaçak silah imal eden cemaatten aldığı silahları şehir dışına  satarken yakalanan köy imamını  , yasadışı bahis oynayan , kaçak av yapan , ormandan izinsiz ağaç kesip satan , komşusunun arazisine tecavüz eden , kaçak inşaat yapan imamları ve hatta aynı daireyi üç kişiye satan müteahhit imamı  , annesinden geç  geldi diye karısını soba demiriyle döven imamı , başka yere tayin olunca camii lojmanının uydu antenini alıp giden imamı , kirasını ödemeyen , bankaya kredi borcu takıp icralık olan , sahte icazet belgesiyle imam olanı , Yeni Orta Camii de yumruk yumruğa kavga eden imamla müezzini  , Kuran Kursunda ki çocukları güya iyilik yapıyorum diye kamyonet kasasına doldurup pikniğe götürürken uçurumdan yuvarlanarak ölümlerine neden olan imamı , şehidin gıyabi namazını kıldırmayı reddeden eski Orta Camii imamını , küfürbazı , kumarbazı , sarhoşu ;  hepsini gördüm  , dinledim , tanıdım , duydum…

“TORPİLLE DEVLET KURUMLARINA YERLEŞEN İMAMLARI GÖRDÜM”

Ha birde basına dahi yansıyan; seneler evvel afet mağduru öğrencileri için Almanya’dan Rize Müftülüğüne gelen yardım paralarını kendi çocuklarına dağıtan Müftü ve personeli var. Çok nitelikli üniversitelerden mezun ve KPSS’den yüksek puanlar alan yüz binlerce genç ve yüz binlerce öğretmen atanamazken; İmamların Diyanet Teşkilatında kolayca kadro alıp oradan hızla ve inanılmaz bir yoğunlukla diğer Bakanlık ve Devlet kurumlarına geçişlerini, hiç uzman olmadıkları kurumlarda siyaset ve sendika torpili ile asıl hakkedenlerin haklarını gasp ederek şef, müdür vs. olmalarının yarattığı tepkiyi de unutmamalı.

“KURAN KURSUNDA HOCALARDAN YEDİĞİMİZ DAYAKLAR BUNLARIN YANINDA MASUM KALIYOR”

Diyanet İşleri Başkanının skandalları, bazı din adamlarının camilerde alenen siyaset yapmaları, boynu kalın gibi isimlerin fitne ve nefret dolu ayrıştırıcı söylemleri de işin bir başka boyutu. Cemaate bunlar ölünce pamuk yerine rakı şişesi tıkarız diyen Diyanetsen Denizli şube başkanı geldi aklıma. Çok değer verdiğim İmam dostlarım, büyüklerim var. Teşkilatlarında yaşanan haksızlıklar, rezillikler burada yazmakla bitmez. Kuran Kurslarında hocalardan yediğimiz dayaklar bu devirde yaşananların yanında çok masum kalıyor.

“DİN ADAMI AHLAKLI OLMAK ZORUNDA”

Kurumun ve din adamlarının itibarını yükseltmek, halkın güvenini, saygısını kazanmalarını sağlamak için öncelikle Din görevlilerinin 657 sayılı yasaya tabi memur güvencesine sahip olmamaları gerekli. İmamlarda başka memuriyetler için hiçbir anlamı ve önemi olmayan;  özel yaşam , ahlaki seviye  , dini bilgi yönlerinden bazı şartlar aranması gerekir. Kindar, küfürbaz, dedikoducu, fitneci , kötümser , sert , kırıcı , politize , ahlaksız insandan imam olmamalı . Kazayla olduysa da özellikle cemaatin şikayetleri dikkate alınarak başka camiye atanmak yerine kolayca işine son verilebilmeli. Kötü insan avukat , polis , doktor , tapu – nüfus – vergi memuru , belediyede mühendis olabilir. Ancak din adamı ne olursa olsun ahlaklı  , iyi insan olmak zorunda. Bu nedenle eleştirilere veya kendilerine yönelik bakışlara kızmaya hakları yok. Kurumsal ve bireysel zaafları , yanlışları  İslamiyet’e ve Müslümanlara mal edildiğinden veballeri çok çok büyük.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.