Salarha’lı Taksi Esnafı: “Millet Aç Erdoğan Oturmuş Her Şeye Pembe Gözlüklerle Bakıyor” (VideoHaber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Salarha’lı Taksi Esnafı: “Millet Aç Erdoğan Oturmuş Her Şeye Pembe Gözlüklerle Bakıyor” (VideoHaber)

Bu haber 05 Haziran 2022 - 16:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Salarha’lı Taksi Esnafı: “Millet Aç Erdoğan Oturmuş Her Şeye Pembe Gözlüklerle Bakıyor” (VideoHaber)

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan ve CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Rize’de çay üreticileri, esnaf ve vatandaşlarla Buluşması devam ediyor. CHP li vekilleri gören yurttaşlar hemşerileri Erdoğan’a veryansın etti.

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

Dün Rize Ziraat odası başkanlığı ile bazı muhtarlarla bir araya gelen CHP li vekiller CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ve parti yöneticileri ile birlikte bugün Rize merkeze bağlı Mesudiye (Muradiye) Beldesi’nden başlayarak sırasıyla Salarha Beldesi, Pazarköy Mahallesinde çay üreticisi yurttaşlarla bir araya geldi. CHP li vekiller ardından Rize merkezde bazı esnafları ziyaret etti ardından sokakta yurttaşlarla sohbet eden milletvekilleri kemençe eşliğinde horon oynadı.

Mesudiye (Muradiye) de ziyaretlerine devam eden milletvekillerine bir vatandaş ;“ Bu ülkenin şuradan şuraya gitmesini istiyorum. Bu yolda sen dersin ki ben sağdan gideceğim öbürü der ki ben soldan gideceğim benim için önemli değil ben vatandaş Hamit. Bu ülke oraya nasıl gidecek?  Diye sordu.

“HUKUK VE DEMOKRASİYE İNANACAĞIZ ÖNCE BU SİSTEMİ DEĞİŞTERECEĞİZ”

Soru üzerine İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan; “Bir defa bu işin ana meselesinin hukuk ve demokrasi olduğuna inanacağız. Hukukun ve demokrasinin olmadığı yerde gelir dağılımı olmaz, üretim olmaz, yatırım olmaz. Bu ülkeye artık kimse yatırım yapmıyor. Keşke Tayyip bey insanları özendirebileceği hukuksal bir yapı kurabilseydi, Hukukun teminatı altında olsaydı, işletmeler yapılsaydı, üretim olsaydı, insanlar çalışsaydı. Önce bu sistemi değiştireceğiz, üreten bir Türkiye kuracağız. Evinden düşün sen hiçbir şey üretmesen Allah korusun işinden gücünden olsan evine bir para girmiyorsa dört beş kişilik bir ailede önce var olan birikimini yok edersin sonra eşinden dostundan borç alıp geçinmeye çalışırsın. Sonra onlara geri veremediğin için sahtekar durumuna düşersin. Sonra evindeki eşyaları satmaya başlarsın. Sonra onurunu satmak zorunda kalır insanlar. Devletler de böyledir.

“HİÇ BİRİMİZİN ANNESİ 115 DOLARLIK DEĞİLDİR”

Eğer üretemiyorsanız dünyada onurunuzla oynanır. Onurlu yaşayabilmek için güçlü bir sosyal devletin olması lazım. Annenize 115 dolar olmaz. Anneniz eli ayağı öpülecek yerde oturuyor. Hiçbirimizin anası 115 dolarlık değildir ayda. Onlara güçlü bir sosyal devletle beraber iş alanı yaratacağız, yaratamadıklarımızı teminat altına alacağız. Vatandaşın birini diğerinden ayırmayacağız. Çamur atmayacağız, hakkında konuşmayacağız, yalan konuşmayacağız, devlet önünde herkesin eşit olduğu bir sistem yapacağız. Ötekileştirme olmayacak, kayırma olmayacak, önyargı ile bakma olmayacak. Sınava girdiğinde 99 alan öğrenci yerine 53 alan öğrenciyi bir sistem seçiyor ise orada adaletsizlik vardır, zulüm vardır. Dinen de caiz değildir hukuken de. Yüzlerce binlerce çocuk etrafta böyle geziyor haberiniz var değil mi?“

“RESİE KIZ BİZE NE KIZIYORSUN”

Milletvekili Turan Aydoğan (Salarha Muradiye Durağı) şoförlerle yaptığı sohbette ; “Geçen sene bu zamanda kaç paraya taşıyordunuz yolcuyu? 4-5 liraya mı? Mazot 7-8 liraydı. Mazot 3 katına çıktı sizin fiyat yüzde elli arttı”

Şoför esnafı ; “Bizim vatandaşa desen şimdi zam yapıyoruz ‘ne gereği var’ diyor bize. Ne gereği var olur mu reise kız da bize niye kızıyorsun”

Muradiye köy kahvesi önünde AKP’li vatandaş ile sohbet eden CHP li vekiller arasında yaşanan diyalogda ise bir yurttaş; ”Bu coğrafyada en büyük sıkıntımız ne biliyor musunuz?

“BEN BURANIN VEKİLİ DEĞİLİM KEŞKE SENİN VEKİLİNDE GELSE SENİ DİNLESE”

Mv. Turan Aydoğan; “ Buranın bir dünya sorunu var. Çay mesela sorundu. Fiyatı açıklandı, rekolte düşük bir şekilde millet rahat verebiliyor çayı. Ama bunun dışında bir dünya sorunu var. Gelir sorunu var, ekonomik sorunları var. Ben seni dinlemeye geldim sen bana bir şey söyle. Ben buranın milletvekili değilim ve seni dinlemeye geldim. Keşke buranın milletvekilleri de gelse benim gibi seni dinleseler. Çünkü benim maaşımı sen ödüyorsun. Ben TBMM’ de senin ödediğin vergiden maaş alıyorum. Geldim maaşımı hak etmeye ne söylersen söyle”

Yurttaş ise “ Emin ol benim maaşımdan sana gitmez. Çünkü hak etmiyorsunuz. 20 sefer hak edemedin 21 inci sefer mi hak edeceksin”.

Mv. Turan Aydoğan ; “ Ama sen benim milletvekili olarak neler yaptığımı biliyor musun? Nereden hak etmediğimi söyledin. Benim adım Turan Aydoğan TBMM’nin bir sitesi var internette. Ben senden rica ediyorum gir orada kanun teklifleri, araştırma önergeleri, meclis konuşmaları, soru önergeleri hepsine bak bizi tanı” diye cevap verdi.

“MİLLİ ÖRÜŞÇÜYÜM SONUNA KADAR SİZİNLEYİM”

Mesudiye mahallesinde CHP’ li vekilleri gören çay kamyonu şoförü, kamyonunu yol üzerinde çalışır durumda bırakarak vekilleri selamlamaya geldi ve şunları söyledi: “ Hoş geldiniz sefa geldiniz. Milli görüşçüyüm sonuna kadar sizleyim. Sonuna kadar savaşta harpte ben sizleyim.”

“MİLLET AÇ ERDOĞAN OTURMUŞ HERŞŞEYE PEMBE GÖZLÜKLERLE BAKIYOR”

Salarha Beldesindeki taksici bir esnaf esnafı; “Bu ekonomik şartlarda ben ticari taksiciyim ben bu arabayı nasıl yürüteyim? Yetkililere seslenmek istiyorum bu arabanın burada durması benim kârıma. Üç gün önce 24 liradan aldık bir gün sonra 25 liradan aldık bir gün aradan geçti 26 liradan aldık. Nereye dokunsak elimizde kalıyor. Adımımızı atmaya korkuyoruz ki nereden bir ekonomik kriz gelecek bize. Yazık günah her şeyi gül pembe görüyorlar. Millet aç. Şu arabaya binenleri veresiye defteri iki tane var bende. Adamın cebinde parası yok mecbur gidecek işine gücüne adam kıştan çıkmış aç çıkmış. Üzülerek söylüyorum hadi Allaha şükür bizim ekmeğimiz var yiyoruz olmayanlar ne yiyecek. Hiç sosyal güvencesi olmayanlar ne yiyecek? Tayyip Erdoğan oturmuş oradan her şeye pembe gözlükle bakıyor. Millet yaşıyor ya bir in çıkar ceketini kravatını bir in sahneye bir bak bu milletin nesi var nesi yok.”

 

Ardından Rize merkeze geçen CHP milletvekilleri Rize Merkez’de inşaat işçisi olarak çalışan 3 kardeşe Mv Turan Aydoğan: Kaç para kazanıyorsunuz nasıl olacak bu işler? diye sordu.

İşçiler : Abi gelir giderlere yetmiyor ki. Ameleliğe devam. Valla ne olsun sistemin değişmesi lazım yani. Altın aldı başını gitti evlilik filan hayal oldu artık. İnanmak lazım ama biraz zor Türkiye şartlarında her şey zorlaştı.

 

Rize Merkez’ de Tekstil mağazası sahibi:

“Fazla alamıyorlar. Mesela bir müşteri geldiği zaman dört nevresim takımı alacağına bir tane alıyor. Geçen sene bir nevresim takımını ben 300’e satıyorsam şimdi iki katı oldu 690 lira oldu. Bir takım iki kat arttı. “

 

Bir diğer giyim mağazası esnafı: Herkes bu siyasette de böyle herkes kendi çıkarını düşünüyor.

Mv. Turan Aydoğan: Çıkarlarımızın eşleştiği yerde beraber yürüyoruz. Siyasetin özelliği bu.

Yurttaş: Bu ama belli bir noktayı geçtikten sonra, o orta nokta varya el ele diyoruz. Ondan sonra kar gütmeye başlayıp eller ayrılıyor.

Mv. Turan Aydoğan: Tayyip beyi tarif ettin.

Yurttaş: Yok öyle bir şey demedim.

 

Genç vatandaşlarla:

Mv. Turan Aydoğan:

Üniversiteye girdiğin andan itibaren şu anda yurt sorunu var öğrencilerin CHP iktidarının birinci yılından sonra bütün öğrencilerin kalacağı kadar yurtları TOKİ kanalıyla yapacağız.

CHP iktidarında eğer bir ailenin yeterli geliri yok ise yeterli derken gerçekten insan onuruna yakışır şekilde yoksa üniversitede okuyan çocuğunun masrafları aile destekleri sigortası kapsamında karşılanacak.

Gençlere internet bedava olacak. Çünkü bizim açımızdan internet bir zevk keyif alanı değil, bilgiye ulaşma alanı, bilime ulaşma alanı. Gençlerin de ona ihtiyacı var.

Biliyor musunuz üniversiteli gençlerin yarısı işsiz şu anda. Yarısı iş bulmuş ama o bulanların da yarısı kendi alanlarında çalışmıyorlar. Bu sizin kusurunuz değil. Bu istihdam yaratmayan devletin organlarının kusuru. Biz şöyle yapacağız, size iş alanları yaratmamız gerekiyor. Yarattık sigortalı olarak işinizde çalışmaya başladınız. Size daha önce vermiş olduğumuz öğrenim kredilerini ancak sigortalı bir işte çalışmaya başladıktan sonra sizden uzun vadelerle geri isteyeceğiz. Şimdi okulu bitirdiniz işiniz yok arkadan size şak diye icra geliyor kredi borcunu öde diye. Bunlar olmayacak” dedi

Genç yurttaş:

Konuyla alakasız bir sorum var. Benim tek takıldığım nokta Demirtaş noktası. Demirtaş’ı çıkaracağız diyorlar?

Mv. Turan Aydoğan:

Önümüzdeki dönem güçlendirilmiş parlamenter demokrasi dediğimiz şeyin en büyük ayağı bağımsız ve tarafsız yargının kurulması. Çünkü herkes adaletsizlikten çok yakınıyor. Bağımsız ve tarafsız yargı şu anda siyasi nedenlerle tutuklu olanlarla ilgili kendisi ne karar verirse verecek. Biz ülkeyi yönetenler tahliye kararı veremeyiz kimseye. Mahkeme bağımsız tarafsız olarak kendileri karar verecek. Oradaki tartışma şu, şimdi deniliyor ki iktidar baskı yapıyor bıraktırmıyor. Kavala ile ilgili Demirtaş ile ilgili söyleniyor başka siyasi tutuklularla ilgili söyleniyor. Gezi davasında tutuklananlarla ilgili söyleniyor. Biz bağımsız ve tarafsız bir yargı kuracağız o ne karar veriyorsa versin onun sorunu.

Ziyaretler sonrası Rize Atatürk Caddesinde sokak sanatçısıyla karşılaşan CHP’li milletvekilleri ve Rize CHP İl yönetim kurulu üyeleri üyeleri kemençe eşliğinde horon oynamaları renkli görüntülere sahne oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş