İŞKENCEDERE VADİSİNDE KADINLARIN TAŞ OCAĞINA KARŞI DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İŞKENCEDERE VADİSİNDE KADINLARIN TAŞ OCAĞINA KARŞI DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

Bu haber 22 Nisan 2021 - 17:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İŞKENCEDERE VADİSİNDE KADINLARIN TAŞ OCAĞINA KARŞI DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

video haber:

İkizdere İşkencedere vadisinde kadınların bugünkü direnişi sona erdi.

GENAÇAĞA KARAFAZLI – HÜSEYİN ALTUN

Bugün İkizdere işkencedere vadisine İş makinesi çalışma yapılacak bölgeye polis ve jandarma desteğiyle girerken, karşı çıkan  yurttaşlara da polis ve jandarma engel olmaya çalıştı.

Taş ocağına karşı yaşam alanlarını savunan kadınlar direnişin sembolü oldular.

Kadınların direnişi sonrası vadide çalışma yapan kepçe jandarma tarafından vadiden çıkartıldı. Kepçenin vadiden çıkartılması sırasında direnen kadınlar alkışlarla kepçeyi uğurladı.

Vadide direnen yurttaşlara aslen İkizdereli olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili  Murat Çepni de destek verdi.

“BABAMIZIN VATANININ TOPRAĞINI KORUMAYA GELDİK BAŞKA GİDECEK YERİMİZ YOK”

Direnen Kadınlar “Biz buraya geldik burası bizim babamızın vatanıdır burayı korumak için buraya geldik. Taş ocağı değil çay fabrikası istiyoruz yaşam alanlarımızın taş ocağına kurban edilmesine karşıyız ,buraya taş ocağı yapılırsa kendi topraklarımızdan göç etmek zorunda kalacağız, yaşayacak başka yerimiz yok nereye gideceğiz , müteahhitler kar edecek diye bu güzelim vadimizi katletmeye yok etmeye ne hakkınız var. Benim 6 bin metre tapulu arazım var bana tapu veriyorsun sonradan bana verdiğin yetkiyi bana sormadan alıp istediğin gibi kullanıyorsun. tapulu arazilerimizin ne olacağına bir tek kişi karar veremez.”

Kadınlar ,yasaklara rağmen vadide direnmeye devam edeceklerini açıklarken HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’de  “İkizdere vadisi yok edilmeye çalışılıyor. Burada taş ocağı  yapılırsa eğer burası yaşanmaz hale gelecek ve burada yaşayan insanları buraları terk etmek zorunda kalacaklar.

“BİR ŞİRKET KAR ETSİN DİYE İNSANLARIN YAŞAM ALANLARI YOK EDİLECEK”

Buranın çay üretimi bitecek, suları yok olacak ayrıca bu vadi arıları ile ünlü bir vadi arılarında yok olacak kısacası insanların burada yaşamlarını sürdürmesi için ne varsa hepsi yok olacak ve burada yaşam sona erecek peki ne için ? bir tane şirket kar etsin diye.

Bu vadiyi yok etmek için aylardır çalışmalar var Jandarma kontrolünde  kepçeler vadiye sokuldu yurttaşlarımızda vadiye gelerek direniş sergilediler özellikle kadınlarımız yaşam alanlarının yok edilmesine karşı bir direniş sergiliyorlar ve kadınlarımızın sayesinde iş makinesi çekilmek zorunda kaldı

Direniş sonrası iş makinelerinin çekilmesi sonrası bizlerde buradan ayrılıyoruz ancak yarın yine burada olacağız  bu projeden vaz geçilene kadar burada yurttaşlar direnmeye kararlıdırlar. bizlerde onların yanında olmaya devam edeceğiz”

“İNSANLARIMIZIN YAŞAM HAKKI KUTSALDIR”

İşkencedere vadisinde direnen kadın yurttaşları vadiye giderek ziyaret ve destek veren İnsan Hakları derneği (İHD) Rize temsilcisi Günay Karafazlı;

“insanların yaşam hakkından daha kutsal bir şey olamaz. Vadilerinin ve yaşam alanlarını katledilmemesi için bir aydan beri çadır kurup nöbet tutan yurttaşlarımızın yaşam hakkına yönelik bu saldırıları kınıyoruz.

Devletin gücünü kullananlar insanların yaşam alanlarını katletmekten hiç çekinmediklerini İkizdere ,işkencedere vadisinde yaşana tabloyla bir kez daha gördük.

Bir tabur asker ve polisle toprağını suyunu ve yaşamını savunan savunmasız insanların vatan dedikleri topraklarından zorla kovmak insan hak ve özgürlüklerin yönelik açık bir saldırıdır.

Biz İHD olarak toprağını, suyunu ve yaşamını savunun bu cesur kadınlarımızın dün yanındaydık bugünde yanlarında olacağız” dedi

 

 

.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA