Millet İttifakı Milletvekili Adaylarından ÇAYKUR Önünde Protesto ‘ÇAYKUR babanızın çiftliği değil’ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Millet İttifakı Milletvekili Adaylarından ÇAYKUR Önünde Protesto ‘ÇAYKUR babanızın çiftliği değil’

Bu haber 02 Mayıs 2023 - 9:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Millet İttifakı Milletvekili Adaylarından ÇAYKUR Önünde Protesto ‘ÇAYKUR babanızın çiftliği değil’

Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rize’de gerçekleştireceği miting önce Millet İttifakı Rize Milletvekili Adayları Köksal Toptan ve Muhammet Yıldız, bu sabah Millet İttifakı partilerin Rize İl Başkanları, parti yöneticileriyle beraber çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) önünde toplandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dev posterinin asılı olduğu ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde toplanan milletvekili adayları ve partililer, ÇAYKUR’un ve ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin sorunlarına dikkat dikkat çekti millet ittifakının iktidarında ÇAYKUR ve çalınanları ile üreticilerin sorunlarını çözeceklerini açıkladı. Açıklamada 2023 yılı yaş çay taban fiyatının en az destekleme hariç 15 TL olması çağrısında bulunuldu.

3 Mayıs Çarşamba günü partisinin düzenleyeceği açık hava mitingine katılmak üzere Rize’ye  gelecek olan  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi öncesi ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde açıklamalarda bulunan millet ittifakı milletvekili  adayı Köksal Toptan ÇAYKUR’un siyaset üstü bir kurum olması gerektiğini, bölge insanının temel geçim kaynağı olan çay tarımının gözbebeği olan ÇAYKUR’ un siyasi iktidarın  çiftliğine dönüştüğünü, kendi iktidarlarında ÇAYKUR’u çiftlik olmaktan kurtaracaklarını ifade etti.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde yapılan  basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi Rize İl Başkanı Avukat Muhammet Kaçar: “Yıllardır iktidarın gündeminde olmasına rağmen sorunları bir türlü çözülmeyen çay üreticilerimizin daha önce söz verilmesine rağmen sorunları bugüne kadar çözülmediğini, ÇAYKUR da çalışan mevsimlik işçilerin  kadro sorunlarının ise hala çözülmediğini ifade ederek , “çok kalmadı kısa bir süre sonra tüm sorunlarınızın çözülmeye başlandığını göreceksiniz. Çünkü biz haktan, halktan yanayız, çay üreticilerinden yanayız, ÇAYKUR çalışanlarından yanayız.” dedi

“ÇAYKUR’UN GELECEĞİNİN KURTULMASI SARAY REJİMİNİN VE AKP İKTİDARININ SONA ERMESİNE BAĞLIDIR”

Kaçar “Yıllardır söz vermesine rağmen üreticiyi koruyan Çay Kanunu’nu çıkaramayan, Çaykur çalışanlarının kadro sorununu çözemeyen, ÇAYKUR’u varlık fonuna bağlayan ve tarihinin en büyük zararları yaşatan ve uygulanan yanlış politikalar yüzünden ÇAYKUR’u bankaların batağına saplayan bir iktidar artık son günlerini yaşamaktadır. Çayın ve ÇAYKUR’un geleceğinin kurtulması saray rejiminin ve AKP iktidarının sona ermesine bağlıdır. Yaşatılan göreceli kolaylıklarla işler yolundaymış, üretici mutluymuş gibi imajlar yaratılmasına rağmen gerçek öyle değildir. Çay üreticisi daha çok yoksullaşmış, ÇAYKUR işçisi yeterli ücret elde edememiş ve ÇAYKUR tarihinin en büyük borçlanması ve zararlarını yaşamıştır.

Sorunlar bellidir çözümde bellidir. 21 Yıllık AKP iktidarı sona ermeli tek kişilik yönetim sistemi sonlandırılmalıdır. En acil konuları gündeme getiriyoruz:

1-           Çay üreticisini hiçbir zaman için enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Çay üreticisi ekonomik koşullardan dolayı mağdur olmayacak her zaman emeğinin karşılığını alacaktır. Çay fiyatı siyasi iktidarların iktidarlarını sürdürmelerinin bir aracı olmayacak. Çay fiyatlarını belirlerken oluşturulacak olan komisyonun belirlediği fiyat açıklanacak. Başlangıç olarak Ziraat odasının 2023 yılı için talep etmiş olduğu rakam Kilogram başına 15 TL’dir. Bu rakam şu an için bizim en düşük rakam olarak kabul edeceğimiz fiyattır.

2-Yaş destekleme Primlerini öncelikle 30 kuruştan en az 1 TL’ye çıkartacağız. Bizim iktidarımızda destekleme bedeli açıklanan fiyatın en az yüzde onu tutarında olacaktır.

3-Çay üreticisini koruyacak olan Çay Kanunu’nu öncelikli olarak çıkartacağız.

4-Çay üreticisinin kullandığı gübre için çay üreticisine gübre fiyatının yarısı tutarında destek vereceğiz.

5-ÇAYKUR’da mevsimlik çalışan işçilerin kadro sorununu çözeceğiz.

6-Öncelikle ÇAYKUR’u Varlık Fonu’ndan bir an önce kurtaracağız.

7-Çaykur’un öz sermayesini artırarak Çaykur’un bankalara olan borcunu kapatacağız ve ÇAYKUR’u her yıl yüzlerce milyon bankalara faiz ödemekten kurtaracağız.

8-ÇAYKUR’un idari yapısı değişecek. Öncelikle Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür aynı kişiler olmayacak. Çaykur’un yönetim kurulu üyeliklerinde İşçi ve Çay Müstahsillerinin temsilcileri de olacak.

Değerli Çay Üreticilerimiz ve Çaykur Çalışanlarımız, Değerli vatandaşlarımız Millet İttifakı olarak sizlere söz, iktidarımızda vaatlerimizin hepsini yerine getireceğiz.” Dedi.

“BURASI ÇİFTLİK MİDİR?”

Millet İttifakı Rize Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayı Köksal Toptan ise: “Çay ve ÇAYKUR dediğiniz zaman bütün Doğu Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiriyor. ÇAYKUR bizim vazgeçilmez gözbebeğimizdir. Ama görüyorum ki hükümet ÇAYKUR’u çiftlik gibi kullanmıştır. Soruyorum size, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ nin ÇAYKUR’un Yönetim Kurulu Üyeliği’nde ne işi vardı? Burası çiftlik midir? Burası Rize’nin malı. Gittin Belediye Başkanı oldun halen daha gözün burada duruyor. Soruyorum AKP il başkanının ÇAYKUR yönetim kurulu üyeliğinde ne işi vardı?

“ESKİDEN BİR KİLO ÇAY DÖRT EKMEK ALIYORDU, ŞİMDİ BİR TANE ALIYOR”

Bizim iktidarımızda burayı çiftlik olarak değil, burayı liyakatli insanlarla yöneteceğiz. ÇAYKUR siyaset üstü bir kurumdur, çay siyaset üstüdür ama çaya ve ÇAYKUR’a siyaset bulaştırdılar. Biz bunu çekip çıkaracağız, siyaset üstü yapmak zorundayız. Çünkü bu Karadeniz’in tek geçim kaynağı çaydır. Turizm ikinci planda kalıyor, turizmle çayı güçlendirmek ve kollamak zorundayız. Geçmiş zamanlarda çay üreticisi bir kilo çay satıyordu dört tane ekmek alıyordu. Şimdi çay üreticim, bir ekmeğe mi oy vereceksin dört ekmeğe mi? Eğer dört ekmeğe oy verecekseniz Millet İttifakı Milletvekili Adayları burada pırıl pırıl duruyorlar.

“ÇAYKUR’U SİYASETTEN KURTARACAĞIZ”

İşçi kardeşlerime sesleniyorum şimdi gelip sizi kandırmak için yedi sekiz ay açıklayabilirler. Sekiz aya bu işi çıkarıyoruz diyebilirler, bunlara kanmayın, inanmayın. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ÇAYKUR’un mevsimlik işçilerine seslendi ve dedi ki, Cumhurbaşkanı olduğum zaman kadronuz benden. İkinci dediği şey ise ithal çayı Türkiye’den kaldıracağım. İthal çay yakaladığım zaman Rize Meydanı’nda yakacağım. Sevgili çay üreticilerim, daha ne istiyorsunuz. Çay paranı vereceğiz, kadronu vereceğiz, ÇAYKUR’u siyasetten kurtaracağız bundan daha güzel bir şey var mı? Buraya oy vermeyip de ÇAYKUR’u çiftlik gibi kullananlara mı oy vereceksiniz? Rize’de sevgi kazanacak, değişim kazanacak.”

Seçim Komitesi Başkanı Saltuk Deniz ise: “Yaklaşık olarak üç yıldır meydanlarda söylemiş olduğumuz sözleri bugün de adaylarımızla beraber, il başkanlarımızla beraber hep birlikte tekrar ettik. Çay üreticisi, ÇAYKUR ve ÇAYKUR çalışanları kendi geleceklerine, kendi yaşam koşullarını iyileştirmekle ilgili tercihlerini bu seçimlerde yapacaklardır.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA