İYİDERE’DE LOJİSTİK MERKEZE İHTİYAÇ VARMIDIR ? - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek
Gençağa Karafazlı

İYİDERE’DE LOJİSTİK MERKEZE İHTİYAÇ VARMIDIR ?

Bu haber 22 Mayıs 2021 - 15:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İYİDERE’DE LOJİSTİK MERKEZE İHTİYAÇ VARMIDIR ?

İYİDERE’DE LOJİSTİK MERKEZE İHTİYAÇ VAR MIDIR ?

GENÇAĞA KARAFAZLI –

Bir arkadaşım katıldığı bir toplantıda bir konuşmacının aşağıda yazılanları seslendirdiğini kendisinin de bunları önemseyerek toparlayarak not ettiğini bana söyledi.

Evet değerli bir not tutmuş bende okurlarımızla bunu paylaşmayı İyidere de lojistik merkez gerçekten ihtiyaç mı* tartışmasını da başlatmak istiyorum.

İkizdere Eskencidere’sin de kurulmak istenen taş ocağında toplamda 2 milyon kilo Amonyum Nitrat(patlayıcı), 72 ton dinamit lokumu, 144 bin adet de kapsül kullanılacakmış

400 hektarlık bir alanda, köylerin dibinde bu kadar malzemenin kullanılması demek, yöre halkına ‘çekip gidin buradan’ demek değil midir?

Liman projeleri, kısa sürede hazırlanacak ve hemen uygulamaya konulacak türden işler değildir. Uzun süreli deniz hareketlerinin, akıntıların, hâkim rüzgarların ve hepsinden önemlisi kıyı erozyonu ile kum-çakıl hareketlerinin izlenip raporlanması hayati önemdedir. Oysa burada bunların hiçbirisi yapılmadan bir liman için büyük olumsuzluklar oluşturabilecek.

İkizdere’de de bu doğa katliamının nedeni, AKP yandaşı bu halkın anasına söven cengiz inşaatın İyidere’de hazar mahallesinde Deniz dolgusu üzerinde yapacağı lojistik merkezidir.

Genellikle Lojistik Merkezler. Ulusal ve Uluslararası taşımacılık, lojistik ve ürünlerin daği timinin yapıldığı, farklı taşıma türlerine bağlantısı olan yerleridir.

Şimdi buradan soruyorum Rize İyidere’de yapılacak Lojistik merkezde, hangi ulusal / uluslararası mal taşımacılığı yapılacak.  Bunun cevabı yok.

Yakın hinterlandında gerek tarım gerek sanayi üretim merkezleri yok, konteynerlerle hangi ihracat ürünlerini lojistik merkeze nakledecek, depolayıp ihraç edecekler, hangi ülkeden gelecek hangi ülkeye gidecek bununda cevabı yok

Rize- İyidere’de lojistik merkez yapılmasını gerektiren, mal aktarımını gerektiren (çay dışında) hiçbir üretim, ekonomik faaliyet yok. Kal diki çayında aktarımı söz konusu bile değil.

Şu gerçeği herkes görüyor Samsun, Ordu, Giresun. Hele Trabzon ve Rize limanı, ayrıca Hopa limanı bom boşken İyidere de  bu lojistik merkez ihtiyaç nereden çıktı. Bununda cevabı yok.

Yapılacağı rezemizi uçuracağı söylenen İyidere Lojistik merkezin demiryolu bağlantısı bile yok.

100 yıldır bölgede tartışma konusu olan Demir yolunu Erzurum / Erzincan üzerinden Rize sahiline, İyidere’ye nasıl indireceksin. Kaç yılda bitecek. Bununla ilgili bir proje ortada yok bunların cevabı da yok.

Anadolu’nun içlerinden ne üretip, hangi yolla bu lojistik merkeze getirecekler, oradan da ihraç edecekler.

Bir örnek Kaç yıllardır Trabzon limanından İran’a hiç bir ticari faaliyet yapılamadı

Kısacası kesinlikle ihtiyaç olmayan aynı zamanda  , ekonomik olmayan, ranta bil olmayan, demiryolu bağlantısı dahi olmayan , gerçek maliyetinin nerdeyse deniz doldurularak iki katına mal olacak İyidere de Lojistik Merkezi yapma ısrarı Rize’nin- koruma altına alınmış 254 ekolojik bölgeden biri olan İkizdere’nin eskince dere vadisi yani o cenneti taş ocağına dönüştürmekten başka bir şey değildir.

En fazla para kazanılacak iş dolgu işidir. Hele Deniz dolgusu. Denize taş at, paraları götür.

Kaç yıllardır Trabzon limanından İran’a hiçbir ticari faaliyet yok.    Sonuç olarak hiç mi hiç ihtiyaç olmayan, ekonomik olmayan, ranta bil olmayan, demiryolu bağlantısı olmayan, gerçek maliyetinin nerdeyse deniz doldurularak iki katına mal olacak Lojistik Merkezi yaparak Rize’nin- İkizdere’nin Yeşil doğasını katletmek, taş ocağına dönüştürmek,

En fazla para kazanılacak iş dolgu işidir. Hele Deniz dolgusu. Denize taş at, paraları götür.

Bu proje sırf yandaşlara 5 li çeteye kaynak aktarmak, dolayısı ile kendilerine kaynak aktarmak için yapılan bir projedir.

Bu projenin maliyet bedeli 700 milyonken, 1 trilyon 370 milyona ihale ettiler. İhaleyi anamıza söven Türkiye’nin dört bir bölgesini katleden Cengiz İnşaat aldı.

Yine devleti borçlandıracaklar, çocuklarımız / torunlarımız borç altına sokacaklar, onlar paraları cebe indirecek, gelecek kuşaklar borçlara ödeyecek. Lojistik merkez; Kanal İstanbul gibi, inşaat rantı projesidir.

Yol, Köprü, liman, Havaalanı gibi büyük projeler yapmadan büyük yolsuzluklar yapılamaz.

Ekonomik anlamda rantabl olmayan, hazineye yük getiren bu soygun projesi için, Rezemizin Doğal güzelliklerini heba etmemeliyiz. İktidar Rize’ye lojistik merkez değil, Çay fabrikası yapsın 210 bin çay üreticisi ve dolaylı olarak bundan geçinen 1,5 milyon insanı da özel sektörün kapısına kul köle etmesin. Geleceğin gerçek yatırımı budur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA