Ordu’da “Sahil düzenleme projesi”ne dair bilirkişi raporu da projeyi uygun görmedi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Ordu’da “Sahil düzenleme projesi”ne dair bilirkişi raporu da projeyi uygun görmedi

Bu haber 27 Eylül 2021 - 16:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ordu’da “Sahil düzenleme projesi”ne dair bilirkişi raporu da projeyi uygun görmedi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu’da hayata geçirmek istediği deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesine dair hazırlanan bilirkişi raporunda projenin uygun olmadığı vurgulandı.

Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinde deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesine açtığı davada, Bilirkişi Heyeti raporu mahkemeye sunuldu. Raporda Melet Irmağı ağzına planlanan iki mendireğin yapılmasından kaynaklı sorunlar yaşanacağı belirtilerek projenin uygun olmadığı vurgulandı.

Ordu Çevre Derneği’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı düzenleme ve Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen mendirekler için Ordu 1. Daire Mahkemesi’ne açtığı davada yenilenen Bilirkişi Raporu da Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) lehine sonuçlandı.

Bilirkişi Heyeti raporu hakkında bilgi veren ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinde kıyı düzenleme ve deniz dolguları için açtığımız davalar derneğimiz lehine sonuçlanıyor. Kıyı düzenleme ve dolgu projesi parçalanarak yapılmak istenmiş ve üç parçaya ayrı ayrı açtığımız davalardan biri lehimize sonuçlandı, ikisi hakkında Ordu İdare Mahkemesi lehimize karar verdi ve dava üst mahkemede devam etmekte. Şu an devam eden dava da parçaların bütüne yönelik bir dava. Daha önce de Bilirkişi Heyeti raporları lehimize hazırlanmıştı ancak itirazlar nedeniyle yenilendi. Heyet haklılığımızı yeniden belirten yeni raporlarını mahkemeye sundu.” dedi.

YARATILACAK MUHTEMEL TAHRİBATA RAPORDA YER VERİLDİ

Fotoğraf: Ordu Çevre Derneği

Raporun içeriği hakkında da bilgi veren Özbucak, “Bilirkişi Heyeti yedi alanda inceleme yaptı. Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen mendireklerinden biri 700 metre, diğeri de 590 metre boyunda planlanmakta. Mendireklerin doğu yönüne olan akıntıyı engelleyeceğinden batı yönünde kumların yığılacağını, doğu yönünde ise denizin kıyıyı bozacağı vurgulanmaktadır.” diyerek raporda sonuç bölümündeki bilgileri aktardı:

“Ordu ili Altınordu Düz, Şarkiye, Bahçelievler, Akyazı ve Durugöl mevkiilerinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan ‘Kıyı Düzenleme ve Rekreaktif Dolgu’ projesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı’nın verildiği belirtilerek, projenin çevre çevre üzerindeki olumsuz etkileri hakkında hazırlanan 26.03.2021 havale tarihli Bilirkişi raporumuza yapılan itirazlar ile dosyaya sunulmuş teknik rapor ve belgelerin tekrar incelenmesi neticesinde, Bilirkişi Heyeti’nde; hukuksal takdiri sayın mahkemenizde olmak üzere, dava konusu alanda yapılacak ‘Kıyı Düzenleme ve Rekreaktif Amaçlı Dolgu’ projesi için açıklanan ‘Çevre Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı’nın;
a- Harita Mühendisliği açısından yerinde olduğu,
b- Biyoloji uzmanlığı açısından yerinde olduğu,
c- Çevre Mühendisliği açısından yerinde olduğu,
d- Kıyı birimleri açısından yerinde olmadığı,
e- Ulaşım ve trafik planlama açısından yerinde olmadığı,
f- Jeoloji Mühendisliği açısından yerinde olmadığı,

g- Şehir Planlama açısından yerinde olmadığı görüş ve kanaati oluşmuştur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA