betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Metin Lokumcu’nun katledilmesiyle ilgili dava ertelendi

Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu polislerin yargılandığı davanın Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davayı duruşma salonundan takip eden demokratik kitle örgütleri ve çevre örgütleri temsilcileri, polisin keyfi tutumuyla mahkeme salonuna..

Metin Lokumcu’nun katledilmesiyle ilgili dava ertelendi
Son Güncelleme: Whatsapp

Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu polislerin yargılandığı davanın Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davayı duruşma salonundan takip eden demokratik kitle örgütleri ve çevre örgütleri temsilcileri, polisin keyfi tutumuyla mahkeme salonuna alınmadı. Duruşmada 9 sanık dinlendi, mahkeme duruşmaya katılmayan sanıklar için yeniden çağrı kağıdı çıkarılmasına karar vererek davayı 18 Şubat’a erteledi.

Artvin Hopa’da Tayyip Erdoğan’ın 2011’deki mitingi öncesi düzenlenen protestolarda polisin biber gazlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu polislerin yargılandığı davanın dün başlayan duruşması ikinci gününde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davayı mahkeme salonunda takip etmek isteyen yurttaşları polis “İçerisi dolu” diyerek engelledi. Dün davayı duruşma salonundan takip etmek isteyen demokratik kitle örgütleri ve çevre örgütleri temsilcileri, polisin keyfi tutumuyla mahkeme salonuna alınmadı. Mahkeme başkanı da sorguların başlaması gerekçesiyle öğle arası verildiğinde kişilerin içeri alınıp alınmama durumlarını değerlendireceğini ifade etti.

Davayı takip etmek isteyenlere içeri alınmadı

Davayı takip etmek için Trabzon’a giden Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, çevre örgütlerinin temsilcilerinin de duruşma salonuna alınmadığını ve bu keyfilik karşısında vazgeçmeyeceklerini şöyle ifade ediyor:

Bugün davayı takip eden tek kalabalık grup Halkevciler. Polis, salon dolu olabilir diyerek 2 arkadaşımızı içeri almak istemiyor. Polisin bu keyfi tutumuna karşı mahkeme başkanının kararını bekliyoruz. Bekleyişimiz ve polisin keyfi tutumu devam ediyor. Mahkeme başkanı ile görüşülerek, özel taleple mahkeme salonundan çıkarılan kişiler var. Dün davaya girebilen çevre örgütlerinin temsilcileri de bugün içeri alınmıyor. Polis “Ben devletim” diye karşımıza dikilebiliyor. Sen devlet değilsin diye müdahale edince , “Devlet memuruyum” diyor. Kafaları hep karışık ama net oldukları bir şey var halk düşmanlığı. Polisin bu keyfi tutumu ve gücü nerden aldığını biliyoruz. Ancak dün mahkemede gördük yargı önünde nasıl el pençe durduklarını. Bugün de kararı kendilerinin veremeyeceklerini görecekler. Öğreteceğiz.

 

 

 

“Tek görevimiz devlet büyüğünü korumaktı”

Duruşma sanık polis İlham Çalı’nın ifadesiyle başladı. “Tek görevimiz devlet büyüğünü korumaktı. Kars’tan 25 kişilik bir ekiptik ekinin içindeki gazcı bendim” diyen Çalı Av. Meriç Eyüboğlu’nun “Gazın kullanma kararını ve ne kadar kullanacağına kim karar verir? Amir mi, gazcı mı?” sorusuna “Amir emri verir, grup dağılıncaya kadar atılabilir. Ona gazcı karar verir” cevabını verdi.

Avukat Sercan Aran’ın olay gününe ait fotoğrafları göstermesi üzerine ise sanık Çalı, alanda bulunmadığını, gaz kullanmadığını, kullananları da tanımadığını söyledi.

Duruşma verilen aranın ardından Sanık polis Sinan Eyüpoğlu’nun savunmasıyla tekrar başladı.

Eyüpoğlu, olay tarihinde Bayburt Çevik Kuvvet’te görevli olduğunu Başbakanın mitingi için görevlendirildiğini söyleyerek  “Olaylar başlayınca ilk etapta halen olduğumuz yerde bekliyorduk. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda Metin Lokumcunun ölümüyle alakalı anons yapıldı ve olaylar büyüdü. Daha sonra bizi de oraya gönderdiler. Ben bu esnada 4-5 tane gaz kullanmışımdır” dedi.

“Talimatın Erzurum Çevik Kuvvet amiri verdi”

Eyüpoğlu’nun savunmasından sonra ifadesine başlanan sanık polis Bayram Ali Kaş, talimatı Erzurum Çevik Kuvvet amirinin verdiğini hatırladığını söyleyerek “Saldırı üzerine gaz ve TOMA ile müdahale edildi. Biz karşı da olduğumuz için karşıdan görüyorduk. ‘Metin Lokumcu hastanede, haber bekliyoruz’ anonsu yapıldı ve ortalık iyice karıştı. Ben de bu zamanda gaz kullandım. O sırada da zaten yaralandım” ifadelerini kullandı.

Emri sorumlu amir verdi

Davada hazır bulunan son sanık Recep Aydın’ın sorgusuna başlandı. Aydın, savunmasında “Erzurum çevik kuvvet ekibiyle Hopa’ya geldim. Basın açıklamasından sonra grup dağılmayınca müdahale edildi. Gaz kullanma emrini sorumlu amirimiz Erol Dağcan verdi” ifadelerini kullandı.

Ulaş Lokumcu: Sanıkların hangisi suçluysa yargılansın. Beni öyle bir baba yetiştirdi

Duruşmaya katılan sanıkların ifadeleri tamamlandı. Metin Lokumcu’nun ailesi daha sonra ayrıntılı şekilde beyanda bulunacaklarını söylerken Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu “Duruşmada beyanda bulunmak istemiyorum. Sanıklardan şikayetçiyim. Sanıkların hangisi suçluysa o yargılansın. Beni öyle bir baba yetiştirdi, suçsuz kimse yargılansın istemem. Bir sonraki duruşmada beyanda bulunmak istiyorum” dedi.

AV. Meriç Eyüboğlu: Sanıklar hakkında tutuklama talep ediyoruz

Söz alan avukat Meriç Eyüboğlu “Bugün de dahil olmak üzere 2 duruşmaya mazeretsiz şekilde katılmayan sanıklar hakkında tutuklama talep ediyoruz. Sanık ifadeleri tamamladığı için talebimiz şu an burda olmayan sanıkların mahkemeye getirilmesi. Muhsin Armağan ve Muhammet Ulaş’ında davaya katılması için gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Av. Sercan Aran: Sanıklar bize hikaye anlatıyor

Av Sercan Aran ise “Sanıklar bize hikaye anlatıyorlar. Olay esnasında orada bulunanlardan aldığımız beyanlarla çelişiyorlar. Sanıkları görüntülerle sorgulamaya başladığımız da hatırlamamaya başlıyorlar. Sanıkların birbiriyle çelişen beyanları söz konusuyken sanıkların SEGBİS ile bağlanmaları hukuki olarak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Aran devamında şunları söyledi:

İki gündür sanıkların sergilediği tutum olay gününde de ne olursa olsun kastıyla hareket ettiklerini kanıtlıyor.
Sanıklar toplumsal bir olaya müdahale etmek için değil var olan bir vakıayı olağanüstü araçlarla bastırma kastıyla hareket etmişlerdir.Bizim davanın başından beri sanıkların olası kast ile hareket ettiklerini düşünüyoruz.

Dava 18 Şubat’a ertelendi

Sanık avukatlarının taleplerinin ardından ara veren mahkeme kararı açıkladı. Dinlenen sanıkların duruşmadan vareste tutulmalarına, mazeretsiz olarak duruşmaya katılmayan sanıklar, Muhsin Armağan, Erol Darcan ve Taner Ballı’nın yeniden duruşmaya davet konusunda çağrı kağıdı çıkarılmasına ve tanıkların bir sonraki celsede dinlenmesine karar verdi. Dava 18 Şubat’a ertelendi.

kaynak .sendika.org

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.