İYİDERE LOJİSTİK KALAPATOMOZ DERESİNDEN NİYE DENİZE KAYDIRILDI ? - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

  İYİDERE LOJİSTİK KALAPATOMOZ DERESİNDEN NİYE DENİZE KAYDIRILDI ?

Bu haber 03 Mayıs 2021 - 17:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
  İYİDERE LOJİSTİK KALAPATOMOZ DERESİNDEN NİYE DENİZE KAYDIRILDI ?

                    LOJİSTİK NİYE DENİZE KAYDIRILDI

RİZE- Hafızayı yoklayınca bu günlerde çok konuşulan İyidere Lojistik Limanın birkaç yıl öncesi hakkında yazmak istedim.

     Hayati Yazıcı’nın Ticaret Bakanı olduğu yıllar o dönemdeki seçimlerde AKP li partililerin çok büyük yatırım, proje diye dillerden düşürmedikleri Lojistik İyidere dere boyu olan Vadide içeriye doğru yapılacaktı.

    Kamuoyunda ve basında defalarca bu haberler paylaşıldı yayınlandı.

    Avukat Ateş Hatinoğlu dostumuz yazdı. Önemli olduğu için hatırlayalım diye sütunuma aldığım paragraf aynen şöyle’’ Lojistik Merkez Lojistik Merkezin ilk projesinde Kalapatomoz Deresi boyunca içeriye doğru inşaa edileceğini biliyorduk.

     Anlatılan ve gösterilen projede; Lojistik merkezin dere yatağı boyunca içeriye doğru Deniz gören, Yaylacılar ve Kalecik köylerini içerdiği ve bu alanda; Yönetim Merkezi, Ticari Alanlar, Ticari Depolama, Antrepo, Gümrükleme alanları, Sanayi Alanları, Fuar Alanı, Parklar, Dini Tesis Alanları, Spor Alanları ile Bakım ve de Akaryakıt istasyonları yer aldığı söylenmişti.

     Şimdi bundan vaz geçerek bütün bu alanı denize dolgu yaparak oluşturmaya neden karar verildi? Bu hususta kamuoyunun bilimsel ve teknik gerekçelerle aydınlatılması gerekmez mi?’’

                            Proje hakkında çok konuşuldu

    20.4.2014 Milletvekili Hasan Karal’ ’İyidere havzasında yapımı planlanan lojistik üs için Orman Bakanlığının bu havza girişinde bulunan tesislerin kaldırılması için çalışmalar sürüyor. Orman Bakanlığının bu havza girişinde bulunan Of Fidanlığını kaldırmak için çalışmalar sürüyor.  Orman Bakanlığına eş değerde 3 ayrı yerde arazı bulundu ancak Orman Bakanlığı bu arazileri kabul etmedi. Bunun üzerine Orman Bakanlığı 140 milyon arazı bedeli olarak para istedi ve Maliye Bakanlığından bu paranın çıkmasını bekliyoruz. Yakın bir tarihte ÇET raporu ihalesi yapılacak” dedi.

     Dönemin AKP Milletvekili Hasan Karal 29 Haziran 2016 da yaptığı bir başka açıklamada “İyidere lojistik merkezimizin proje ihalesi sonuçlandı ve ihaleyi alan firmada belli oldu. Proje çalışmaları fiilen başlayacak. Lojistik merkez projesi Rize’nin değil Türkiye’nin en büyük projelerinden bir tanesidir. Mayıs ayında ihalesi gerçekleştirilen İyidere Lojistik Merkezin proje işleri ihalesinin sonuçlandığını ve ihaleyi Denar Deniz Araştırmaları Anonim Şirketinin aldığını ve ihale bedelinin 257.500.00 TL olduğunu, İş süresinin ise 310 gün olduğunu ‘’söylemişti.

                     CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’da araştırmış

    Vadi boyunca yapılacağı açıklandığında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından cevaplandırılması için CHP İstanbul Milletvekili Rizeli Mehmet Bekaroğlu tarafından 17.4.2018 tarihli yazılı bir soru önergesi verilmiş ama cevap alınamamıştı.

                     Bekaroğlu önergesinde şunları sorulmuştu,

    ’’2013 yılından itibaren AKP Hükümeti bakanları ve milletvekilleri tarafından dile getirilen Rize İyidere Lojistik Üst Merkezi Projesi, ilk günden bu yana çok tartışılmış, yeri ve rakamsal büyüklüğü konusunda uzlaşma sağlanamamıştır. Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi olarak ifade edilen proje, 2014 yılında Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi olarak adlandırılmıştır. Dönemin AKP Rize Milletvekili Hasan Karal tarafından söz konusu proje için Bakanlar Kurulu onayı bulunduğu ve bu kapsamda İyidere vadisinin lojistik alan olarak ilan edildiği, lojistik alan önünde ticari bir limanın da gündemde olduğu ifade edilmiştir. Aynı yıl kabinede değişiklik yapılmış, İyidere Köprü’den İyidere merkeze kadar uzanan liman ve bunun yanında Lojistik Merkez projesinin, yeni Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından maliyetli bulunarak küçültüldüğü iddia edilmiştir.

      Projeyle ilgili olarak 2015 yılında yapılan başka bir açıklamada, projenin Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi olarak adlandırıldığı, proje için denizin doldurulacağı ve kamulaştırılmaların bir an önce yapılması gerektiği kayda geçirilmiştir.

     Nisan 2018 tarihinde dönemin AKP Rize Milletvekili Hasan Karal tarafından daha önce ihalesinin yapıldığı belirtilen proje için daha önce projeyi aldığı iddia edilen Denar adlı şirketin 2017 yılında projeyi teslim etmediği, bu nedenle Ekim ve Kasım aylarında yeniden ihale yapılacağı belirtilmiştir. İhalenin ardından çalışmalara başlanılacağının belirtildiği açıklamada, projenin ilk ihale bedeli de 450 trilyon olarak ifade edilmiştir.

      Rize Valiliği 2018 yatırım programında ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yatırımlarında hiçbir şekilde belirtilmeyen söz konusu proje için AKP Rize Milletvekili Hasan Karal dışında Bakanlar ve Hükümet yetkilileri tarafından herhangi bir açıklama da yapılmamıştır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yatırımları arasında Rize İyidere için sayılan tek yatırım Rize İyidere Lojistik Limanı Etüt-Proje işleri olarak görünmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA