Peker’in Anlattıkları Daha da Derindir! (1) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek
Recep Memişoğlu

Peker’in Anlattıkları Daha da Derindir! (1)

Bu haber 19 Mayıs 2021 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Peker’in Anlattıkları Daha da Derindir! (1)

  1. Peker’in Anlattıkları Daha da Derindir!

Bütün ortaklıklarda anlaşmazlıklar, parasal değerin paylaşımından doğmaktadır. Hele ki bu ortaklık, yasal olmayan yeraltı dünyasının bir parçasıysa, gözü doymaz, elde ettikçe daha fazlasını kazanmanın hırsıyla dostluk ve arkadaşlık hak getire. Yani değeri yoktur.

Şimdi bu olayda öyle isimler bir araya gelmiş, getirilmiş ki, koşullar ve süreç adeta çekmiş onları, parçası yapmış. Sıkı durun, Mehmet Ağar Emniyet genel müdürlüğüne kadar yükselmiş, İç İşleri Bakanlığı yapmış ama bulaştığı yasa dışı işler nedeniyle ceza almış, infaz yasasıyla dışarı çıkmış biri.  Sedat Peker, Alaattin Çakıcı bunları biliyorsunuz yeraltı dünyasının karanlık insanları. Pelikan grubu, Berat Albayrak’ın kontrolünde ki AKP içerisinde bir yapılanma. Tolga Ağar, M. Ağarın oğlu, şimdi AKP milletvekili. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Ve sıkı durun, Azeri kökenli ama ayni zamanda Türk vatandaşı Mubariz Maksimov (Gulli). Albayrak’lar, Erdoğan ve Binali’nin çocuklarının şirket gemicikleri de bu işe dahildir.

Bu adam 2008’de Türkiye’ye geliyor ve Allah ona yürü kulum diyor, 2014 yılında Türkiye’de ilk 10 zengin arasına giriyor. Bu adam ne iş yapar, Azeri petrolleri Lukoil ve Socar şirketlerinin Karadeniz üzerinden tüm taşımacılığını kurduğu gemi filosuyla ihalesini almıştır. Gemilerin birçoğu ise, yukarıda saydığım isimlerden kiralanmıştır. Bu adam Bodrum Yalıkavak’ta ki Marinayı da satın alır ve burasını uluslararası bir liman haline yani karlı bir yatırıma dönüştürür.

2018’den sonra petrol fiyatları düşer, bu iki ünlü uluslararası şirket, Gulli ile olan anlaşmalarını tek taraflı fesih edince, Gulli’de bu iki şirketi Uluslararası Tahkim’e şikayet eder. İşte ne olduysa bundan sonra olacak ve işler karışacaktır. Zor durumdaki iş insanının(aslında Azeri yeraltı dünyasının adamıdır) durumunu fırsat bilen Türkiye yeraltı dünyası başına çöreklenecektir. Gulli, ayni zamanda Yalıkavak Marinasının en büyük ortağıdır. Marinanın elinden alınacağını öğrenen Gulli, denizden kaçayım derken yılana sarılacak ve Peker’den yardım isteyecektir.

Bu iş insanı, yine bu yıllarda bir Fetö soruşturması geçirecek, ama çıkacak. Ardından tekrar 2020’de soruşturulacak tutuklanacak, yargılanacak, içeride bir süre yatıp infaz yasasına göre çıkacak ama ayağında kelepçe ile dolaşabilecektir. Gulli, Peker’i Mehmet Ağar’a karşı tutmuştur. Ağar’ın Marinaya haksız ve hukuksuz yere çöreklenmesine karşı Peker korumasına almıştır kendisini. Ama Peker, kendini AKP ile olan ilişkilerini de gözeterek Ağar’a karşı üstün geleceğini düşünürken, iş öyle olmayacak ve derin devlet ağının Ağar kısmı ağır basacaktır. Burada Soylu’nun da etkisinin olduğu söylenmektedir. Hatta Peker’in yurt dışına çıkmasını sağlayanın da bu gücün olduğu iddiası vardır.

Şimdi uluslararası petrol şirketlerinin bu işin neresinde diye soranlarınız olduğunu duyar gibiyim. Şöyle, Gulli’yi içeriye tıkayan, devlet destekli uluslararası şirketlerin yeraltı çeteleriyle kurdukları dolaylı ilişkilerin sonucudur. Peker bile, Gulli’nin korumacılığına soyunurken nasıl işin altına girdiğini bilmediğini düşünüyorum. O da işin ciddiyetini ve büyüklüğünü sonra öğrenecektir. Gulli içeri tıkılınca, 2 milyar dolarlık iki dava, Uluslararası Tahkim kurulunda savunulamadığı için, dava aleyhine sonuçlanacaktır. Hatta ona 100 milyon dolarlarca paraya mal olacaktır. Gulli’yi bu davasından vaz geçirmek için şirketler mafyaları devreye sokacaklardır. Gulli şimdi dışarıda ama suskun, sindirilmiş, neredeyse her şeyini kaybetmiş, Türkiye’nin adaletine! sığınmıştır. Görüldüğü gibi, sorun göründüğünden daha derinlerde ve ciddi. Türkiye’nin itibarını sarsacak nitelikte. Ama herkes suskun kimse derinlere inemiyor. Herkes ‘domino’ taşını kim çekecek diye bekliyor!

Peki, yukarıda isimlerini saydığım siyaset insanları ve oğullarının bu adamla işi ne? Bu insanların her biri gemicik şirketleri kurmuşlar ve gemilerinin birçoğunu da Gulli’ye kiralamışlar. Yani dolaylı da olsalar bu çarkın içerisindeler.

Şimdi sıkı durun başka bir şey daha söyleyeceğim. Türkiye PETKİM gibi en büyük rafineriyi kime satmıştı? Azeri şirket SOCAR’a. Bu şirket Petkim’e teknolojik yatırım yapmadığından dolayı, Türkiye’nin kaliteli benzin ve mazotu Yunan rafinerilerinden aldığını biliyor musunuz?

Sedat Peker’in anlattıkları aslında buz dağının görünen kısmıdır. Asıl görünmeyen ve muhtemelen görünmesini, tartışılmasını istemedikleri büyük lokmalardır. Bu çatışma, yeraltı dünyası arasındaki çatışma olarak görünse de, aslında bu çetelerin devletin içerisine ne kadar girdikleri, ne kadar etkili oldukları, ne büyük işler çevirebildiklerinin en büyük kanıtıdır.

Şimdi sorulması gereken soru şudur, devlet mi çeteleşmiştir yoksa çeteler mi devletleşmişlerdir?

Not: S. Pekerin nasıl biri olduğunu, geçmişte neler yaptıklarını tartışmıyorum bile. Ama söylenenler ve iddia edilenler yenilir yutulur cinsten değil, savcıların söylenenleri ihbar kabul etmesi gerekmektedir. Bu yazıyı yazmamda bilgi kaynağı Cevheri Güven adlı gazetecinin video belgesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA