SAMSUN ‘LU KADINLAR“DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN KIZ KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA İÇERİSNDE OLACAĞIZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SAMSUN ‘LU KADINLAR“DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN KIZ KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA İÇERİSNDE OLACAĞIZ”

Bu haber 18 Ağustos 2021 - 17:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SAMSUN ‘LU KADINLAR“DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN KIZ KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA İÇERİSNDE OLACAĞIZ”

Samsun kadın dayanışması Afganistan’da talibanın ülke yönetimini ele geçirmesinin ardından kadınların durumuna ilişkin basın açıklaması yaptı.

“AFGANİSTANLI KADINLAR YALNIZ DEĞİLDİR”

Gençağa Karafazlı-

Afganistan’ın Taliban yönetimine terk edilmesinin ardından yaşanan dehşetten en çok etkilenen kadınlar olduğunu ifade eden Samsun kadın dayanışması yaptığı açıklamada;

“Şu anda tüm dünya Taliban’ın Afganistan’daki gücü ele almasını ve bu durumun ardından Afganların ülkelerinden gitmeye çalıştıkları korku dolu video görüntüleri izliyor.

“KADINLAR 20 YILDA ELDE ETİİĞİ ÖZGÜRLÜKLER TEHLİKE ALTINDA”

Ancak gördüklerimiz arasında durum kadınlar için çok daha korkunç bir seviyede. Bunun en büyük nedeni de Taliban’ın yıllardır kadınlar üzerinde uyguladığı çağ dışı yaptırımlar.

Dünyaya sesleniyoruz: Afganistan’ın Taliban yönetimine terk edilmesini, Taliban yöntemleri kadar acımasız buluyoruz! ABD ve NATO yetkililerin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban ülkenin tamamını ele geçirdi. Taliban şiddetinden kaçan Afganlar havalimanlarına akın ederken, yaşanan dehşetten en çok etkilenenler kuşkusuz kadınlardı.

Taliban’ın geri dönüşüyle, kadınların ve kız çocuklarının son 20 yılda elde ettikleri özgürlük ve kazanımlar da tehdit altında. Kadınlar, Taliban’ın kendi şeriat kanunları altında idam, sokak ortasında kırbaçlanma gibi sert cezai uygulamalar ile “karanlık günlere” geri dönüleceğinden kaygılı.

“DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN KIZ KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA İÇERİSNDE OLACAĞIZ”

Adaletin hayat bulduğu eşitlikçi ve özgürlükçü, demokratik bir toplum olma yolunda, kararlı adımlarla yürüyen kadınlar olarak dünyanın neresinde olursa olsun kız kardeşlerimize de çocuklara da insanlık değerlerine de doğamıza da daima sahip çıkacak, tüm zalimliklere karşı dayanışma içinde olacağız, seslerimizi birleştireceğiz.

Afganistanlı kadınlarla beraber verilecek mücadelenin, İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayanlara, etek boyuna laf edenlere, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden kadın düşmanlarına karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunun farkındayız. Afgan kadınlarının yaşadıklarının aynasında ortak geleceğimize bakıyoruz. Haklarımıza, kazanımlarımıza, yaşamlarımıza, birbirimize sahip çıkıyoruz, birlikte güçlüyüz. Afganistanlı kadınlar yalnız değildir! Yaşasın kadın dayanışması! Kadınlar Birlikte Güçlü.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA