Rize’de hamsi festivali - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize’de hamsi festivali

Bu haber 25 Aralık 2021 - 14:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize’de hamsi festivali

Yoksulluğun zirve yaptığı son yıllarda bazı belediyelerin düzenlediği ücretsiz etkinliklere yoğun ilgi göstermeye başladı.

Rize’de düzenlenen Hamsi Festivalinde 2,5 ton hamsi ızgara ve hamsi tava tüketilirken, hamsi kullanarak yapılan yemekler de sergilendi. Festivalde en fazla ilgiyi hamsili baklava gördü.

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Hamsi Festivali Rize sahil dolgu alanında gerçekleşti. Düzenlenen festivalde 2,5 ton hamsi mangallar ile kızartılarak vatandaşlara dağıtıldı. Mangal stantlarının önünde oluşan uzun kuyrukların yanı sıra hamsiyle yapılan yemeklerin bulunduğu stant ilgi çekti.
Hamsili pilav, hamsili ekmek, hamsili kara lahana sarması, hamsili içli köfte, hamsili sushinin yanı sıra en çok ilgiyi hamsili baklava gördü. Tüm lezzetlerin tadına bakan vatandaşlar festivalden mutlu ayrıldı. Rize Merkez Kurtuluş İlköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencilerinin deniz kirliliği ile alakalı tiyatrosunun da sahne aldığı festival, yöresel sanatçıların konserleri ve kurulan dev horon halkaları ile son buldu.

Festivalde konuşan Belediye Başkanı Rahmi Metin “Güzel bir hamsi festivali oldu. Havanın güzel olmasıyla arkadaşlarımız güzel bir ortam sundular bize. Biliyorsunuz geçen hafta Şırnak’ta Rize Belediyesi tarafından bir hamsi festivali düzenlendi. İnşallah önümüzdeki günlerde de bu etkinlikleri yaparak şehri öne çıkarmak istiyoruz. Rize sadece yaz aylarında gelinen bir yer değil, bu aylarda da gelinmesini sağlayacağız. Rize güzel, organik bir şehir. Mikroklima özelliği taşıyan bir şehir. Çok endemik bitki türlerimiz var. Bol yiyeceklerimiz var. Hamsinin 132 çeşidini arkadaşlar yaptı. Sizlerle beraber o stantlarda gezeceğiz. Rize sadece liderler çıkan bir şehir değil. Rize yiyecekleriyle, doğasıyla beraber çok özel bir şehir. Bunu da göstermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA