KESK, Karadeniz bölge mitingini gerçekleştirdi: İşsizliğe, yoksulluğa, zamlara hayır - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

KESK, Karadeniz bölge mitingini gerçekleştirdi: İşsizliğe, yoksulluğa, zamlara hayır

Bu haber 19 Mart 2022 - 15:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KESK, Karadeniz bölge mitingini gerçekleştirdi: İşsizliğe, yoksulluğa, zamlara hayır

KESK, Karadeniz bölge mitingini gerçekleştirdi: İşsizliğe, yoksulluğa, zamlara hayır.

 

KESK, ‘Geçinemiyoruz’ şiarıyla gerçekleştirdiği mitinglerini Karadeniz bölge mitingi ile sürdürdü, 12 Karadeniz ilinden gelerek Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi “Artık yeter” dedi.

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, İzmir, Diyarbakır, İstanbul ve Ankara’da onbinlerce kamu emekçisinin katılımıyla iktidarın ekonomi politikalarına ve krize karşı  ‘Geçinemiyoruz’ şiarıyla gerçekleştirdiği mitinglerini Karadeniz Bölge mitingi ile sürdürdü.

18 Aralık 2021 İzmir Gündoğdu Meydanı ve Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda, 19 Aralık 2021 tarihinde ise İstanbul Kartal’da ve Ankara Tandoğan Meydanı’nda gerçekleşen mitinglerin ardından bugün Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen mitinge olumsuz hava koşullarına rağmen 12 Karadeniz ilinden (Amasya, Artvin, Bayburt, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon, Samsun) yoğun ilgi vardı.

Miting’de söz alan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “İğneden ipliğe, ekmekten suya zam üstüne zam yağmuru devam ediyor. Ama bir tek bizim maaşlarımız, ücretlerimiz, gelirimiz yıllardır artmıyor. Hep söylüyoruz;  resmi rakamlar yalan, yoksulluk,  işsizlik gerçek” diye konuştu.

 

 

Kablan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İktidarın ‘tarihi artış’ yaptık diyerek net 4.253 TL’ye çıkardığı asgari ücret bırakalım yaşadığımız gerçek enflasyonu resmi enflasyon karşısında bile yılın ilk iki ayında buharlaştı. Son ekmek zamları ile 10 milyon asgari ücretlinin masasından bir yıl içinde 196 ekmek eksildi.

Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Kadın işsizliği ve  güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz ve mobbing her geçen gün artıyor.

Emeği ile geçinen tüm kesimler gibi maaşları gerçekçi olmayan  resmi enflasyona göre artırılan 6 milyon kamu emekçisi ve emeklisi olarak bizler de yoksulluktan, sefaletten payımızı fazlası ile alıyoruz.

Sanki bugün itibari ile 24.gününe giren Rusya- Ukrayna çatışması öncesinde Türkiye’de her şey güllük gülistanlıkmış gibi açıklamalar yapıyorlar.

Sanki 24 gün öncesine kadar memlekette hiç bir şeye zam yapılmamış gibi iki emperyalist blok arasında süren savaşı yeni zamların dayanağı haline getirmek istiyorlar.

Oysa Türkiye’de bir ayda yaşanan enflasyon dünyanın pek çok ülkesinde bir yılda yaşanmıyor. ÖTV ve KDV gibi adaletsiz vergiler akaryakıt ürünlerine yapılan zamlar başta olmak üzere her ürüne yapılan zammı, dolayısıyla yaşanan krizi katmerli hale getiriyor.”

ARTIK YETER!

“Krizleri, savaşları biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz. Biz gündüzleri işsiz kalınmayan, geceleri aç yatılmayan bir ülke istiyoruz diyen Kablan taleplerini şöyle sıraladı:

  • Tüm tüketim maddelerine yapılan zamların geri alınmasını istiyoruz.
  • Özelleştirmelerin iptal edilmesini, başta enerji üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere özel sektöre peşkeş çekilen tüm işletmelerin, fabrikaların kamulaştırılmasını istiyoruz.
  • Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz.
  • Tüketim maddelerindeki KDV’nin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.
  • Tükettiğimiz her şeye zam olarak yansıyan akaryakıt ürünlerinde ÖTV ve KDV’nin sıfırlanmasını istiyoruz.
  • Kamu Özel İş birliği Projelerinin, Döviz Garantili İhalelerin sonlandırılmasını istiyoruz.
  • Maaşlarımızın-ücretlerimizin insanca yaşamaya yetecek seviyeye çekilmesini istiyoruz.
  • Herkese güvenceli istihdam sağlanmasını, tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini istiyoruz.
  • Emekçiklerin sendika ve grev haklarını kullanmasının önündeki tüm yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını istiyoruz.
  • Dünyanın neresinde olursa olsun emperyalistlerin çıkarları adına sürdürülen savaşlara hayır diyoruz.  Savaşlara, çatışmalara karşı halkların kardeşliğini, emeğin birliğini sağlayacak adımların atılmasını istiyoruz.

(HABER MERKEZİ –  EVRENSEL)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA